polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 8 maja 2013

Święto 3 Maja w Ashfield


Pamięć o najważniejszych momentach w historii Polski wsród dzieci i młodziezy polonijnej w Sydney nieustannie podtrzymuje Polska Macierz Szkolna. W niedzielę 5 maja po południu ta najstarsza polonijna organizacja oświatowa  zorganizowała uroczystość Trzeciomajową.  Koordynatorką programu była Elżbieta Cesarski, nauczycielka ze Szkoły  Polskiej w North Ryde.

 Święto ustanowienia Konstytucji 3 Maja to jedno z nielicznych radosnych świat w polskim kalendarzu. W Polsce coraz więcej  wagi przykłada się do obchodzenia narodowych  świąt w sposób radosny. Raczej dość już mamy martyrologii i smutnych rocznic. Młodzi Polacy szukają pozytywnych elementów w historii swego narodu.  Taką okazją do radosnych inspiracji jest właśnie Dzień Konstytucji 3 Maja.

Wracamy przy tej okazji do tamtych majowych dni sprzed 222 lat  z poczuciem radości i wielkiej dumy z dokonań naszych przodków, którzy przy powjawiającym się zagrożeniu państwowości polskiej, potrafili odłożyć na bok swary i kłótnie, wznosząc się ponad urazy, zaszłości, sympatie i podziały polityczne, aby wspólnymi siłami ustanowić – ustawę rządową, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Dzieci z sydnejskich polskich szkół i zespoły taneczne   wspólnie przygotowały program artystyczny w Klubie Polskim w Ashfield dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.
swoje refleksje historyczne wygłosili  konsul ds. polonijnych  RP w Sydney - Dominika Mosek, prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW - Jerzy Krajewski oraz przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej - hm. Marysia Nowak, która  w pewnym momencie zachęciła zgromadzonych na sali do podania sobie rąk na znak tej jedności ponad podziałami jak panowała w Polsce 222 lata temu  przy ogłoszeniu pierwszej polskiej konstytucji.

 Uroczystość była też okazją do wręczenia jedenastu uczniom polskiego pochodzenia ze szkół podstawowych i średnich, nagród  stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.
(O tym wkrotce  oddzielna relacja w Bumerangu Polskim)
BumerangMedia

Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z uroczystości w Ashfield:

Wystapily zespoły: Kujawy, Lajkonik, Podhale, Syrenka, Monika Paźniewska (piano), dzieci ze szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong i North Ryde. Przygotowanie programu: Marysia Nowak i Elżbieta Cesarski.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy