polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Radosław Sikorski starł się w niedzielę z sekretarzem stanu USA Marco Rubio i i szefem Departamentu Wydajności Państwa Elonem Muskiem. Musk nazwał Sikorskiego "małym człowieczkiem", Rubio stwierdził, że gdyby nie pomoc USA dla Ukrainy, "Rosja byłaby na granicy z Polską". "Dyplomatyczna wymiana zdań" rozgrzała polską scenę polityczną. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: Rozmawialiśmy z Ukrainą na temat tego, jakie terytorium stracą, a jakie zatrzymają - zdradził w czwartek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem w Białym Domu. Dodał, że wiele elementów końcowego porozumienia zostało już ustalonych. Prezydent Rosji Władimir Putin podziękował w czwartek prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za jego wysiłki mające na celu zakończenie wojny w Ukrainie. Jednocześnie dodał, że Moskwa i Waszyngton muszą porozmawiać o szczegółach.
POLONIA INFO:

czwartek, 25 kwietnia 2013

Lech Paszkowski nie żyje


Lech Paszkowski (1919-2013)
Fot. T.Dobrostanski
W wieku 93 lat zmarł wczoraj  w Melbourne LECH PASZKOWSKI - pisarz, publicysta, autor prac historycznych i biograficznych.
 
Syn rzeźbiarza Józefa Paszkowskiego i artystki-malarki Janiny Bobińskiej, wychowanek warszawskiego gimnazjum im. A. Mickiewicza, słuchacz Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, żołnierz 83. Pułku Strzelców Poleskich, jeniec wojenny w Meklemburgii w 1948 r. wyemigrował do Australii.

Pozostawił po sobie monumetalne dzieła o Polonii australijskiej Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940, Poles in Australia and Oceania 1790—1940, monografię poświęconą Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu i trzy tomy wspomnień Na falach życia. Przez wiele lat współpracował z redakcjami Polskiego słownika biograficznego i Australian Dictionary of Biography.

Był współzałożycielem Związku Polaków w Wiktorii, członkiem Związku Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, Syndykatu Australia, honorowym redaktorem wydawnictwa Australia Felix Literary Club, członkiem Royal Historical Society of Victoria.
W 2001 r. uznany został (ex aequo z prof. Jerzym Zubrzyckim) za najwybitniejszego Polaka XX wieku w Australii w plebiscycie czytelników „Kuriera Zachodniego” z Perth.

(…) to, co robiłem na polskiej niwie, uważałem za swój obowiązek - pisał w zakończeniu trzeciego tomu wspomnień. - Uważałem, że Polska mnie wychowała i wykształciła oraz uformowała moją osobowość. Prosta uczciwość nakazywała by czymś jej za to odpłacić. Nie mogąc pracować w kraju i dla kraju, robiłem to co mogłem na obczyźnie”.

Historia Polonii australijskiej stała się dziełem jego życia.

Bogumiła Żongołłowicz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy