polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

czwartek, 20 lutego 2014

Krwawe zamieszki na Ukrainie. Początek wojny domowej?

Plonie Majdan Niepodległości - centralny plac Kijowa, gdzie
rozgrywa się konflikt. Fot. YouTube screen 

Konflikt na Ukrainie przybiera na sile. We wtorek wybuchły gwałtowne zamieszki w centrum Kijowa. Są zabici i ranni. Na wy­da­rze­nia w stolicy Ukrainy świat re­agu­je de­kla­ra­cja­mi i we­zwa­nia­mi do ustą­pie­nia prze­mo­cy, na­to­miast pre­zy­dent Ja­nu­ko­wycz ape­lu­je do li­de­rów opo­zy­cji do okre­śle­nia, czy stoją po stro­nie ra­dy­ka­łów.
Po rozmowach Janukowycza z przywódcami rebelii i ogłoszeniu przez strony rozejmu rano w czwartek wybuchły nowe walki. Kolejne śmiertelne ofiary po stronie demonstrantów i milicji.  Demonstranci wyparli z części Majdanu Niepodległości siły ukraińskiego MSW, które wcześniej zajmowały duży fragment placu. Kilkudziesięciu funkcjonaruszy zostało wziętych do niewoli. Padają strzały z ostrej amunicji. Liczba ofiar  śmiertelnych przekroczyła 100.   Materiał aktualizowany 

Zobacz jak minął czwartek: TVN24 NA ŻYWO
 
Starcia zaczęły się we wtorek rano i trwały też późnym wieczorem. Milicja i oddziały specjalne Berkut po wyparciu protestujących z dzielnicy rządowej w godzinach wieczornych przypuściły szturm na Majdan Niepodległości, gdzie od listopada ub.r.znajduje się miasteczko namiotowe przeciwników rządu. Na demonstrantów ruszył transporter opancerzony, jednak został podpalony przez demonstrantów.


Z po­wo­du starć po­mię­dzy pro­te­stu­ją­cy­mi na Maj­da­nie Nie­pod­le­gło­ści a od­dzia­ła­mi Ber­ku­tu zgi­nę­ło już ponad 26 osób. Ranni li­cze­ni są w set­kach osób. Wła­dze w każ­dej chwi­li mogą wpro­wa­dzić woj­sko na ulice, a eks­per­ci mówią o po­cząt­kach wojny do­mo­wej.

Goraco jest równiez we Lwowie. Od wtorku wieczorem demonstra
nci zajęli we Lwowie m.in. budynek administracji obwodowej i delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Ostatniej nocy podczas zajść zostało tam poszkodowanych ponad 30 osób.
 
Na wy­da­rze­nia w Ki­jo­wie świat re­agu­je de­kla­ra­cja­mi i we­zwa­nia­mi do ustą­pie­nia prze­mo­cy, na­to­miast pre­zy­dent Ja­nu­ko­wycz ape­lu­je do li­de­rów opo­zy­cji do okre­śle­nia, czy stoją po stro­nie ra­dy­ka­łów.
 
Naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove wezwał władze Ukrainy, by nie uciekały się do użycia armii przeciwko narodowi. Przed użyciem wojska ostrzegł też Kijów amerykański Pentagon.
Prezydent USA Barack Obama ostrzegł przed konsekwencjami, jakie może mieć dalsza eskalacja przemocy na Ukrainie. Dodał, że ukraińskie wojsko nie powinno interweniować. wg niego to do cywilów należy rozwiązanie konfliktu.
 
Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec zgodnie wyrazili ubolewanie z powodu wydarzeń na kijowskim Majdanie.Jak poinformowały służby prasowe Kremla - Władimir Putin i Angela Merkel rozmawiali telefonicznie, wymieniając się opinią na temat zaostrzenia się sytuacji na Ukrainie. Putin i Merkel zgodzili się, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań stabilizujących sytuację na Ukrainie. Prezydent Rosji wyraził opinię, że zachodni politycy powinni zrezygnować z oskarżeń wobec władz w Kijowie.
 
Polska z uwagą i niepokojem patrzy na wydarzenia u wschodniego sąsiada.  Premier Donald Tusk przewiduje, że w wyniku eskalacji konfliktu na Ukrainie Polska może spodziewać się fali uchodźców z tego kraju.
 - W scenariuszach, które opracowały nasze służby i które przedstawiałem w Europie jest też taki, który zakłada wojnę domową na Ukrainie. To, co się dzieje obecnie to jeszcze nie jest wojna, ale w każdej chwili może się to zmienić w starcia, których nikt nie będzie w stanie kontrolować. Zależy mi na tym, aby Polska i inni sąsiedzi byli przygotowani nie tylko na falę uchodźców, ale także tych, którzy potrzebują pomocy - powiedział w TVN w programie "Kropka nad i" Donald Tusk.
 
Tymczasem szef MSZ Radosław Sikorski, na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, udał się w środę do Kijowa. Będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i szefem ukraińskiej dyplomacji.
kb/TVN24/TVPInfo
 
Zobacz:  NA ŻYWO - Krwawe zamieszki na Ukrainie.
               NA ZYWO - TVN24
               Espreso TV - LIVE

YouTube - Ukrainian Revolution:
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy