polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: We wtorek doszło wreszcie do oficjalnego spotkania Prezydenta RP Karola Nawrockiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem w Budapeszcie. Wcześniej Nawrocki - zadeklarowany rusofob odmówił spotkania z Orbanem, bo ten spotyka się z prezydentem Rosji. Teraz prezydent Nawrocki udał się na Węgry, aby wesprzeć premiera Orbána przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (zaplanowanymi na 12 kwietnia 2026 r.) oraz rozmawiać o wspólnych interesach, takich jak sprzeciw wobec Zielonego Ładu i nielegalnej imigracji. Premier Tusk jest niezadowolony z tej wizyty. * * * AUSTRALIA: Australia i Unia Europejska sfinalizowały 24 marca 2026 r. przełomowe porozumienie o wolnym handlu (FTA) oraz zawarły nowe partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, podczas swojej wizyty w Canberze, podpisała dokumenty wraz z premierem Australii, co kończy wieloletni proces negocjacyjny trwający od 2018 roku. Porozumienie przewiduje, że produkty "wrażliwe", do których zalicza się wołowina, będą mogły być importowane do UE po zerowej lub obniżonej stawce celnej. * * * SWIAT: Donald Trump napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych, że USA i Iran przeprowadziły „bardzo dobre i produktywne” rozmowy na temat „całkowitego rozwiązania działań wojennych na Bliskim Wschodzie”. Po wpisie prezydenta USA Iran oświadczył, że nie odbyły się żadne negocjacje.
POLONIA INFO:

środa, 4 grudnia 2013

The Human Experience: Teraz sydnejskie doświadczenie

Po pierwszym pokazie w Sydney, współtworcy filmu wręczyli
Konsul RP Reginie Jurkowskiej  kopię DVD "The Human
Experience".Fot.K.Bajkowski
Rzadko  mamy okazję dzisiaj zatrzymać się na moment i doświadczyć istoty życia, tego kim jesteśmy, czego pragniemy i dokąd idziemy. Takiej refleksji ulec można w czasie projekcji filmu “The Human Experience”. W Sydney w ośrodkach polonijnych  trwają pokazy tego nagrodzonego 30-krotnie niezwykłego filmu dokumentalnego.

W poniedziałek odbył się pierwszy pokaz w Konsulacie RP na Woollahra. Była to inauguracja tury pokazowej tego filmu wśrod Polonii świata pn. Polonia Experience. Film ma napisy polskie.  Od jutra kolejne projekcje w Ashfield, Cabrtamatcie, Marayong i Bankstown . Gorące zaproszenie do obejżenia filmu wystosowali w niedziele na Darling Harbour podczas festynu Polish Christmas jego wspołtwórcy - Maciej Syka i Łukasz Perkowski.

Zobacz wideo z niedzieli na  Darling Harbour. BumerangMedia YouTube Channel:
 


Na pokazach jest okazja spotkać się z historią grupy młodych ludzi, którzy postanowili poszukać sensu życia i doświadczyć wyjątkowych emocji towarzyszących przygodzie w podróży oraz spróbować poszukać odpowiedzi na  istotne pytania o sens współczesnego świata.
Człowiek, nauka, cierpienie, radość, sens, religia to fundamentalne określenia otaczającej nas rzeczywistości. Ale czy umiemy zdefiniować je w praktyce, czy tylko używamy ich do symbolicznych gestów,  sztandarowych haseł, nielogicznych działań, jałowej zabawy czy bezrefleksyjnej pobożności.
Film wywołuje  żywą dyskusję na świecie. Jakie odczucia odniesie Polonia australijska? Pokażą to najbliższe dni.
kb/BumerangMedia

Zdjęcia Bogumiły Filip z prezentacji filmu w Konsulacie RP w Sydney:







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy