polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Polska Szkoła w Ashfield ma 60 lat! - Wideoreportaż

Nauczyciele ze Szkoly Polskiej w Ashfield: Janusz Bednarski, Marysia Nowak, Małgorzata Caputa, s. Monika Bury,
 Anna Kryj i Anna Dąbrowska. Fot. K.Bajkowski
Na terenie Sydney działa kilka  szkół  sobotnich dla polskich dzieci. Jedną z nich jest Polska Szkoła Sobotnia w Ashfield , która wlaśnie w tych dniach obchodzi  60 rocznicę powstania.  Z tej okazji Bumerang Polski w minioną sobotę odwiedził z kamerą szkolę i rozmawiał z nauczycielami i uczniami, którzy podzielili się swoimi refleksjami, troskami i radościami.

Mimo braków w  dofinansowaniu szkola radzi sobie nieźle dzieki pasji rodziców i nauczycieli.  Swym relaksowym stylem prowadzena zajęć przyciąga ciągle coraz to nowe pokolenia z polskich rodzin zamieszkałych w Sydney. W niektorych zajęciach , szczególnie dla najmłodszych, rodzice sami mogą uczestniczyć.  Ważne, że wszystko odbywa się w języku polskim.

 Szkołę w Ashfield dla dzieci  emigrantów polskich  założył w 1954 r. Jerzy Goebel  - syn Ziemi Lwowskiej,  profesor gimnazjum, niestrudzony działacz  oświatowy, oddany sercem i dusza młodzieży i dzieciom polskim w Australii, inicjator i pierwszy przewodniczący Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej. Po jego śmierci  szkoła zaczęła nosić jego imię. Odtąd  w pełnym brzmieniu nazywała się:  Polska Sobotnia Szkoła w Ashfield im. prof. Jerzego Goebla.

Na początku zajęcia odbywały się w Domu Polskim przy Liverpool Road w Ashfield. Później szkoła została przeniesiona na druga stronę ulicy Liverpool Rd do budynku szkoły stanowej. Obecnie zajęcia odbywaja się w salach tamtejszego  katolickiego  Bethlehem Collage przy Bland Street.  

Dydaktyczną i merytoryczną pracą nauczycieli kieruje  od lat Marysia Nowak, również znana działaczka i organizatorka życia harcerskiego wsród młodzieży polonijnej.  Oprócz niej w szkole w czynie spolecznym i z pasją pracują nauczyciele:   Janusz Bednarski, Małgorzata Caputa, Anna Dąbrowska, Anna Kryj  a katechezy prowadzi  s. Monika Bury.   

Możliwość poznawania języka polskiego w mowie i piśmie mają tu nie tylko dzieci. W szkole jest także prowadzona klasa dla dorosłych, którą prowadzi Janusz Bednarski. Oprócz zajęć lekcyjnych języka polskiego szkoła oferuje zajęcia artystyczne i teatralne, podczas których, dzieci mają możliwość rozwijania języka i umiejętności artystycznych. Nabyte zdolności, pod 30 letnim patronatem  Marysia Nowak, dzieci prezentują podczas uroczystości szkolnych  takich jak Jasełka, Dzień Matki czy też uroczystości patriotycznych.
kb/BumerangMedia

Zobacz reportaż video  Bumeranga Polskiego z odwiedzin w minioną sobotę w  Szkole  Polskiej w Ashfield (BumerangMedia - YouTube):



O historii szkoły pisze szczegółowo jej wieloletnia  patronka  i działaczka oświatowa w NPW -  Zofia Krzyszkowska:  Historia Polskiej Szkoly Sobotniej w Ashfield.

 W niedzielę, 24 sierpnia  odbędą się uroczystości z okazji 60-lecia Szkoły. Zobacz informację poniżej:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy