polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 22 listopada 2013

Uroczystości niepodległościowe w Ashfield i Krzyże Zasługi

Odznaczeni Krzyżami Zasługi RP z wicekonsul Kamilą Kruszką. Fot.B.Filip
Prezydent RP Bronislaw Komorowski przyznał 16-tu polskim kombatantom zamieszkałym w Australii Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Odznaczenia wręczyła podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości wicekonsul  RP w Sydney, Kamila Kruszka. Według ustawy z 1992, Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Polski spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść krajowi i jej obywatelom. Przebieg uroczystości, ktore odbyły się w Ashfield relacjonuje Elżbieta Cesarska.
W historii Polski, tak się składa - był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka:
by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości

 Według tradycji uroczystość z okazji 11 Listopada rozpoczęla się w niedzielę 10 listopada w Klubie Polskim w Ashfield -  poprzedzona Mszą Świętą w kościele Św. Wincentego celebrowaną przez Ks. Tadeusza Przybylaka TCHr z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli konsulatu i przedstawicieli organizacji polonijnych.

95 rocznica uzyskania przez Polskę Niepodleglości  odbyła się tak jak zwykle po egidą Federacji Organizacji Polskich w NPW. Po wniesieniu sztandarów i odśpiewaniu hymnów – polskiego i australijskiego, Prezes Federacji, pan Jerzy Krajewski powitał przybyłych gości.

Pani Konsul Kamila Kruszka wygłosiła krótkie przemówienie nawiązując do historii 11 listopada z 1918 roku gdzie Polska odzyskała niepodległość  po 123 latach niewoli.

Pan Jan Klita z Naszej Polonii z kolei podkreślił ważność historyczną uzyskanej niepodległości przez Polskę, heroiczne walki zapisane w kartach historii,  o których nie wolno nam zapomnieć i naszą powinnością jest przekazywanie następnym pokoleniom.

Pani Julie Ankiewicz w swoim wystąpieniu przypomniała o 100- letniej rocznicy  “Anzac Day” która bedzie obchodzona w roku 2014.  Zaprosiła  już na wspólne obchody z udziałem Polskich Weteranów .

Na zakończenie części oficjalnej Pani Konsul Kamila Kruszka w asyście prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantow SPK Nr 1 pana Mieczysława Swata wręczyła Krzyże Zasługi za wybitne zaslugi położone dla realizacji celów Stowarzyszenia.

Złote Krzyże Zasługi otrzymali:

 
Mieczysław Swat – Przezes SPK wieloletni dzialacz dla SPK i Polonii juz poraz drugi.

Józef Kozłowski – żolnierz 1939 roku i wieloletni członek i skarbnik SPK

Bronislaw Kowalczyk – żolnierz 1939 I Diwizji Gen. Maczka

Zygmunt Janikowski – wieloletni od 1948 czlonek SPK i działacz SPK

Jan T. Knopek - wieloletni członek SPK

Alojzy Szaladziński – żołnierz 1939 roku i wieloletni działacz społeczny

 

Srebne Krzyże Zasługi otrzymali:

 
Julie Ankiewicz córka żołnierza, śp. Stefana Ankiewicza, który również walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino a po wojnie zamieszkal w Australii. 

Barbara Pyrzakowska – żołnierz z 1939 roku w Korpusie sanitarnym i w szeregach  Armii Krajowej. Po wojnie po przyjedzie do Australii właczyła się do SPK i pełnila funkcję sekretarza przez szereg lat.

Pani Barbara w październiku ukończyła 100 lat  - z tej okazji z calęgo serca życzymy jej dalszych pomyślnych  w zdrowiu lat.

 
Stanislaw Biega – żołnierz II Korpusu

Jan Guzowski – żołnierz 1939 roku na froncie

Lech Gade – żołnierz Armii Krajowej  byly sekretarz SPK

Jerzy Starzyk – żołnierz II Korpusu przeszedł przez Syberie do Libi.

Roman Kokoszka – czlonek  Zarzadu  SPK pełniący funkcje drugiego sekretarza

Jan Ochala – członek zarządu SPK  na stanowisku podchorażego

Aleksander B. Zieliński – wieloletni członek Zarządu SPK na stanowisku Chorażego.


W części artystycznej obejrzeliśmy program słowno-muzyczny specjalnie przygotowany na tą okazję przez polskie szkoły w Ashfield, Randwick i North Ryde. Nauka w polskich szkolach nie tylko obejmuje naukę jezyka polskiego ale również przekazywanie naszej 1000-letniej  kultury i tradycji. Z przyjemnościa i łezką w oku słuchaliśmy patriotycznych wierszy i pieśni.

Piękno narodowych polskich tańców w barwnych regionalnych kostiumach podziwialiśmy  w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Kujawy” w tańcach -  Klepanka w wykonaniu najmłodszych tancerzy, Polkę OJ w wykonaniu grupy średniej i na zakończenie Żywiec Mieszczański  przepięknie zatańczny przez najstarszą grupę Kujaw.

A na koniec, tak wam powiem,
Kto Polak, ten mi przyzna,

Najważniejsze dla mnie słowa te:
Bóg, Honor, Ojczyzna!


Elżbieta Cesarska

Fotoreportaż Bogumiły Filip:











 
 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy