polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 3 grudnia 2013

Ekipa "Busem przez Świat" już w Sydney

Ekipa Busem przez Świat na Polish Christmas na Darling Harbour. Fot.K.Bajkowski
Ekipa młodych podróżników Busem przez Świat - Karol i Wojtek Lewandowscy,  Ola  Ślusarczyk, Tomasz Nowacki i Daniel Tkaczyk   dotarła w niedzielę do Australii. Z sydnejskiego lotniska uczestnicy wyprawy przyjechali wprost na kończący się festyn Polish Christmas na Darling Harbour, gdzie zaprezentowani zostali  polonijnej publiczności. Za kilka dni rozpocznie się australijska wyprawa 24-letnim kamperem VW-23, który przejechał już 33 kraje świata.  Bumerang Polski patronuje temu podróżniczemu wydarzeniu.

Projekt wzbudza od lat wielkie zainteresowanie internautow i mediów polskich.  Oficjalna nazwa australjskiej wyprawy brzmi "Mennica Wrocławska Australia Trip 2013-14" . Mennica Wrocławska jest tutularnym sponsorem wyprawy. Będzie opłacała paliwo potrzebne do przejechania planowanej 24-tysięcznej trasy wokól Australii.
 
Oto co pisze organizator calego projektu, Karol Lewandowski na stronie wyprawy busemprzezswiat.pl  po pierwszym dniu na ziemi australijskiej:
 
niedziela, 1.12.2013
 
Rano lądujemy na lotnisku w Brisbane gdzie mamy przesiąść się na ostatni, czwarty już, samolot do Sydney. Ponieważ następny lot będzie już krajowy to właśnie w Brisbane przechodzimy kontrole bagażową, którą byliśmy bardzo straszeni. Australia jest bardzo restrykcyjna jeśli chodzi o wwożone towary obawiając się bakterii i wirusów z innych kontynentów. Nie można więc wwozić mięsa, owoców, żadnego jedzenia, błota na butach a nawet nie można być chorym.

Po kontroli paszportowej zostajemy ustawieni na długiej czerwonej linii a bagaże leżą przed nami. Po kolei wzdłuż wszystkich bagaży przechodzi specjalny pies i obwąchuje je szukając zabronionych przedmiotów. Nagle pies siada przy jednym z naszych plecaków – oznacza to że coś znalazł! Strażnik zabiera plecak na bok i pyta kto jest właścicielem. Karol. Przed wylądowaniem musieliśmy wypełnić oświadczenie o niewwożeniu niczego nielegalnego i strażnik czyta je jeszcze raz, pokazuje podpis i pyta czy jesteśmy świadomi konsekwencji. Potem następuje kontrola całego bagażu, wyjmowane i sprawdzane są wszystkie rzeczy. Robi się stresująco a w głowie pojawia się pytanie – a co jeśli ktoś coś podrzucił na lotnisku? W końcu siedzieliśmy z plecakami w tłumie w poczekalni, co chwila ktoś się dosiadał itd.
Plecak zostaje całkowicie opróżniony, a wszystkie zakamarki sprawdzone. Okazuje się, że pies wyczuł.. zapach banan sprzed 2 dni! Celnicy pakują wszystko z powrotem w tej samej kolejności, oddają plecak i mówią “Welcome to Australia”.
Oficjalnie jesteśmy w Australii!
 
Kiedy wychodzimy z lotniska czeka na nas niespodzianka – komitet powitalny. Przed wyprawą kontaktowaliśmy się z wieloma Polakami mieszkającymi w Sydney poprzez fora internetowe, grupy na facebooku czy zupełnie przypadkowe znajomości w stylu “znam kogoś kto zna kogoś kto ma rodzine w Australii”.
Na lotnisku czekają na nas Joasia, Grzesiek i jego kolega John, z wielką flagą australijską, kamerą i pluszowymi misiami koala dla całej ekipy!
- Witamy ekipę w Australii! Wreszcie jesteście! – zostajemy przywitani i wyściskani – Szybko, zabierajcie torby i lecimy do auta, musimy zdążyć na Polish Christmas!
 
Polish Christmas to największy polonijny festyn w Australii odbywający się akurat dzisiaj. Tematem przewodnim są nadchodzące święta, ale jakoś nie możemy sobie tego wyobrazić przy wszechobecnych palmach i ponad 30 stopniach Celsjusza.
Kiedy wsiadamy do auta coś nam nie pasuje. Gdzie jest kierownica? Po drugiej stronie.. W Australii ruch jest lewostronny. Joasia zaczyna mknąć po drogach a my jesteśmy przerażeni tym co dzieje się na drodze – auta jadą w przeciwnym kierunku, wyprzedza się nie z lewej tylko z prawej strony a kilkupasmowe rondo jest po prostu nie do ogarnięcia. Ale jak mówi Joasia, kilka dni i można się przyzwyczaić, trzeba tylko uważać przy przechodzeniu przez drogę żeby przez europejski nawyk patrzenia w lewą stronę nie wpaść pod auto jadące z prawej.
 
W samym centrum Sydney trafiamy na wielki biało-czerwony tłum na Darling Harbor. Na środku scena z zespołem śpiewającym po polsku, pełno stoisk z polskim bigosem, gołąbkami, pierogami, koszulkami w polskich barwach i wiele innych. Joasia prowadzi nas przez tłum na stoisko polskiego radia i momentalnie zostajemy otoczeni przez sporą grupkę Polaków. Okazuje się że wszystkie osoby z którymi kontaktowaliśmy się przed wyjazdem się znają – bo tu, wśród polonii w Sydney, wszyscy się znają. Poznajemy się z Panem Januszem i Krzysztofem z polonijnego portalu Bumerang Polski z którymi kontaktowaliśmy się przed wyprawą w sprawie wspólnego pikniku na którym pokażemy busa (piknik już za tydzień, w niedziele o 12:00 na Coogee Beach w Sydney).
 
Pan Janusz zabiera nas na scene gdzie zostajemy zapowiedzeni i dostajemy mikrofon, żeby opowiedzieć parę zdań o naszym projekcie olbrzymiemu tłumowi. Gdy tylko schodzimy ze sceny pan Ryszard z firmy NAREL zaprasza nas na przepyszny bigos i gołąbki. Siadamy przy stole razem ze starszyzną polonii z Sydney i rozmawiamy o Australii i o naszej trasie. Wielu Polaków jest tu już nawet ponad 30 lat i pomimo tego że startowali od zera bardzo dobrze sobie poradzili i dorobili się własnych świetnie prosperujących firm.

Po festynie Joasia oraz ekipa Bumeranga Polskiego zawozi nas do Domu Polskiego w dzielnicy Ashfield w którym dzięki gościnności lokalnej Polonii będziemy mogli mieszkać przez kilka najbliższych dni za co z całego serca dziękujemy.
W domu Polskim poznajemy Pana Jurka, który opowiada nam historie swojego fascynującego życia w Australii, później dołącza do nas Grzesiek z iStudent i pomimo zmęczenia i dezorientacji po zmianie czasu rozmawiamy do późnej nocy chłonni wiedzy o Australii.
——
Serdecznie dziękujemy całej Polonii z Sydney za wspaniałe przyjęcie nas w Australii i za zatroszczenie się o to żebyśmy tu nie zginęli. Jesteście wspaniali!

Karol Lewandowski
Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski


Ekipę busa przedstawił Grzegorz Lipiński z iStudent
Lider grupy, Karol Lewandowski przedstawia ideę wyprawy




Z Elżbietą Cesarską, która udostępniła ekipie Dom Polski
Ekipa Busem przez Świat z ekipą The Human Experience

ekipa Busem przez Świat w Sydney

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy