polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

czwartek, 11 października 2012

5. Konkurs Muzyczny im. Ewy Malewicz rozstrzygniety

Uczestnicy, jurorzy i organizatorzy Konkursu
 Olivia Kowalik,  Olivia Urbaniak i Sarah Wierzbicka zostały laureatkami 5. jubileuszowego Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz, którego finał odbył się w niedzielę, 30 września w Klubie Polskim w Ashfield. W tegorocznym  konkursie odbywajacym sie co dwa lata wzięło udział dziesiecioro, polskiego pochodzenia młodych uczestników w wieku od 10 do 20 lat.

Ewa Malewicz, znana na emigracji polska wokalistka z Melbourne, przekazała w swoim testamencie spadek, od którego odsetki mają być przeznaczone na pomoc finansową dla utalentowanej muzycznie młodzieży australijskiej, polskiego pochodzenia. Funduszem tym dysponuje Rada Naczelna Polskich Organizacji w Australii i NZ.

Aby dotrzeć do jak największej liczby utalentowanych muzycznie młodych Polaków, Polski Związek Kulturalny w NPW zorganizował już piąty z kolei ogólnoaustralijski Konkurs Muzyczny. Konkursy takie odbywają się co dwa lata. Ich głównym celem jest wyszukiwanie talentów muzycznych.

Pierwszy Konkurs Młodych Muzyków Polskiego Pochodzenia odbył się w Klubie Polskim w Ashfield osiem lat temu, w październiku, 2004 roku. Od samego początku Konkursowi patronowała Wanda Wiłkomirska, która niezwykle dużo serca wkładała w propagowanie muzyki wśród młodego pokolenia. Również znany i ceniony pianista, Maciej Pawela zasiadł obok Wandy Wiłkomirskiej w Jury tamtego, pierwszego Konkursu. Rok później dołączył Maestro Włodzimierz Kamirski, wieloletni dyrygent Opera Australia. Poświęcając zupelnie bezinteresownie niezliczone godziny swojego cennego czasu, wszyscy troje Muzycy nie tylko oceniali, ale udzielali także praktycznych rad młodym adeptom tej pięknej, lecz jakże pracochłonnej sztuki, jaką jest muzyka.

To nie przypadek, że spośród laureatów poprzednich Konkursów wielu młodych ludzi należy już w tej chwili do grona liczących się w świecie artystycznym muzyków w każdym prawie Stanie i Terytorium Australii. Wystarczy tylko wspomnieć takie nazwiska jak: Rodzeństwo Syrków z Melbourne, rodzeństwo Kowalików: Sylvia, Daniel i Karol z Sydney, Kinga i Julia Janiszewskie z Brisbane (obecnie w Canberze), Maria Wełna z Perth (obecnie w Sydney), Marcin Wieczorek z Perth (obecnie w Sydney), Konrad Olszewski (Conrad Olsen) z Melbourne, Sarah Wierzbicka z Melbourne, Daniela (Bella ) Jędrzejczak z Adelaidy (obecnie w Perth), Monika Zygadło z Sydney, Adam Wąsiel z Sydney, Eryk Piotrowski z Sydney, Dominic Jurkiewicz z Sydney, rodzeństwo Kierdalów: Karolina, Paul i Olivia z Sydney. Wkrótce pojawią się kolejne nazwiska bezsprzecznie utalentowanych muzyków, którzy w Konkursie im. Ewy Malewicz startują teraz w najmłodszych, lub średnich grupach wiekowych.

W połowie tego roku wyjechała do Polski Wanda Wiłkomirska. Konkurs, któremu przez wszystkie poprzednie lata patronowała, właśnie wkraczał w swój mały jubileusz. Należało dołożyć wszelkich starań, aby pomimo nieobecności cennej Pani Profesor, wszystko potoczyło się podobnie jak w latach poprzednich. Patronat nad Konkursem zgodził się objąć Konsul Generalny RP, Daniel Gromann. Do Jury Konkursu dołączył skrzypek z sydnejskiej orkiestry operowej – Robert Sęk. Nie tylko doskonały fachowiec, ale prawdziwie utalentowany pedagog, szczerze zainteresowany każdym z młodziutkich, biorących udział w Konkursie muzyków.

Marianna Łacek - organizatorka Konkursu
Oprócz patronowania talentom muzycznym istnieje jeszcze jeden, równie ważny aspekt organizowania tych Konkursów. Jest to aspekt wychowawczy. Ma on na celu budowanie i umacnianie wśród młodego pokolenia dumy z przynależności do Narodu Polskiego. To między innymi dlatego w regulaminie Konkursu wyraźnie się zaznacza, że przynajmniej jeden z prezentowanych utworów musi być autorstwa polskiego kompozytora. Ten aspekt już owocuje i będzie owocował jeszcze bardziej w przyszłości, bez względu na to jak potoczą się zawodowe koleje losu tych młodych ludzi, których podziwialiśmy w każdym z dotychczasowych Konkursów Muzycznych.

Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się kilkanaścioro młodych muzyków. Niestety, nie wszyscy mogli uczestniczyć w przesłuchaniach. Z prawdziwą przykrością musiały np. zrezygnować z przyjazdu Julia i Kinga Janiszewskie. Ich podstawowym obowiązkiem było bowiem wzięcie udziału w koncercie organizowanym przez School of Music w Canberze, gdzie studiują.
A oto lista uczestników tegorocznego Konkursu oraz tytuły utworów, które prezentowali:

OLIVIA Kowalik – 10 lat (skrzypce i fortepian)
G. Bacewicz; Concertino G-dur (część 1)
G. F. Handel: Sonata Nr 6 (część I i II)
F. Chopin: Polonez G-mol
E. Granado: Vals poetico
F. Kuhlau: Allegro Burlesco

Bartosz Mrówka – 13 lat (skrzypce)
Reiding: Concerto in D major Op. 5
G. Bacewicz: Romance i Finale Vivace

Jeremy Skrzypka – 13 lat (fortepian)
F. Chopin: Mazurka in A minor
L. Beethoven: Allegro
F. Chopin: Prelude
M. Hyde: Forest Stream

Katherine Agnieszka Różycka – 14 lat (fortepian)
G. F. Handel: Allegro
F. Chopin: Walc Op 69 No 2

Paulina Pażdzior – 14 lat (fortepian)
F. Chopin: Prelude Em Op 28 No 4
J. Bach: Prelude Fm No 12 Book 2 from Well Tempered Clavier
F. Martin: Clair de Lune

Olivia Urbaniak – 14 lat (fortepian)
F. Chopin: Ballade 2
F. Chopin: Nocturne Op 27 No 2

Marta Krzanowska – 17 lat (flet)
Poulenc: sonata for Flute and Piano 1 Allegretto malincolico
Chopin: Nocturne in E flat major Op. 9 No. 2
Paganini: Caprice Op. 1 No. 24 for solo flute

Dominic Jurkiewicz – 20 lat (fortepian)
F. Mendelsohnn: Scherzo in e minor, op. 1
L. Beethoven: Sonata in A flat, op. 26, 2nd movement
F. Chopin: Revolutionary Etude

Carolynne Krystyna Szady – 20 lat (śpiew – sopran)
Puccini: O mio babbino caro
Ivor Novello: Some day my Heart Will Awake
F. Chopin: troubled Waters (słowa S. Witwicki)

Sarah Ewa Wierzbicka – 20 lat (fortepian)
F. Chopin: Nocturne Op. 62 No. 1 in B major
S. Rachmaninoff: Etude Op. 39 No.2 in A minor

Jury podczas obrad. Od lewej: Włodzimierz Kamirski,
Robert Sęk, Maciej Pawela, Marianna Łacek
Decyzją Jury Konkursu, w składzie:
Włodzimierz Kamirski – dyrygent
Maciej Pawela – pianista
Robert Sęk – skrzypek
Marianna Łacek – organizatorka Konkursu z ramienia Rady Naczelnej

Zwycięzcami V Konkursu Muzycznego im Ewy Malewicz zostały następujące osoby:

Grupa najmłodsza: Olivia Kowalik
Grupa średnia: Olivia Urbaniak
Grupa najstarsza: Sarah Wierzbicka

Pozostałym uczestnikom Konkursu Jury przyznało II lub III nagrody.
Wręczenia pamiątkowych dyplomów dokonał Konsul Generalny RP, Daniel Gomann. Nagrody pieniężne wręczył każdemu z młodych muzyków pan Stefan Wiśniewski, reprezentujący Radę Naczelną Polonii Australijskiej i NZ.
Podobnie jak w latach poprzednich, osoby prywatne oraz niektóre polskie organizacje ufundowały nagrody pozaregulaminowe, dla wybranych przez siebie uczestników Konkursu.
I tak:
Pan Włodzimierz Kamirski ufundował dwie nagrody rzeczowe:
dla najlepszej flecistki – otrzymała ją Marta Krzanowska
dla najbardziej obiecującej pianistki – otrzymała ją Olivia Urbaniak
Pani Krystyna Cyroń wręczyła dwie nagrody pieniężne ufundowane przez Związek Polski w Cabramatta, dla uczestniczek Konkursu, które przyjechały z Melbourne. Były to: Kasia Różycka i Sarah Wierzbicka.
Pan Bronisław Łacek wręczył nagrody pieniężne od Fundacji Polskiej dla dwojga najmłodszych uczestników Konkursu. Otrzymali je Olivia Kowalik oraz Bartosz Mrówka.
Pani Elżbieta Cesarski wręczyła nagrodę pieniężną ufundowaną przez Polską Macierz Szkolną. Nagrodę tę otrzymał Jeremi Skrzypka, który jako uczeń Polskiej Szkoły Sobotniej występował na okolicznościowych akademiach, grając utwory Chopina.
Pani Marianna Łacek wręczyła dwie nagrody pieniężne ufundowane przez Związek Nauczycieli Języka Polskiego. Otrzymały te nagrody dwie uczennice średnich szkół sobotnich (SSCL) Paulina Paździor ze szkoły w Liverpool oraz Marta Krzanowska ze szkoły w Ashfield.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim fundatorom nagród pozaregulaminowych. Jest to kolejny dowód na to jak społeczeństwo polskie dba o wychowanie kolejnych pokoleń australijskich Polaków.
Słowa podziękowania należą się także wszystkim sponsorom Konkursu Muzycznego, którzy niewątpliwie przyczynili się do sukcesu tej imprezy. A oto lista naszych sponsorów:

Rada Naczelna Polskich Organizacji w Australii i NZ
Fundusz Wieczysty Polonii Australijskiej
Fundacja Polska w NPW
Klub Polski w Ashfield
Wiesław Paździor (Polonez Smallgoods)
Jacek Gnych (Restauracja Kameralna)
Andrzej Rosiak
Bronisław Łacek


 Ja ze swej strony dziękuję Prezydium Rady Naczelnej, a w szczególności prezesowi, dr. Januszowi Rygielskiemu, który jak dobry duch czuwał z daleka nad powodzeniem całej tej akcji. Dziękuję Konsulowi Generalnemu, panu Danielowi Gromannowi za przyjęcie honorowego patronatu nad Konkursem. Dziękuję wszystkim trzem Panom Jurorom. To wielki zaszczyt dla nas, organizatorów ale przede wszystkim zaszczyt dla uczestników Konkursu, którzy właśnie otrzymali pamiątkowe dyplomy z nazwiskami Włodzimierza Kamirskiego, Macieja Paweli i Roberta Sęka. Szczególnie serdeczne podziękowanie pragnę złożyć panu Wojtkowi Wiśniewskiemu, który razem z nami obchodzi jubileusz Konkursu Muzycznego. To już po raz piąty Wojtek akompaniował naszym młodym muzykom i jak widzimy robi to doskonale. Dziękujemy wszystkim Państwu za uczestnictwo w naszym Jubileuszowym Koncercie. Młodym muzykom życzymy dalszych sukcesów. Z niektórymi na pewno spotkamy się znowu za dwa lata.

 Marianna Łacek
Zdjęcia: Maria Koter-Rosiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy