polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

niedziela, 12 maja 2013

Sikorski: Gdy Europa się kruszy, Polska pozostaje silna

Radosław Sikorski w rozmowie z Gregiem Sheridanem dla "The Australian" Fot. K.Bajkowski
"Teraz Europa zmusza kraje do reform, które Polska wprowadziła wiele lat przed kryzysem". O polskim sposobie na transformację ustrojową i reformach gospodarczych, które pozwoliły na uniknięcie kryzysu mówi minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla największego australijskiego dziennika “The Australian” w czasie swojej oficjalnej wizyty w Australii i Nowej Zelandii.
 
W rozmowie z australijskim dziennikarzem Gregiem Sheridanem minister Radosław Sikorski tłumaczy, jak wyglądała polska droga do wolności i jak Polsce udało się uniknąć podziałów społecznych charakteryzujących wiele innych postkomunistycznych państw. “Dziś Polska jest krajem, od którego inni chcą się uczyć. Naszą specjalnością jest technologia transformacji” - mówi minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla rolę, jaką w tym procesie odegrał m.in. Jan Paweł II i Kościół Katolicki. Na pytanie dziennikarza o porównanie skali krzywd, jakie w Polsce wyrządził nazizm i komunizm, minister Sikorski odpowiada: “Komunizm zniszczył więcej istnień, nie dlatego, że był gorszy ale dlatego, że rządził dłużej. Podobny był sposób, w jaki te ideologie odczłowieczały swoich wrogów. W Polsce obie zebrały swoje smutne żniwo”.

Przypominając o znaczeniu transformacji w budowaniu polskiego wizerunku, minister dodaje, że ważne jest również patrzenie w przyszłość: “Myślę, że jesteśmy znani jako naród, który kocha wolność. To przydatny wizerunek. Oczywiście, w przyszłości chcielibyśmy też być znani z osiągnięć naszych przedsiębiorców, naszych naukowców i naszych sportowców”.
 
W wywiadzie dla australijskiego dziennika minister spraw zagranicznych podkreśla fenomen polskiej skutecznej ucieczki przed kryzysem ekonomicznym ostatnich lat. Przy tej okazji dziennikarz Greg Sheridan  zaznacza, że Polska, kraj z  38 mln mieszkańców, jest przykładem sukcesu na skalę europejską. Dodaje, że od globalnego kryzysu finansowego polska gospodarka wzrosła, łącznie aż o 19 procent, podczas gdy średni wzrost w strefie euro w tym czasie jest zerowy
 
Minister Sikorski w rozmowie jako czynniki, które pozwoliły ustrzec się gospodarczych problemów wymienia pozostawanie Polski poza strefą euro i ekonomiczne reformy wprowadzone w naszym kraju jeszcze przed czasami kryzysu. “Teraz Europa zmusza inne kraje, by wprowadzały te same regulacje. Grecja zaczyna, o wiele za późno ograniczanie liczby urzędników. To kraj jednej czwartej wielkości Polski, a ma dwa razy więcej urzędników” – ocenia minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla jednak, że rozwiązaniem na kryzys jest wzrost, a nie pomniejszanie roli Europy. “Kryzys wybuchł zanim Europa była instytucjonalnie przygotowana do radzenia sobie z nim. Musieliśmy więc jednocześnie radzić sobie kryzysem i rozwijać instytucje unijne” – mówi minister Sikorski. I dodaje, że to się udało: “Mamy unię bankową, mechanizm likwidacji niewypłacalnych banków, możliwość wzajemnej oceny budżetów”. W tym kontekście minister podkreśla rolę przystąpienia Polski do strefy euro za klika lat, gdy wspólna waluta będzie wystarczająco stabilna.
 
W rozmowie dla “The Australian” minister zaznacza również, że chciałby, aby Unia Europejska działała bardziej spójnie w kwestii bezpieczeństwa i handlu, zwłaszcza w kontaktach z Azją.
 
Cały artykuł dostępny jest w The Australian (język angielski, dostęp limitowany)
 Info prasowe MSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy