polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

sobota, 27 kwietnia 2013

Ile pieniędzy wysłali do Polski w 2012 r. polscy emigranci?

Według szacunków Banku Światowego w roku 2012 na całym świecie było 214 mln emigrantów, którzy kanałami oficjalnymi przesłali do krajów swojego pochodzenia łączną kwotę 406 mld dolarów. Najwięcej, bo 70 mld dolarów przesłali obywatele Indii. Emigranci z Chin przesłali do kraju 66 mld, z Meksyku i Filipin po 24 mld, z Nigerii – 21 mld i Egiptu – 18 mld dolarów.

Polscy emigranci przesłali w minionym roku kanałami oficjalnymi 17,4 mld zł czyli nieco ponad 4 mld euro. Kwota transferów emigrantów polskich od trzech lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Również liczba polskich emigrantów w tym okresie jest prawie niezmienna i wynosi nieco ponad 2 mln osób.
Według analityków w 2012 roku z Polski wyjechało około 140 tys. osób. Jednak nie wszyscy emigrowali w poszukiwaniu pracy. Część emigrujących stanowili członkowie rodzin (głównie dzieci), którzy dołączyli do rodzin, które zdecydowały się na osiedlenie w „nowych ojczyznach”.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha ocenia, że trzy razy tyle ile wpływa do kraju pieniędzy od emigrantów drogami oficjalnymi, przywożone jest przez nich w kieszeniach i walizkach. Łącznie pieniądze jakie trafiają do kraju od emigrantów stanowią wielkość zbliżoną do tej jaką lokują w Polsce inwestorzy zagraniczni.
Środki przekazywane przez polskich emigrantów do kraju przeznaczane są głównie na bieżącą konsumpcję ich rodzin. Wiele z nich kupiło samochody wymieniło meble oraz sprzęt AGD i RTV.
Wielu rodzinom wsparcie z zagranicy pozwoliło uniknąć zaległości w opłatach za bieżące zobowiązania, w tym za czynsze.
Według danych GUS wartość spożycia indywidualnego w roku 2012 wyniosła w Polsce 958 mld zł. Gdyby przyjąć, że całość przesłanych przez emigrantów środków finansowych (17,4 mld zł) została przeznaczona na konsumpcję, to udział tych pieniędzy w spożyciu całkowitym stanowi jedynie 1,8%. Ekonomiści szacują, że te w kwotach bezwzględnych duże środki finansowe wpływające od emigrantów powodują wzrost PKB o niespełna 1%. Przesyłane przez emigrantów pieniądze wpływają głównie na poprawę bytu ich rodzin, a mniejsze znaczenie mają dla wzrostu gospodarczego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy