polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

niedziela, 16 marca 2014

Prof. Davies: “Poland –God’s playground or the Lucky Country?”

Prof. Norman Davies. Fot. http://norman-davies.pl/
 Nie ma chyba  lepszego sposobu uczczenia 25 lat wolności w Polsce po upadku rządów komunistycznych 4 czerwca 1989r. jak wziąć udział w spotkaniu i wykładzie prof. Normana Daviesa, który przybywa do Australii z serią wykładów.  W Sydney wykład Profesora Normana Daviesa zatytułowany “Poland –God’s playground or the Lucky Country?”, odbędzie się w Konsulacie w sobotę 29 marca o godzinie 18.00. Dwa dni wcześniej na UWS odbędzie się wykład prof. Daviesa o Ukrainie.

Norman Davies jest brytyjskim historykiem, zamieszkalym w Krakowie, autorem slynnego "Bożego Igrzyska" opisującym w niekonwencjonalny sposób historię Polski. Książka ukazała się w 1989 r.
 
Boże igrzysko" to bez wątpienia jedna z najlepszych książek o Polsce jakie kiedykolwiek się ukazały. Jasna kompozycja, wspaniała narracja i sprawna argumentacja czynią dzieło Daviesa obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się historią naszego kraju. Co więcej, spora część diagnoz autora albo już się sprawdziła, albo ma wielką szansę sprawdzić się w niedalekiej przyszłości. Dla Polaka lektura tej książki ma dodatkową wartość. Pozwala spojrzeć na siebie z dystansem i bez niepotrzebnego nacjonalistycznego nadęcia. Pomaga dostrzec powiązania tam, gdzie tradycyjny sposób mówienia o naszej historii każe widzieć "pociski zawistnego losu". Warto przeczytać tę książkę. Warto pokazać ją młodym ludziom.

Z pewnościa spotkanie z prof. Daviesem bedzie świetną okazją do zapoznania się z jego opiniami o Polsce z perspektywy ćwierćzwiecza wielkich przemian  rzeczywistości Wschodniej Europy. Spotkanie organizuje Konsulat RP w Sydney i AIPA.


Zob. pozostałe terminy wykładów prof. Normana Daviesa w Australii: AIPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy