polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Były prezydent Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie wykluczył scenariusza, w którym Rosja będzie musiała uderzyć na bazy wojskowe NATO w Polsce i Rumunii w przypadku eskalacji spowodowanej użyciem przeciwko Rosji broni dalekiego zasięgu produkcji zachodniej. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku. * Siły izraelskie uderzyły w różne obszary Strefy Gazy, przy czym najbardziej skoncentrowane uderzenia miały miejsce w Gazie i Nuseirat. Na północy Strefy Gazy jednostki IDF przeprowadziły również operację w rejonie szkoły Aouni al-Hartani w Beit Lahiya. Siły izraelskie otoczyły szkołę i aresztowały znajdujących się tam mężczyzn. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni w nieznane miejsce. Pozostałym nakazano opuścić miasto.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 23 lutego 2015

Autorka "Domu nad rozlewiskiem" przylatuje do Sydney

Popularna polska pisarka Małgorzata Kalicińska przylatuje do Australii. Najbardziej znana jest z serii wydawniczej "Dom nad rozlewiskiem", na podstawie której nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem. 15 marca w Klubie Polskim w Ashfield odbędzie sie jej spotkanie autorskie.

Kalicińska  urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Ukończyła SGGW – AR. Pracowała jako nauczycielka zawodu w Technikum Ogrodniczym w Konstancinie, później w szkole podstawowej, jako „pani od biologii i rysunków” i była wychowawczynią dorastającej młodzieży Jak sama mówi  - bardzo świetne zajęcie.

W Telewizji Polskiej, w programie „Kawa czy herbata” byla jako researcher i wydawca.
Redagowała też i prowadziła program o osobach niepełnosprawnych – „Forum nieobecnych”.

Później w Agencji Reklamowej Camco – Media, na różnych stanowiskach (od gońca po v-ce prezesa).

Przede wszystkim - jak podkreśla - zawsze jej  głównym etatem, był etat mamy, żony, czyli Kobiety Domowej. Malgorzxata Kwiecińska mówi: - To był znakomity czas, miałam dobrze zaplanowane dni, sporo zainteresowań mogłam realizować, bo miałam wielkie oparcie w mężu i dziadkach. Nadto lubiłam być mamcią, obserwować rozwój dzieci i po prostu - być z nimi.

Po odchowaniu dwójki dzieci – Stasia i Basi, budowała i administrowała ośrodek konferencyjny na Mazurach. – Niestety zbankrutowaliśmy „po całości”, jak w „Greku Zorbie” – mówi z żalem pisarka i dodaje: -Bolało.
Wtedy właśnie powstała mazurska trylogia o rozlewisku, jako autoterapia.

Jak pisze do Bumeranga Polskiego zamieszkała w Sydney córka Kalicińskiej, Barbara Grabowska, jej mama jest zdecydowaną empatką, i „kobietą organiczną” to znaczy zna życie, lubi je i potrafi się w nim odnaleźć. A jakie mama ma zainteresowania? - Różne, oscylujące wokół człowieka i natury.

Ma komfort posiadania własnego zdania o wielu sprawach, jest tolerancyjna (do granic!) i wesoła. – mówi o swojej mamie Barbara Grabowska.

Małgorzata Kalicińska napisła kilka powieści:

 Tzw. „trylogię mazurską” – „Dom nad rozlewiskiem” (cz I) i „Powroty nad rozlewiskiem” (cz II) „Miłość nad rozlewiskiem” (cz III).

„Fikołki na trzepaku” to wspominki z dzieciństwa.

„Widok z mojego okna” – zbiór niby felietonów dla magazynu Bluszcz.

„Zwyczajny Facet” – opowieść zahaczająca o przemoc w rodzinie ze strony kobiety, ale i o samotności emigranta, o męskiej przyjaźni.

„Lilka” to powieść o siostrzanych relacjach, o życiowych problemach i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

”Irena” – napisana wraz z córką, Basią Grabowską powieść o relacjach między trzema pokoleniami kobiet.

„Kochana moja” – listy matki i córki do i z Australii.

 Spotkanie autorskie Małgorzaty Kalicińskiej odbędzie się w Sydney w Polskim Klubie w Ashfield w niedzielę, 15 marca o godz. 15:00. Wstęp wolny.
 
Polecamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy