polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 4 grudnia 2012

Polish Christmas - dopisała nawet pogoda!

Marianna i Bronisław Łackowie - wspólorganizatorzy Festiwalu na Darling Harbour. Fot.K.Bajkowski

Polskie Boże Narodzenie na Darling Harbour zakończone i zakończone z jeszcze większym niż wszystkie dotychczasowe sukcesem!

Udało się wszystko!  Smakowite polskie potrawy znikały ze stoisk w błyskawicznym tempie. Pączki, ciasta i wszystkie  inne delicje łącznie z przepyszną kawą znajdowały niezliczoną ilość amatorów. Przez ogródek piwny przemieściło się parę tysięcy wielbicieli polskiego, złocistego trunku, który ponoć najlepiej gasił pragnienie.
Oblegane były stoiska z przeróżnymi wyrobami artystycznymi, z książkami, biżuterią, obrazami, kosmetykami i wszystkim co polskie, przywiezionym aż z Melbourne. Agencje turystyczne informowały swoich potencjalnych klientów o najkorzystniejszych dla nich ofertach.


Przez kilka godzin towarzyszył nam wóz transmisyjny radia SBS. Redaktorzy polskiego programu  przygotowali dla publiczności konkursy i zabawy a z artystami, honorowymi gośćmi oraz uczestnikami festynu przeprowadzali ciekawe wywiady.

Dzieci nie można było odciągnąć od stoiska edukacyjnego, gdzie zapewniono im wiele atrakcji, podczas kiedy rodzice zasięgali informacji z pierwszej ręki na temat polskich szkół.
Wszelkie dotychczasowe rekordy pobił program artystyczny. Sześć godzin, bez żadnej przerwy Darek i Adriana zapowiadali każdy punkt programu, przedstawiali artystów i polityków: Hejnał z Wieży Mariackiej, polskie kolędy i piosenki, polskie tańce, kabaret, niezapomniane przeboje lat trzydziestych, muzyka w wykonaniu polskich artystów.  Chyba nigdy do tej pory nasz piękny, choć niełatwy język polski nie królował przez tyle godzin na scenie w samym sercu Sydnej, przed wielotysięczną publicznością. Zdaniem dyżurujących przedstawicieli z Foreshore Authority świętowało z nami około ośmiu tysięcy osób. Twierdzą, że pobiliśmy rekord.

Na całą niedzielę Tumbalong Park zakwitł polskimi kolorami, wypełniła to miejsce polska serdeczność i gościnność. Nie było ani jednego, najmniejszego incydentu. Nie była potrzebna żadna interwencja.
Wielu osobom należałyby się słowa podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy, jaką jest tegoroczne  Polskie Boże Narodzenie na Darling Harbour.

Ale reprezentując organizatorów, niech mi wolno będzie podziękować przede wszystkim naszej Wspaniałej Publiczności. To Wam, Kochani Państwo należy się podziękowanie za to, że tak serdecznie odpowiedzieliście na nasz apel, że było nas tak dużo, że potrafiliśmy stworzyć tak wspaniałą atmosferę, którą teraz zanosimy do naszych polskich domów, polskich klubów i organizacji społecznych. Oby ta radość, ten uśmiech, ta wzajemna życzliwość nigdy nas nie opuszczały. Oby ten duch wzajemnej serdeczności, który w pierwszą niedzielę adwentu powstał tam, na Darling Harbour trwał w nas do samych Świąt Bożego Narodzenia i dłużej. Tego, życzmy sobie nawzajem.
W imieniu organizatorów
Marianna Łacek

2 komentarze:

  1. Sprostowanie do artykułu “Nawet podgoda dopisała”.

    Wszelki dotychczasowy rekord czasowy i organizacyjny sceny Festiwalu Polskiego na Darling Harbour pobił nie tegoroczny, jak podaje w swoim artykule Pani M. Łacek, a PIERWSZY festiwal, który odbył się 7 grudnia 2003 r. Program artystyczny tego festiwalu trwał non-stop od godz. 10.00 do 18.00
    (8 godz.!) i obejmował aż (!) 37 różorodnych jednostek programowych.

    Kolejnymi dwoma, na scenie których dłużej królował język polski niż na estradzie 2012 były festiwale w 2004 i 2010r. z programami
    7-godzinnymi.

    Osobom zainteresowanym publikowaniem prawdy historycznej o “Polish Christmas Festival”
    w Sydney służę pełną na ten temat dokumentacją.

    Z wyrazami szacunku dla wszystkich tych, którzy swoją pracą i talentem promowali i promują polską kulturę i tradycję na Darling Harbour w Sydney,

    Barbara Henclewska
    Dyrektor Artystyczny Polish Christmas Festival 2003, 2004, 2009, 2010.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moge tylko przyklasnac i pogratulowac tego co macie tutaj w Sydney. Widzac, ze macie osoby odpowiedzialne za program, ktorzy sie znaja i sa naprawde profesjonalistami. Jest czego zazdroscic, bo my w Melbourne mamy tylko wielkie hasla i co roku mniemana wieksza liczba uczestnikow. Prosimy pomozcie nam w Melbourne zaprezentowac Polske taka jaka jest dzisiaj.
      Pozd.
      Uczestnik

      Usuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy