polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Niż genueński spowodował ulewne deszcze w Polsce. Na Dolnym Śląsku mocno pada od czwartkowej nocy. Niebezpieczna sytuacja jest również w województwach: śląskim, opolskim i małopolskim. Straż pożarna interweniowała już kilka tysięcy razy. Na bardzo wielu rzekach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. Nad Mazowszem przeszła trąba powietrzna. Wiele miast i miejscowości zostało ewakuowanych. Szczególnie krytyczna sytuacja panuje w Kotlinie Kłodzkiej - w samym Kłodzku i Głuchołazach. Woda zaczęła się przelewać nad tamą w Międzygórzu w powiecie Kłodzkim. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

niedziela, 12 maja 2013

Sikorski: Gdy Europa się kruszy, Polska pozostaje silna

Radosław Sikorski w rozmowie z Gregiem Sheridanem dla "The Australian" Fot. K.Bajkowski
"Teraz Europa zmusza kraje do reform, które Polska wprowadziła wiele lat przed kryzysem". O polskim sposobie na transformację ustrojową i reformach gospodarczych, które pozwoliły na uniknięcie kryzysu mówi minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla największego australijskiego dziennika “The Australian” w czasie swojej oficjalnej wizyty w Australii i Nowej Zelandii.
 
W rozmowie z australijskim dziennikarzem Gregiem Sheridanem minister Radosław Sikorski tłumaczy, jak wyglądała polska droga do wolności i jak Polsce udało się uniknąć podziałów społecznych charakteryzujących wiele innych postkomunistycznych państw. “Dziś Polska jest krajem, od którego inni chcą się uczyć. Naszą specjalnością jest technologia transformacji” - mówi minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla rolę, jaką w tym procesie odegrał m.in. Jan Paweł II i Kościół Katolicki. Na pytanie dziennikarza o porównanie skali krzywd, jakie w Polsce wyrządził nazizm i komunizm, minister Sikorski odpowiada: “Komunizm zniszczył więcej istnień, nie dlatego, że był gorszy ale dlatego, że rządził dłużej. Podobny był sposób, w jaki te ideologie odczłowieczały swoich wrogów. W Polsce obie zebrały swoje smutne żniwo”.

Przypominając o znaczeniu transformacji w budowaniu polskiego wizerunku, minister dodaje, że ważne jest również patrzenie w przyszłość: “Myślę, że jesteśmy znani jako naród, który kocha wolność. To przydatny wizerunek. Oczywiście, w przyszłości chcielibyśmy też być znani z osiągnięć naszych przedsiębiorców, naszych naukowców i naszych sportowców”.
 
W wywiadzie dla australijskiego dziennika minister spraw zagranicznych podkreśla fenomen polskiej skutecznej ucieczki przed kryzysem ekonomicznym ostatnich lat. Przy tej okazji dziennikarz Greg Sheridan  zaznacza, że Polska, kraj z  38 mln mieszkańców, jest przykładem sukcesu na skalę europejską. Dodaje, że od globalnego kryzysu finansowego polska gospodarka wzrosła, łącznie aż o 19 procent, podczas gdy średni wzrost w strefie euro w tym czasie jest zerowy
 
Minister Sikorski w rozmowie jako czynniki, które pozwoliły ustrzec się gospodarczych problemów wymienia pozostawanie Polski poza strefą euro i ekonomiczne reformy wprowadzone w naszym kraju jeszcze przed czasami kryzysu. “Teraz Europa zmusza inne kraje, by wprowadzały te same regulacje. Grecja zaczyna, o wiele za późno ograniczanie liczby urzędników. To kraj jednej czwartej wielkości Polski, a ma dwa razy więcej urzędników” – ocenia minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla jednak, że rozwiązaniem na kryzys jest wzrost, a nie pomniejszanie roli Europy. “Kryzys wybuchł zanim Europa była instytucjonalnie przygotowana do radzenia sobie z nim. Musieliśmy więc jednocześnie radzić sobie kryzysem i rozwijać instytucje unijne” – mówi minister Sikorski. I dodaje, że to się udało: “Mamy unię bankową, mechanizm likwidacji niewypłacalnych banków, możliwość wzajemnej oceny budżetów”. W tym kontekście minister podkreśla rolę przystąpienia Polski do strefy euro za klika lat, gdy wspólna waluta będzie wystarczająco stabilna.
 
W rozmowie dla “The Australian” minister zaznacza również, że chciałby, aby Unia Europejska działała bardziej spójnie w kwestii bezpieczeństwa i handlu, zwłaszcza w kontaktach z Azją.
 
Cały artykuł dostępny jest w The Australian (język angielski, dostęp limitowany)
 Info prasowe MSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy