polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Konflikt o przywództwo w Porozumieniu na linii Jarosław Gowin – Adam Bielan przybiera na sile. Po wycofaniu w miniony weekend ministerialnych rekomendacji dla trzech stronników Bielana, teraz ten w odpowiedzi wzywa wicepremiera i dotychczasowego lidera Porozumienia - koalicjanta rządzącej partii PiS do opuszczenia i przekazania siedziby partii wraz z kontami bankowymi oraz całą partyjną dokumentacją. Gowin spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, od którego nie uzyskał zapewnienia o poparciu w sporze z Bielanem. * * * AUSTRALIA: Australia rozpoczyna szczepienia przeciwko COVID-19. Pracownicy służby zdrowia i kwarantanny będą pierwsi w kolejce. Jako jedni z pierwszych otrzymają szczepionkę również mieszkańcy placówek opieki nad osobami starszymi oraz premier Scott Morrison. W sobotę odbyło się w całym kraju wiele demonstracji antyszczepionkowców. 20 osób aresztowano. * * * SWIAT: Od początku pandemii liczba przypadków zarażenia koronawirusem na świecie przekroczyła 110 milionów, poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad 2,45 miliona ludzi zmarło, a ponad 62,5 miliona wyzdrowiało.
POLONIA INFO: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego: Przedstawienie dla dzieci pt "Zwierzolandia" - Klub Polski w Bankstown, 21.02, godz. 15:00

wtorek, 17 grudnia 2013

Ostatni szkolny dzwonek. Wakacje!

Od lewej: Albert Vella, Emilia Szczerbiak, uczniowie, którzy ukończyli Polską Szkolę i wicekonsul RP Dorota Preda.
Fot.K.Bajkowski
7 grudnia symbolicznie zadzwonił ostatni dzwonek w Polskiej Szkole Sobotniej z Liverpool, który obwieścił długo wyczekiwane wakacje. Pracowity, ale i  pełen sukcesów rok szkolny był żegnany z przysłowiową pompą.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego uświetnili zaproszeni goście:
Dorota Preda - wicekonsul  RP w Sydney, Albert Vella- prezydent Federacji Szkół Etnicznych (NSWFCLS), Krystyna Cyroń - prezydent Polish Associacion and Seniors in NSW, Cabramatta Brunch, ks. Antoni Dudek- sprawujący duszpasterski patronat nad szkołą,  Maciej Syka i Łukasz Perkowski- promujący film The Human Experience wśród Polonii australijskiej, byli nauczyciele a także polskie media.


Program dnia okazał się niezwykle bogaty. Po powitaniu  zaproszonych gości, rodzin, przyjaciół szkoły oraz uczniów przez kierownika szkoły – Emilię Szczerbiak oraz przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego - Oliwię Michalak zabrzmiał hymn szkolny. Uczniowie przy  gitarowym akompaniamencie Darka Plusta z Kabaretu Vis a Vis odśpiewali szkolną pieśń, której refren: „Niech nam kto mówi co chce, a my wiemy, że w szkole nie jest źle, niech nam kto mówi co chce, w polskiej szkole nie jest źle” nucili także ich rodzice.

Wkrótce po tym  słowa uznania dla nauczycieli i szkolnego komitetu rodzicielskiego wyraził Albert Vella - prezydent Federacji Szkół Etnicznych. Wielokrotnie podkreślał on także wagę i znaczenie dwujęzyczności oraz zachęcał rodziców do dbałości o  język polski we własnych domach, a także jeszcze aktywniejszego udziału w życiu szkoły.

Program artystyczny, który był kolejnym punktem programu, rozpoczął się piosenką pt.” Wakacje”, bo taki też był motyw przewodni tegorocznej uroczystości. W dalszej jego części uczniowie prezentowali swoje umiejętności aktorskie.  Aktorzy, z klas 4-6, ubrani odpowiednio do tematyki, czyli wakacyjnie, zastanawiali się co zapakować do walizki, by dobrze bawić się podczas wakacji.

Gdy wybór padł  m.in. na książki na scenę wkroczyły poprzebierane za zwierzątka dzieci z klas 0-1recytując wiersze Jana Brzechwy z serii ZOO.

Całość przedstawienia zamknęła piosenka „Jedzie pociąg z daleka”, w rytm której dzieci miały odjechać na upragnione wakacje. Program artystyczny przygotowały nauczycielki :Małgorzata Jagodzińska, ucząca w klasie 2-3  oraz Bernadeta Kawa prowadząca klasę 0-1.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było pożegnanie uczniów z klasy 6.  Do  pięciorga szóstoklasistów, którzy od najmłodszych lat uczęszczali do Polskiej Szkoły Sobotniej z Liverpool i którzy  zasilą w przyszłym roku szeregi polskiego gimnazjum  słowa pożegnania i  życzenia powodzenia  skierowała  nauczycielka klasy 5-6, Emilia Szczerbiak.

Jednym z prezentów pożegnalnych dla opuszczających szkołę była piosenka Majki Jeżowskiej pt.” Dłonie” w wykonaniu Amelki z kl.5 i Gabrysi z kl.1.oraz chóru pozostałych uczniów.

Słowa piosenki miały być dla uczniów swojego rodzaju apelem, by dążyli  oni do realizacji swoich marzeń, nie poddawali się  pomimo, że  droga którą będą szli  nie zawsze będzie usłana wspomnianymi, symbolicznymi, ale i chętnymi do pomocy dłońmi.

Następnie poproszono panią wicekonsul Dorotę Predę o wręczenie nagrody dla najlepszego ucznia w szkole. W tym roku otrzymała ją Paulina Siewicz z klasy 6, która wyróżniona została także we wrześniu za całokształt pracy i osiągnięcia  Highly Commended Award nadawaną przez ministra edukacji.

Rozdane zostały również nagrody dla najlepszych czytelników. W tym roku, dzięki zakupom dokonanym przez szkołę oraz darowiznom  biblioteka szkolna powiększyła swoje zasoby o aktualne, kolorowe i atrakcyjne dla dzieci pozycje książkowe i czasopisma, które pieczołowicie uporządkowane zostały w szkolnym katalogu przez panie bibliotekarki Anię Czuper i Ewę Michalak. Uczniowie  więc bardzo chętnie tam  zaglądali.

Podczas uroczystości nie zabrakło też podziękowań dla osób, które czynnie angażowały się w pracę szkoły w mijającym roku szkolnym. Przypomnijmy, że praca  w szkołach sobotnich ma charakter wolontariatu.

W imieniu Komitetu Rodzicielskiego, jego przewodnicząca, Oliwia Michalak  podziękowała nauczycielom za tegoroczną pracę, za ich zaangażowanie i serce jakie w nią wkładają. Były też kwiaty i życzenia świąteczne.

Rok 2013 był niezwykle bogaty w wydarzenia  dla Polskiej Szkoły z Liverpool, ale i niezwykle pracowity dla kierownika szkoły i  całego Komitetu Rodzicielskiego. Oprócz imprez  wplecionych w program nauczania, takich jak: Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, w szkole  odbywały się również zajęcia pozalekcyjne.

Przez dwa kwartały dzieci mogły uczyć się tańców ludowych wraz z Basią i Danielem Gadd z zespołu Podhale a przez kolejne dwa uczestniczyły w zajęciach sportowych- trenując karate z Richardem Wajzerem.

Szkoła nawiązała także w tym roku  współpracę ze Szkołą Podstawową Nr 3 ze Stargardu Szczecińskiego, dzięki czemu rozpoczął się projekt australijski zatytułowany „Między Polską a Australią”, który będzie trwał do czerwca 2014. Realizowany on jest w klasach 4-6.

W ramach nauki języka polskiego wprowadzono do programu nauczania  w szkole  inny projekt zatytułowany „Spotkanie z piosenką”, który z kolei realizowany jest w klasach 0-3 wraz z Dariuszem Plustem z kabaretu Vis a Vis.

Gorące podziękowania za pracę na rzecz Polskiej Szkoły Sobotniej z Liverpool otrzymali  zatem również kierownik szkoły, Komitet Rodzicielski oraz inni rodzice, którzy chętnie brali udział w szkolnych przedsięwzięciach.


Gdy nadszedł czas wręczanie świadectw uczniowie z niecierpliwością ustawili się wokół swoich nauczycieli. Oprócz świadectw pięknie zaprojektowanych przez szkolnego fotografa, nota bene, jednego z rodziców, Roberta Pabijana, na uczniów czekały nagrody. W tym roku otrzymali oni audiobooki z popularnymi polskimi lekturami.

Na koniec  była jeszcze szkolna loteria i długo wyczekiwany prawdziwy Święty Mikołaj, który obdarował każde dziecko słodyczami.

A teraz przed wszystkimi dwumiesięczny wypoczynek. Nowy rok szkolny rozpocznie się  dopiero 8 lutego i będzie również pełen ciekawych wydarzeń. Świąteczne oraz wakacyjne  życzenia  zakończyły szkolną uroczystość.

 Emilia Szczerbiak

 Wideo  Bumeranga Polskiego z zakończenia roku szkolego w Liverpool oraz fotoreportaz Krzysztofa Bajkowskiego:


 
 
 
Nauczycielka klas 5-6 i dyrektor Szkoły, Emilia Szczerbiak oraz nauczycielka klas 3-4, Małgorzata Jagodzińska

 

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja