polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 9 marca 2014

Wykład prof. Normana Daviesa w Sydney: Ukraina


Na swojej stronie internetowej pisze o sobie: Zakochany w Polsce. Prof.  Norman Davies autor słynnych dzieł historycznych "Europa" i "Boże igrzysko" wkrótce przybędzie do Australii, gdzie na University of Western Sydney, 27 marca  wygłosi wykład nawiązujący do aktualnej sytuacji na Ukrainie pt. Ukraine - Not Just a Province of Russia.

Norman Davies ur. 8 czerwca 1939 w Bolton w Wielkiej Brytanii. Z pochodzenia Walijczyk. Student historii w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii, University of Sussex. W 1973 roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił doktorat o wojnie polsko – bolszewickiej, która oficjalnie została wydana w Polsce dopiero 24 lata później. Profesor zwyczajny od 1985 r. Wykładowca, autor książek dotyczących historii Polski, Europy i Wielkiej Brytanii.
Zainteresowanie prof. Normana Daviesa historią Europy Środkowej i Wschodniej ma swoje źródło w przypadku. W 1957 r., wraz z przyjaciółmi, wyruszył jeepem na wyprawę do Istambułu. Zatrzymani przez węgierską służbę bezpieczeństwa i oskarżeni o szpiegostwo zostali deportowani do Jugosławii. Kilkanaście lat później w podróży do Rosji zdołał dotrzeć tylko do Polski ze względu na problemy wizowe. Tutaj związał się z Krakowem.

Niezwykły jest również fakt iż prof. Davies, w przeciwieństwie do większości naukowców, swoją karierę rozpoczynał jako nauczyciel pracując na wszystkich poziomach począwszy od szkoły podstawowej. To doświadczenie owocuje do dziś w jego pracach m.in. w postaci jasnej analizy i prostych narracji. Pracował m.in. na uczelniach McGill (Kanada), Hokkaido (Japonia), Columbia, Stanford i Harvard (USA).
Prace prof. Normana Daviesa, jego walka o historyczną prawdę oraz obiektywność w ocenie jako człowieka przyglądającego się z boku, zdobyła sobie rzesze sympatyków szczególnie wśród Polaków. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Sussex, Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Norman Davies jest honorowym obywatelem Krakowa, Warszawy, Lublina i Wrocławia. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie, Edward Raczyński, odznaczył go Orderem Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) a prezydent Aleksander Kwaśniewski Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2005 r. odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a 13. listopada 2009 r. minister Radosław Sikorski nadał prof. Daviesowi Odznakę Honorową „Bene Merito” za niezwykłe zasługi dla upowszechnienia polskiej i europejskiej historii, w tym uwarunkowań naszej polityki zagranicznej dawniej i współcześnie. Królowa Elżbieta II odznaczyła go Orderem św. Michała i św. Jerzego. Honorowy członek Związku Powstańców Warszawskich. Laureat Nagrody im. Kazimierza Pułaskiego – „rycerz wolności”. 9 lutego 2012 odebrał nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznaną mu za działalność upowszechniającą polskie dziedzictwo kulturowe i wykazanie związków dziedzictwa kulturowego Polski oraz centralnych i wschodnich obszarów Europy z dziedzictwem całego kontynentu. 11 listopada 2012 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Interesujący jest fakt, że dzieła prof. Normana Daviesa, które przynosiły mu uznanie, szczególnie wśród Polaków, spotykały się z krytyką na Zachodzie i w Ameryce. Oskarżany o „polonofilstwo” nie otrzymał profesury Uniwersytetu w Standford. Jego sztandarowe dzieło Boże igrzysko. Historia polski sprzedane w nakładzie ponad 150.000 egzemplarzy niejednokrotnie było obiektem ataku amerykańskich historyków żydowskiego pochodzenia, którzy swoje nieprzychylne nastawienie do Polski wyrażali w permanencji. Naturalnie prof. Norman Davies znacznie częściej spotyka się z sympatią i pozytywnym odbiorem nie tylko w Polsce ale i w wielu krajach świata. Jego wytrwała praca zmienia, szczególnie w Europie, postrzeganie historii i towarzyszących jej współczesnych zmian.
Prof. Norman Davies był wykładowcą a następnie profesorem w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (School of Slavonic and East European Studies) Uniwersytetu w Londynie. Wykładał na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Jest członkiem The British Academy oraz korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Współpracował m.in. z „The Times”, „New York Review of Books”, „The Independent” oraz z BBC.
W 1996 roku prof. Norman Davies przeszedł na emeryturę. Swój czas poświęca wyłącznie  pisaniu. Wraz ze swoją małżonką Marią mieszka w Oxfordzie i ma dwóch synów: Daniela i Chrtistiana.


Event details:

UWS Open Forum for 2014
The guest speaker:
Prof Norman Davies CMG
Distinguished Scholar in European History,
Visiting Fellow, Clare Hall, Cambridge University


The forum will be held on Thursday, 27 March 2014 on the UWS Parramatta South campus, Building EA G.19, with refreshments at 5.30pm for a 6pm start. 
Register your attendance here

This forum is a continuation of the series which started in 2008 and continues to deal with topical and contemporary social issues and aims to bring academia and the Greater Western Sydney Community together.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy