polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

sobota, 27 kwietnia 2013

Ile pieniędzy wysłali do Polski w 2012 r. polscy emigranci?

Według szacunków Banku Światowego w roku 2012 na całym świecie było 214 mln emigrantów, którzy kanałami oficjalnymi przesłali do krajów swojego pochodzenia łączną kwotę 406 mld dolarów. Najwięcej, bo 70 mld dolarów przesłali obywatele Indii. Emigranci z Chin przesłali do kraju 66 mld, z Meksyku i Filipin po 24 mld, z Nigerii – 21 mld i Egiptu – 18 mld dolarów.

Polscy emigranci przesłali w minionym roku kanałami oficjalnymi 17,4 mld zł czyli nieco ponad 4 mld euro. Kwota transferów emigrantów polskich od trzech lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Również liczba polskich emigrantów w tym okresie jest prawie niezmienna i wynosi nieco ponad 2 mln osób.
Według analityków w 2012 roku z Polski wyjechało około 140 tys. osób. Jednak nie wszyscy emigrowali w poszukiwaniu pracy. Część emigrujących stanowili członkowie rodzin (głównie dzieci), którzy dołączyli do rodzin, które zdecydowały się na osiedlenie w „nowych ojczyznach”.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha ocenia, że trzy razy tyle ile wpływa do kraju pieniędzy od emigrantów drogami oficjalnymi, przywożone jest przez nich w kieszeniach i walizkach. Łącznie pieniądze jakie trafiają do kraju od emigrantów stanowią wielkość zbliżoną do tej jaką lokują w Polsce inwestorzy zagraniczni.
Środki przekazywane przez polskich emigrantów do kraju przeznaczane są głównie na bieżącą konsumpcję ich rodzin. Wiele z nich kupiło samochody wymieniło meble oraz sprzęt AGD i RTV.
Wielu rodzinom wsparcie z zagranicy pozwoliło uniknąć zaległości w opłatach za bieżące zobowiązania, w tym za czynsze.
Według danych GUS wartość spożycia indywidualnego w roku 2012 wyniosła w Polsce 958 mld zł. Gdyby przyjąć, że całość przesłanych przez emigrantów środków finansowych (17,4 mld zł) została przeznaczona na konsumpcję, to udział tych pieniędzy w spożyciu całkowitym stanowi jedynie 1,8%. Ekonomiści szacują, że te w kwotach bezwzględnych duże środki finansowe wpływające od emigrantów powodują wzrost PKB o niespełna 1%. Przesyłane przez emigrantów pieniądze wpływają głównie na poprawę bytu ich rodzin, a mniejsze znaczenie mają dla wzrostu gospodarczego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy