polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji.
POLONIA INFO:

czwartek, 5 marca 2015

Polska biblioteka internetowa. Tysiące dzieł na smartfona

Tysiace polskich  ksiązek i obrazów w internetowej bibliotece.
 Jacek Malczewski: Hamlet polski (public domain)
Literatura i sztuka za darmo! Dla wszystkich! To znakomity pomysł i kampania pt: Czytamy wszędzie Fundacji Nowoczesna Polska. Promuje ona literaturą i sztukę na internecie. Wystarczy do Twojego komputera lub telefonu wstawić adres: www.wolnelektury.pl i kliknąć, i masz już dostęp do darmowej biblioteki cyfrowej. Do utworów literackich i naukowych, a także do reprodukcji dzieł sztuki. W Polsce korzysta już z niej 4.5 miliona użytkowników.

I Ty też możesz z niej korzystać! Gdziekolwiek na świecie jesteś! Czy w Australii,  USA, Brazylii, Niemczech, Litwie, Włoszech, Anglii, Kazachstanie czy Kanadzie. Czytanie Cię wzbogaci i pomoże zachować Twój język polski w należytej formie!
W bibliotece jest ponad trzy tysiące utworów literackich, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY, przeznaczonym dla osób niewidomych lub niedowidzących. Reprezentowani są różni autorzy od Edmondo de Amicisa (Serce), E. A. Poe do Emila Zoli, a pośród nich znajduje się dużo utworów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, K. Norwida, K. Przerwy Tetmajera, B. Prusa i nawet Platona. Czyli przeważa klasyka, zapewne z powodu praw autorskich i ograniczonych funduszy Fundacji.

Na stronie czytamywszedzie.pl znajdziesz wybór bibliotek cyfrowych i serwisów udostępniających bezpłatnie teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania on-line oraz w formie audio.

Fundacja zatroszczyła się także o edukację medialną i tworzy materiały edukacyjne na różnym poziomie publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl To wspaniała nowoczesna platforma dla nauczycieli, obfitująca w pomysły prowadzenia edukacji dzieci od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej, nawet z tematami poszczególnych lekcji i kursów: jak ten:     Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?  albo Tworzenie i publikowanie w sieci.

Dzięki różnym sponsorom Fundacja ciągle rozwija swój promocyjny projekt, a najnowsze informacje, jakiej nowej książki można się spodziewać znajdziesz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/wolnelektury

Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i dostępna całkowicie za darmo: http://wolnelektury.pl/

Warto do niej zajrzeć!

Andrzej Siedlecki
Ass. Lecturer, Polish Studies   
Macquarie University, Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy