polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 5 marca 2015

Polska biblioteka internetowa. Tysiące dzieł na smartfona

Tysiace polskich  ksiązek i obrazów w internetowej bibliotece.
 Jacek Malczewski: Hamlet polski (public domain)
Literatura i sztuka za darmo! Dla wszystkich! To znakomity pomysł i kampania pt: Czytamy wszędzie Fundacji Nowoczesna Polska. Promuje ona literaturą i sztukę na internecie. Wystarczy do Twojego komputera lub telefonu wstawić adres: www.wolnelektury.pl i kliknąć, i masz już dostęp do darmowej biblioteki cyfrowej. Do utworów literackich i naukowych, a także do reprodukcji dzieł sztuki. W Polsce korzysta już z niej 4.5 miliona użytkowników.

I Ty też możesz z niej korzystać! Gdziekolwiek na świecie jesteś! Czy w Australii,  USA, Brazylii, Niemczech, Litwie, Włoszech, Anglii, Kazachstanie czy Kanadzie. Czytanie Cię wzbogaci i pomoże zachować Twój język polski w należytej formie!
W bibliotece jest ponad trzy tysiące utworów literackich, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY, przeznaczonym dla osób niewidomych lub niedowidzących. Reprezentowani są różni autorzy od Edmondo de Amicisa (Serce), E. A. Poe do Emila Zoli, a pośród nich znajduje się dużo utworów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, K. Norwida, K. Przerwy Tetmajera, B. Prusa i nawet Platona. Czyli przeważa klasyka, zapewne z powodu praw autorskich i ograniczonych funduszy Fundacji.

Na stronie czytamywszedzie.pl znajdziesz wybór bibliotek cyfrowych i serwisów udostępniających bezpłatnie teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania on-line oraz w formie audio.

Fundacja zatroszczyła się także o edukację medialną i tworzy materiały edukacyjne na różnym poziomie publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl To wspaniała nowoczesna platforma dla nauczycieli, obfitująca w pomysły prowadzenia edukacji dzieci od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej, nawet z tematami poszczególnych lekcji i kursów: jak ten:     Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?  albo Tworzenie i publikowanie w sieci.

Dzięki różnym sponsorom Fundacja ciągle rozwija swój promocyjny projekt, a najnowsze informacje, jakiej nowej książki można się spodziewać znajdziesz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/wolnelektury

Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i dostępna całkowicie za darmo: http://wolnelektury.pl/

Warto do niej zajrzeć!

Andrzej Siedlecki
Ass. Lecturer, Polish Studies   
Macquarie University, Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy