polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

czwartek, 24 października 2013

Nauczyciele języka polskiego w NPW podnoszą swoje kwalifikacje

Con Confinas, Zofia Krzyszkowska Kingsley z polskimi nauczycielkami z NPW. Fot. L.Anda
 W sobotę, 5 października odbyła się na Uniwersytecie Sydnejskim już piąta doroczna stanowa  Konferencja Szkół  Etnicznych zorganizowana  przez Federację  Szkół Etnicznych w Nowej Południowej Walii (NSW Federation of Community Language Schools).

W Konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników reprezentujących 44 języki z ponad 150 szkół i organizacji.  Uczestnicy Konferncji przybyli z całego stanu, w tym z Woolangong, Newcastle,  a także z Canberry. Nie zabrakło wśród nich także polskich nauczycieli - było ich aż 21, co stanowiło bardzo dużą  grupę w porównaniu z innymi narodowościami. Świadczy to dobitnie  o tym, że polscy nauczyciele  - w trosce o nasze wspólne dzieci - chcą je uczyć jak najlepiej i najnowocześniej. Byli to nauczyciele reprezentujący polskie szkoły podstawowe w Ashfield, Ryde, Liverpool, Marayong, Randwick and Newcastle:  Ewa Dubieńska, Emilia Szczerbiak, Elżbieta Purchaka, Małgorzata Jagodzińska, Bernadeta Kawa, Edyta Maria Storos, Marzena Stankiewicz, Edyta Weber, Elżbieta Cesarska,Marysia Nowak, Gosia Caputa, Gosia Vella, Kasia Loewnau, Basia Mutwicka, Joanna Mutwicka, Ela Sircelj, Agnieszka Zolek,Paulina Macianis, Ewelina Pocztarska, Monika Tejszerski, Ela Alterman.
 
 
 
 
 



Konferencja rozpoczęła się odśpiewaniem  hymnu autralijskiego w wykonaniu chóru  złożonego z dzieci reprezentujących  różne  szkoły należące do Federacji. Następnie zabrali głos goście. W imieniu Premiera Nowej Południowej Walii przemówiła  - Marie Ficarra ( MLC, the Parliamentary Secretary to the Premier). Pani Ficarra pogratulowała Federacji zorganizowania Konferencji  i podziękowała wszystkim nauczycielom i woluntariuszom za ich ciężką pracę. Zabrała także  głos  Pani Carmel Tebbut ( the Shadow Minister of Education), która podkreśliła zasługi poprzedniego rządu dla rozwoju szkół etnicznych w NPW. Następnie miał miejsce wykład Doktora Liam' a Morgan'a ( UTS) na temat jego badań w zakresie nauczania języków w NPW. Doktor Laim podkreślił, że liczba uczniów uczęszczających do szkół etnicznych  jest stabilna, ale niestety spada ilość uczniów decydujących się na zdawanie matury z języków etnicznych.

Od lewej: Albert Vella, Zofia Krzyszkowska, Con Confinas,
 Lucia Tavers, Thiru Thirunathankumar, Marie Ficcara MLC
Albert Vella, Ewelina Pocztarska,  Ela Sircelj



 





 
 

W czasie Konferencji zostali szczególnie wyróżnieni założyciele Federacji - nasza rodaczka - Pani Zofia Krzyszkowska Kingsley oraz Pan Con Confinas za 35 lat niestrudzonej pracy na rzecz Federacji Szkół Etnicznych w NPW (Life Membership Award for the NSW Federation of Community Language Schools).
Po uroczystym otwarciu Konferencji i krótkiej przerwie , rozpoczęły się warsztaty szkoleniowe, prowadzone przez doświadczonych nauczycieli i pracowników naukowych. Warsztaty szkoleniowe poświęcone były głównie metodyce nauczania. Duży nacisk położono na tegorocznej Konferencji na korzystanie z technologii w klasie - komuterów, tabletów, a także tablic elektronicznych. Część warsztatów była dla osób zarządzających szkołami i były one poświęcone takim tematom  jak zarządzanie finansami, ubieganie się o dofinansowanie z Departamennu Edukacji, itp.

Dzięki ciężkiej pracy członków zarządu Federacji, której przewodniczy Albert Vella, a także wielu niestrudzonych woluntariuszy, wszyscy uczestnicy Konferencji wyszli z niej wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenie oraz pełni entuzjazmu do dalszej pracy w swoich szkołach.

Monika Tejszerski
Koordynator  Szkoły Polskiej w Randwick – The Polish School of Sydney

Zdjęcia: Larry Anda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy