polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

poniedziałek, 23 lutego 2015

Autorka "Domu nad rozlewiskiem" przylatuje do Sydney

Popularna polska pisarka Małgorzata Kalicińska przylatuje do Australii. Najbardziej znana jest z serii wydawniczej "Dom nad rozlewiskiem", na podstawie której nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem. 15 marca w Klubie Polskim w Ashfield odbędzie sie jej spotkanie autorskie.

Kalicińska  urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Ukończyła SGGW – AR. Pracowała jako nauczycielka zawodu w Technikum Ogrodniczym w Konstancinie, później w szkole podstawowej, jako „pani od biologii i rysunków” i była wychowawczynią dorastającej młodzieży Jak sama mówi  - bardzo świetne zajęcie.

W Telewizji Polskiej, w programie „Kawa czy herbata” byla jako researcher i wydawca.
Redagowała też i prowadziła program o osobach niepełnosprawnych – „Forum nieobecnych”.

Później w Agencji Reklamowej Camco – Media, na różnych stanowiskach (od gońca po v-ce prezesa).

Przede wszystkim - jak podkreśla - zawsze jej  głównym etatem, był etat mamy, żony, czyli Kobiety Domowej. Malgorzxata Kwiecińska mówi: - To był znakomity czas, miałam dobrze zaplanowane dni, sporo zainteresowań mogłam realizować, bo miałam wielkie oparcie w mężu i dziadkach. Nadto lubiłam być mamcią, obserwować rozwój dzieci i po prostu - być z nimi.

Po odchowaniu dwójki dzieci – Stasia i Basi, budowała i administrowała ośrodek konferencyjny na Mazurach. – Niestety zbankrutowaliśmy „po całości”, jak w „Greku Zorbie” – mówi z żalem pisarka i dodaje: -Bolało.
Wtedy właśnie powstała mazurska trylogia o rozlewisku, jako autoterapia.

Jak pisze do Bumeranga Polskiego zamieszkała w Sydney córka Kalicińskiej, Barbara Grabowska, jej mama jest zdecydowaną empatką, i „kobietą organiczną” to znaczy zna życie, lubi je i potrafi się w nim odnaleźć. A jakie mama ma zainteresowania? - Różne, oscylujące wokół człowieka i natury.

Ma komfort posiadania własnego zdania o wielu sprawach, jest tolerancyjna (do granic!) i wesoła. – mówi o swojej mamie Barbara Grabowska.

Małgorzata Kalicińska napisła kilka powieści:

 Tzw. „trylogię mazurską” – „Dom nad rozlewiskiem” (cz I) i „Powroty nad rozlewiskiem” (cz II) „Miłość nad rozlewiskiem” (cz III).

„Fikołki na trzepaku” to wspominki z dzieciństwa.

„Widok z mojego okna” – zbiór niby felietonów dla magazynu Bluszcz.

„Zwyczajny Facet” – opowieść zahaczająca o przemoc w rodzinie ze strony kobiety, ale i o samotności emigranta, o męskiej przyjaźni.

„Lilka” to powieść o siostrzanych relacjach, o życiowych problemach i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

”Irena” – napisana wraz z córką, Basią Grabowską powieść o relacjach między trzema pokoleniami kobiet.

„Kochana moja” – listy matki i córki do i z Australii.

 Spotkanie autorskie Małgorzaty Kalicińskiej odbędzie się w Sydney w Polskim Klubie w Ashfield w niedzielę, 15 marca o godz. 15:00. Wstęp wolny.
 
Polecamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy