polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Uczestnicy wyborów Mr Gay, które odbyły się w Poznaniu, symulowali obcięcie głowy kukle z podobizną abp. Marka Jędraszewskiego. Biuro Prasowe KEP wydało komunikat, w którym wydarzenie to nazywa manifestacją nienawiści. „Dzisiaj chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji." – czytamy w komunikacie Biura Prasowego KEP. * * * AUSTRALIA: Dwóch z trzech Sędziów Sądu Apelacyjnego stanu Wiktoria odrzucilo apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej i b. arcybiskupa Melbouirne i Sydney. Stolica Apostolska odniosła się do odrzucenia apelacji oświadczając, że australijski purpurat niezmiennie podkreśla swoją niewinność oraz ma prawo do apelacji w Sądzie Najwyższym Australii. Kardynal Pell od marca b.r. przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Zostal skazany na 6 lat pozbawienia wolności. * * * SWIAT: Jestem przekonany, że przyszłość Rosji jest w pełni europejska. Wierzymy w tę Europę, która rozciąga się od Lizbony do Władywostoku" - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie przywódców Francji i Rosji odbylo się w poniedziałek w forcie Bregancon na Lazurowym Wybrzeżu.
EVENTS INFO: Program słowno-muzyczny: "Czas miłości, czas powinności" - Klub Polski w Bankstown, 8.09, godz. 13:30 * * * Sztuka "Zlodziej" w reż. Cezarego Żaka - Klub Polski w Bankstown, 21.09, godz.18:00; Sala JP2 w Marayong, 22.09, godz. 12:30

niedziela, 3 maja 2015

Polskie święto w sydnejskiej galerii sztuki

Już po raz drugi, zorganizowana przez Polski Konsulat, uroczystość Święta Narodowego 3 – Maja odbyła się w Mosman Art Galery. Przybywających gości witała Pani Konsul Generalna RP, Regina Jurkowska oraz pozostali konsulowie. Rolę mistrza ceremonii sprawowała pani Marta Kieć-Gubała, jak zwykle z profesjonalizmem, osobistym urokiem i z prawdziwą klasą.

Strzeliste, wysokie sklepienia sali recepcyjnej, artystycznie zaprojektowane, wielobarwne witraże, otwarty fortepian na scenie, wszystko to stwarzało uroczysty, a jednak pełen swoistego ciepła nastrój. 
Uroczystość rozpoczęła się tuż po godz. 13.00, występem Zespołu Folklorystycznego Lajkonik. Tancerze wykonali wspaniałego Poloneza. Ich barwne, łowickie stroje, pełne wdzięku i elegancji figury tego jakże polskiego tańca salonów, wywołały podziw i zasłużony aplauz zgromadzonej publiczności.

Po odśpiewaniu hymnów – australijskiego i polskiego, Pani Konsul Generalna, Regina Jurkowska powitała wszystkich przybyłych gości, wymieniając oficjalnych przedstawicieli rządu NSW, wśród których byli:

Honorable George John Ajaka – Minister for Aging, for Disability and Minister for Multiculturalism

Hohorable Don Harwin, President of Legislative Council
„Dziękujęmy, że znaleźliście Panowie czas, powiedziała Pani Konsul, aby celebrować tę uroczystość dzisiaj z nami. Doceniamy to, że rząd Nowej Południowej Walii dostrzega pozytywny wkład Polaków w budowanie współczesnej Australii. Dziękujemy za popieranie polskiej kultury i języka polskiego, który jest nauczany w Sobotnich Szkołach. Ma to dla nas ogromne znaczenie. Mamy nadzieję, że to poparcie będzie w dalszym ciągu wzrastać.

Pragnę także serdecznie powitać pana Petera Abelson, Burmistrza Mosman.To właśnie dzięki gościnności Rady Miejskiej, którą pan Ableson przewodzi,  mogliśmy się dzisiaj tutaj zebrać...”
Pani Konsul powitała członków parlamentu, panów Roberta Borsaka oraz Davida Clarka oraz Panią Marinę WrightState Director of Foreign Affairs and Trade in Sydney. Powitała także przedstawicieli innych krajów – w osobach Konsulów generalnych i pracowników zaprzyjaźnionych z nami konsulatów.

Specjalne powitanie skierowane zostało pod adresem Pani Lili Mularczyk – President of the NSW Secondary Principal’s Council.
„Salus populi suprema lex – Niech troska a dobro ludzi będzie nadrzędnym prawem – takie motto przyświecało twórcom Polskiej Konstytucji z 1791 roku, kontynuowała swoje przemówienie Pani Konsul. Konstytucja Majowa utwiedziła filozofię demokracji, humanitaryzmu, tolerancji, a przede wszystkim wolności wszystkich ludzi. Wprowadziła nowoczesny system demokratycznej monarchii konstytucyjnej, z potrójną rozdzielnością władzy. Chociaż katolicyzm został uznany jako główna religia, inne wyznania także otrzymały swobodę.  Konstytucja gwarantowała Polakom wolność wyznania. Wszystko to niosło za sobą istotne zmiany w systemie politycznym , który miał być oparty na wolności, równości  i tolerancji. Do tej pory te wartości tworzą fundament niezbędny do prawidłowego funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa.

Konstytucja 3 – Majowa stała się także udoumentowaniem długiej historii lokalnej władzy w Polsce. Gwarantowała ona bowiem miastom samostanowienie, a mieszczanie otrzymali prawa podobne do tych jakimi cieszyli się właściciele ziemscy. Pragnę podkreślić, że obecnie w roku 2015 celebrujemy 25-lecie wprowadzonej z sukcesem reformy lokalnych samorządów, nie możemy jednak zapomnieć, że podstawa tych reform sięga 18-wiecznej Konstytucji.
[...]
Należy podkreślić, że polskie przemiany polityczne odbywały się w sposób pokojowy, bez rozlewu krwi. Polakom zawsze bowiem przyświecała nie tylko idea wolności ale i dobro obywateli. Pokojowe obalenie komunizmu w 1989r jest kolejnym tego dowodem. Dlatego w czerwcu 1989r., po wyborach parlamentarnych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił na wniosek Senatu przywrócenie 3 Maja jako Święta Narodowego Polski. I to Święto właśnie dzisiaj celebrujemy.

Polska i Australia cieszą się tradycją współpracy. Obydwa kraje dążą do umocnienia swojej gospodarczej i socjalnej stabilizacji. Sprzyja temu ciągle wzrastająca liczba obywateli podróżujących z jednego kraju do drugiego, co wpływa na zdobywanie ich osobistego doświadczenia. Istotnym elemetem współpracy jest obopólne  zaangażowanie w utwierdzaniu demokracji  oraz  wspieranie rozwoju gospodarki  regionalnej. Celem polsko-australijskiego partnerstwa w tym zakresie jest dzielenie się doświadczeniami i wiedzą z dziedzin kultury, edukacji, nauki oraz ekonomii.
Od czasu obalenia komunizmu, Polska wykonała wielki krok w rozwoju gospodarczym. W 2009 roku, kiedy prawie wszystkie kraje europejskie przechodziły kryzys gospodarczy, Polska jako jedyna odnotowywała wzrost. Nasz kraj w dalszym ciągu rozwija się i modernizuje gospodarczo w niewiarygodnym tempie. Wyraźnie  odczuwa się wśród ludzi pozytywny nastrój. Pozytywne zmiany dotyczą także świata kultury. Chcielibyśmy przekazać dzisiaj Państwu namiastkę tego nastroju jaki wprowadził już tutaj zespół Lajkonik. Za chwilę będziemy uczestniczyć w koncercie Macieja Grzybowskiego, który jest jednym z największych współczesnych polskich artystów. Jest to pianista o niezwykłej osobowości i pasji do muzyki.


Życzę Państwu przyjemnego nastroju na ten wyjątkowy dzień.
Następnie głos zabrał Minister G.J. Ajaka

Przyszedłem tutaj z prawdziwą przyjemnością, aby celebrować 224 rocznicę uchwalenia Polskiej 3-Majowej Konstytucji.
Znana jako pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja wyraża wartości drogie dla nas, Australijczyków – wolność, równość i demokrację.

Nowa Południowa Walia należy do najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Mieszkańcy naszego Stanu wywodzą się z 225 narodowości i mówią ponad dwustoma językami. Około 50% z nich , albo przynajmniej jedno z ich rodziców urodziłosię za granicą. Ja sam należę do tych 50%.
Mój poprzednik, Victor Dominello powiedział, że prawdziwe bogactwo Australii leży nie w znajdujących się pod ziemią minerałach, ale w różnorodności chodzących po ziemi ludzi.

Przyjmuje się, że pierwszym polskim osadnikiem w Australii był Józef Potaski, który przybył tutaj w 1803 r. i  został znanym farmerem. Póżniejsze generacje polskich emigrantów odegrały dużą rolę w budowie australijskich przedsięwzięć – takich jaknp. zapora wodna w Górach Śnieżnych.

Obecnie w NPW znajduje się ok. 50 000 mieszkańców o polskim rodowodzie. Nasze kontakty pomiędzy oboma krajami coraz bardziej się zacieśniają. Sprzyjają temu obopólne wizyty, podkreślające znaczenie osobistych relacji ludzi.

 
 
 
 
 
 Wierzymy, że poprzez wyznawanie tych samych wartości i dzielenie wspólnych doświadczeń, jeszcze bardziej eksponując naszą kulturową różnorodność, jesteśmy w stanie wytworzyć nowe powiązania gospodarcze  i zbudować silniejszy jeszcze wzrost gospodarczy tak tutaj w NPW jak i w Polsce.
W imieniu Rządu Nowej Południowej Walii, pragnę serdecznie podziękować Pani Konsul Generalnej za umożliwienie mi uczestniczenia w celebrowaniu Polskiego Święta Narodowego.

Pragnę także podziękować  Polsko Australijskiej Społeczności za pozytywny wkład w życie naszego Stanu NPW, życzę wam Wszystkiego Najlepszego z okazji tego Święta.”
Następnie głos zabrał Burmistrz dzielnicy Mosman. Jako gospodarz tego obiektu powitał serdecznie honorowych gości oraz wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Oddał także należny hołd aborygeńskim ludom, prawowitym mieszkańcom tej ziemi.

 
 
 
 
 
 
 


[...]Z wielką radością witam Państwa tutaj, aby wspólnie celebrować Narodowe Święto Rzeczypospolitej Polskiej. To już drugi raz reprezentacyjna sala naszej Galerii została wybrana jako miejsce uświetnienia tej uroczystości . Pragnę  jeszcze raz podkreślić, jak mile jesteście Państwo widziani.
Australia to wielokulturowy kraj tak ze względu na mieszkańców, jak i gości przybywających z całego świata. Po zniszczeniach II Wojny Światowej przyjęliśmy falę emigrantów z rozdartej wojną Europy. największy procent z nich stanowili Polacy. Osiedlając się tutaj dokonali oni wiele aby wzbogacić i ożywić naszą społeczność.

Podobnie, jak przyjęliśmy społeczność polską, otwarliśmy także drzwi dla wielu narodowości z całego niemal świata. [...]
Pragnę podkreślić, że istnieją szczególne powiązania pomiędzy Australią i Polską. Nie tylko z powodu II Wojny Światowej, ale także ze względu na waszą słynną Konstytucję z 1791 roku. Druga na świecie, polska konstytucja musiała w jakimś stopniu opierać się na konstytucji uchwalonej wcześniej w Stanach Zjednoczonych  oraz na parlametarnym systemie brytyjskim, który nie był jeszcze konstytucją.  Podobnie zrobiliśmy to my w roku 1901 uchwalając naszą Konstytucję.

Niestety, ale Polska Konstytucja z 1791 roku istniała tylko przez 18 miesięcy, poprzedzając rosyjską i pruską inwazję.  Wiem jednak z opracowań historycznych, że dla wielu Polaków Konstytucja 3 Maja stanowiła zawsze inspirację. Pozwolę sobie zacytować polskiego naukowca, konstytucjonalistę, Bronisława Dembińskiego. „cudowne działanie Konstytucji polegało na tym, że nie była ona w stanie obronić kraju, ale obroniła naród.”
Rozumiem, że 3 Maja jest w waszym kraju najważniejszym dniem do celebrowania i że oficjalnie został on uznany jako państwowe święto po roku 1989, kiedy obalone zostało podporządkowanie się Rosji Sowieckiej.


 
 
 
 
 
 
 

Cieszę się, że będę mógł posłuchać utworów waszego sławnego kompozytora, Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Macieja Grzybowskiego.
Kończąc, chciałbym podziękować organizatorom dzisiejszej uroczystości. Wdzięczni jesteśmy, że poprzez celebrowanie waszego święta, wnieśliście do Mosman bogactwo polskiej kultury.”

Kolejnym punktem programu było wręczenie państwowego odznaczenia jakim uhonorowana została Pani Bogumiła Filip. Dekretem Prezydenta Bronisława Komorowskiego Pani Bogusia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. 
Po zakończeniu części oficjalnej do fortepianu zasiadł Maciej Grzybowski. Usłyszeliśmy IV Sonatę Wolfganga Amadeusa Mozarta; Drei Intermezzi op. 117 Johannessa Bramhsa oraz utwory Fryderyka Chopina: Scherzo in B minor op. 20 a także cztery mazurki. Była to prawdziwa uczta dla ducha.

Czekała także już przygotowana uczta dla podniebienia. Stoły zastawione maleńkimi zakąskami, o przeróżnych smakach oraz napojami, wśród których dominował szampan. Był to czas na rozmowy i kontakty towarzyskie.
Marianna Łacek
Zdjęcia: Tomek Koprowski

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja