polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

sobota, 6 września 2014

Europejskie Centrum Solidarności otwarte

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Fot.materiały prasowe
 W Gdańsku  w 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP  Bronisław Komorowski uroczyście otworzył  Europejskie Centrum Solidarności.
  
Ponadtysiącletni Gdańsk – port hanzeatycki, miasto różnych kultur i narodowości – wielokrotnie zaistniał na kartach historii. Nie inaczej było w sierpniu 1980 roku, kiedy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina narodziła się Solidarność. Przemiany rozpoczęte podczas sierpniowego strajku uruchomiły proces rozkładu systemu komunistycznego, zmieniając na zawsze losy Europy Środkowo- Wschodniej i świata. Dlatego też akt erekcyjny Europejskiego Centrum Solidarności w 25 rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisało 29 sygnatariuszy z całej Europy – prezydenci, premierzy i szefowie państw.

W maju 2011 roku w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wmurowano kamień węgielny nowej siedziby ECS , natomiast już w kwietniu 2012 roku na najwyższym punkcie budowy zawisła wiecha. Po trzech latach od wmurowania kamienia węgielnego – 30 i 31 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta, turyści i goście z całego świata będą mogli zobaczyć, co kryje charakterystyczna bryła budynku.
 W 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP uroczyście otworzył nowy budynek ECS , symbolicznie kończąc proces budowy.

Europejskie Centrum Solidarności stawia sobie za cel zachowanie atrakcyjności i aktualności ideałów Solidarności. Centrum ma także zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.

 Budynek Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej i umiejscowiony jest  na północ od Placu Solidarności, na którym wznosi się Pomnik Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 roku. Na północny wschód od Pomnika znajduje się historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Sala BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie z rządem PRL. Plac Solidarności, z usytuowanym w jego północnej pierzei budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności, stanowi symboliczną bramę do Nowego Miasta. W muzeum, które ma symboliczny kształt - bryły statku w budowie - można będzie oglądać interaktywną wystawę prezentującą idee Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności ma być wielką instytucją kulturalną, podobną do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
ECS/IuvenumPolonia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy