polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 17 października 2012

Piękny gest Józefa Drewniaka dla polonijnych szkół

Józef Drewniak, Halina Prociuk i Jacek Trinder.
 Fot. K.Bajkowski
 Urodził się 88 lat temu w Wadowicach, mieście papieskim -  rodzinnym mieście  Karola Wojtyły. Krytycy muzyczni mówi o nim: „Eminent Polish baritone, with voice of Tito Gobbi  and Orson Werlles”. Występował u boku  Luciano Pavarrotiego i  Joan Sutherland. Brał udział w 32 filmach fabularnych i dokumentalnych produkcji amerykańskiej i australijskiej. Śpiewał w operze, operetce, komedii muzycznej, radiu i telewizji w Australii i Nowej Zelandii. Stworzył pierwszy polonijny program radiowy w Sydney – w radiu 2EA – przekształconym później w państwowe SBS. W 1960 nagrał płytę, z polskimi kolędami, której 5 000 egzemplarzy rozdał  wśród młodzieży z polonijnych szkól w calej Australii. Później  był wiceprzewodniczący the Australia Poland Buisness Council Inc. na Nową Południową Walię. Był założycielem i dyrektorem Australijsko-Polskiej Fundacji Kulturalnej w Sydney . Poza tym jest  wielkim społecznikiem, inicjatorem licznych akcji charytatywnych na rzecz ludzi starych i chorych.

 Ten opis do nikogo innego nie może przystawać, jak tylko do jednej, jedynej wyjątkowej osobowości członka społeczności Polonii australijskiej  - redaktora Józefa Drewniaka. Ten b. żołnierz II Korpusu gen. Andersa dawał i daje wciąż  swą postawą i zaangażowaniem wyraz swej polskości i dumy bycia Polakiem.




Józef Drewniak

 W ubiegly piątek  rozdał kolejne płyty ze swoimi nagraniami. Tym razem CD pt. „Pieśni i wiersze ojczyste” . Płyty zostały przekazane na uroczystym spotkaniu poetycko- muzycznym w konsulacie RP w Sydney  kierownikom i nauczycielom polonijnych  szkół. Spotkanie zostało zorganizowane przez Konsulat i Komisję Oświatową Polonii Australijskiej.

Niezwykły  wieczorek uświetnili polonijni artyści: Konstancja Kotowska, Marta Kieć-Gubała i  Andrzej Świtakowski. W  nastrojowy sposób zaprezentowali  chwytających za serce każdego Polaka wiązankę utworów Moniuszki Ogińskiego i Chopina oraz  patiotyczne wiersze Słowackiego i Baczyńskiego. Pan Józef , z iskrzacymi się w oczach łzami powiedział z pamięci tekst Feliksa Konarskiego "Polskie dziecko” . Powiedział tak, jakby tekst  jakby był stworzony wczoraj ,  właśnie specjalnie na ten wieczór.  Wiersz ten jest również nagrany na płycie przez pana Józefa,  a głos chłopca użycza w nim  12-letni Jacek Trinder, który był równiez obecny na piątkowym spotkaniu. Płyta ta, to niemal archiwum polskości. Oprócz pieśni jak ‘Karpacka brygada” ,„Polesia Czar”, „Matczyne ręce” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”, wiersze w aksamitnej interpretacji Haliny Drohockiej - polskiej aktorki teatralnej, która w 1984 roku odwiedziła Sydney i dokonała nagrań . W jej wykonaniu na płycie znalazły sie m.in. utwory Juliusza Słowackiego „ Smutno mi Boże”, Cypriana Norwida „Do kraju tego” czy Kamila Baczyńskiego” Elegia o polskim chłopcu”.  
„Pieśni i wiersze ojczyste” to ważne nagrania dla polskich szkół. Bo dla kreatywnej współczenej młodziezy te pewnie dla niej zdające się „starocie” mogą stać się w pewnym momencie inspiracją do stworzenia np. zupełnie nowych polskich klimatów  - czemu nie – w odlotowej hip-hopowej  nucie.

Wielki gest pana Józefa Drewniaka z pewnościa zaowocuje.

Tekst , zdjęcia i wideo: Krzysztof Bajkowski


Po rozdaniu CDs nauczycielom polonijnym. Od lewej: Bronisław Łacek, Barbara Potaczała, Gosia Vella, Iwona Pruszyńska, Barbara Magolan, Elżbieta Tatara, Jozef Drewniak, Halina Prociuk, Daniel Gromann, Elżbieta Cesarska, Konstancja Kotowska, Marysia Nowak, Małgorzata Caputa

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy