polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 10 października 2012

Wystawa w Melbourne: "Fragmenty pamięci Sybiraków"

Helena Evert - prezes MAPA
9 września 2012 r. Fundacja Kresy-Syberia otworzyła wystawę: „Fragmenty pamięci Sybiraków” , w siedzibie Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej: I p., Millenium House, 296 Nicholscon Stret, Footscray (Melbourne), która będzie czynna do 30 grudnia 2012 r., w każdą niedzielę w godz. 13.00-15.00 .

Można tu obejrzeć np. cały majątek tułacza polskiego – mundurek harcerski z krzyżem (z Indii), hełm, książki i starą walizkę oraz radio... stolik emigranta z obozu pracowników na Tasmanii. Można wysłuchać wspomnienia, obejrzeć film o Sybirakach, zdjęcia... odczuć świat, który minął.
Część oficjalna odbyła się w sali Domu Polskiego „Dom Millenium”, zgromadziło się ok. 80 osób, wśród których byli liczni przedstawiciele różnych organizacji polonijnych, australijskich, etnicznych i przedstawiciele lokalnych władz miasta.

Krótkie przemówienia wygłosili: Lucyna Artymiuk – kurator wystawy; Helena Evert – prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej; Zofia Skarbek – prezes Związku Sybiraków,Vic.; Stefan Wiśniowski – założyciel i prezes Fundacji Kresy-Syberia.
Po części wstępnej nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy, a wstęgę przecięła Wiesława Paszkiewicz, w towarzystwie swego syna – Aleksandra i wnuczki – Moniki. Trzy generacje połączone wspólną historią i przeżyciami.


widok publiczności w sali

Zofia Skarbek - prezes Związku Sybiraków w Wiktorii




Stefan Wiśniowski -  prezes fundacji Kresy-Syberia
Krzysztof Łańcucki, prezes Fedracji Polskich Organizacji

***

Kresy-Syberia i Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej różnie działają, ale służą jednemu celowi, którym jest utrwalanie przeszłości.
„Naród, który nie szanuje przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Lucyna Artymiuk (kurator wystawy) - opracowała i wydała piękną ulotkę „Fragments of Sibirak Memory”, w której nakreśliła historię i działalność Fundacji Kresy-Syberia oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej – oto fragmenty:

FUNDACJA KRESY-SYBERIA została stworzona by zbadać pamięć i uhonorować polskich obywateli II Wojny Światowej, którzy walczyli o wolność i przetrwanie pod okupacją wroga i na wygnaniu. Szczególnie biorąc pod uwagę Wschodnią Polskę – Kresy Wschodnie. Fundacja została założona przez Stefana Wiśniowskiego, w Sydney w 2001 r. jako internetowo-mailowa grupa dyskusyjna - jest on synem sybiraka. Kresy-Syberia została uznana oficjalnie jako Fundacja w 2008 r. Główne biuro znajduje się w Warszawie i działa na całym świecie, w Australii jest zarejestrowana jako służba charytatywna.
Światowe członkostwo tej grupy wynosi ponad 1000 osób, są tam ci którzy przeżyli Syberię, ich dzieci jak i znawcy polskiej historii, pisarze i archiwiści. Grupa ta jest wieloetniczna i niejednorodna religijnie – odzwierciedlająca przedwojenną Polskę multikulturową.
Kresy-Syberia wystartowała z Muzeum Virtualnym 17 września 2009 r. - równoległe obchody miały miejsce w Sydney, Warszawie, Londynie i Toronto, w 70 rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 r.
Głównym celem Fundacji Kresy-Syberia Muzeum Virtualne jest nie tylko zebranie kolekcji naukowych poszczególnych grup, ale również włączyć kolekcje prac naukowych wielu indywidualnych historyków, aktywnych instytutów badań i archiwów na całym świecie. Myślą naszą jest, aby dzieło to stało się bazą do rozwinięcia programów edukacyjnych.
Virtualne Muzeum jest partnerem z: Hoover Institution at Stanford, USA; the Pilsudski Institute of New York; the Polish Army Museum in Warsaw; the Polish Institute and Sikorsky Museum in London; the Memorial Society in Moscow and organisations such as: the Association on Bordeland Setlers, the Polish Combatatnts Association and the Związek Sybiraków in Wroclaw, Poland.
Kontakt: www.kresy-siberia.org/.

MUZEUM I ARCHIWUM POLONII AUSTRALIJSKIEJ rozpoczęło swą działalność w 1991 r. z inicjatywy wielu osób, które uważały za ważne zbieranie i zachowanie materiałów historycznych, które odzwierciedlały życie osób indywidualnych i społeczeństwa polskiego wśród emigrantów zamieszkałych w Australii. Organizacja oficjalnie zaistniała w 1992 r., a jej celem jest:
- zbieranie i zachowanie dokumentów, medali i różnych cennych pamiątek, fotografii, materiałów o wartości historycznej w środowisku polskim i australijskim;
- udostępnianie materiałów osobom zainteresowanym archiwaliami w celach badawczo-historycznych, urządzanie wystaw itp.;
- współpraca z organizacjami o wspólnych zainteresowaniach;
- wydawanie materiałów pomocniczych i książek o historii i doświadczeniach polskich emigrantów w Australii.
- zdobywanie wsparcia finansowego od różnych organizacji, placówek rządowych i osób prywatnych.
Kontakt:

Opr. Bogusław Kot
Zdjęcia: Ania Zamecznik, Bogumiła Żongołłowicz, Lucyna Artymiuk
 (PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy