polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 6 marca 2015

Miasteczko Brzostek. Pokaz filmu Simona Targeta w Sydney

 W czerwcu 2009 roku Żydzi z Paryża, Londynu, Sydney i Nowego Jorku przybyli do rodzinnej ziemi na wschodzie Polski. Ich drogi wiodły  do jednego  miasteczka Brzostek, niedaleko Rzeszowa. Australijski reżyser Simon Target zrealizował film dokumentalny o ich losach i ponownym spotkaniu w rodzinnym miasteczku. 11 marca film będzie pokazany na sydnejskim Paddingtonie.

Simon Target przedstawia w filmie profesora Jonathana Webbera, który wraca do Brzostka, gdzie pochowany został jego dziadek. Gdy prof. Webber dociera do tego niewielkiego podkarpackiego miasteczka, jedynym śladem po cmentarzu żydowskim jest niezabudowany pas zieleni.


Bohater z pomocą miejscowego burmistrza, księdza i lokalnej społeczności odbudowuje dawny kirkut i doprowadza do jego rekonsekracji. Uderzający jest fakt, że na tę ceremonię przygotowano 50 krzeseł, a przyszło 600 osób, czyli niemal cała lokalna społeczność. Jak mówi reżyser jest to  prawdziwa historia przyjażni i pojednania. W 50 minutowym filmie w wersji angielskiej  głos zabierają: prof Jonathan Webber, nowojorska dziennikarka Anne Applebaum, prof .Norman Davies, rabin Warszawy Michael Schudrich i mieszkańcy Brzostka. Producentem filmu jest Beata Zatorska.

Film otrzymał nagrodę specjalną na 2014 Warszawskim Festiwalu filmów o tematyce żydowskiej w 2014 roku.

W Sydney odbędzie się  projekcja filmu w  Chauvel Cinema, w środę 11 marca o godzinie 18.30.

 
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy