polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Laserowa etiuda z Magiakons w Polskim Klubie w Bankstown

Laser show w Klubie Polskim  w Bankstown. Fot.K.Bajkowski
Laserowa etiuda , symfonia świateł, kosmiczny spektakl fotonowo- foniczny. Tak można by określić zapierający dech w piersiach pokaz Arkadiusza Buczka wraz z muzyką zespołu Magiakons w sobotni wieczór w Klubie Polskim w Bankstown.
Klubowe party pn. „Zimowy Pląs" – wszak jeszcze mamy zimę w Australii - zorganizowane w celu zebrania funduszy na grudniowy Polish Christmas Fest na Darling Harbour,  przyniosło jego uczestnikom nowe estetyczne  wrażenia na miarę XXI wieku.
Wykonawcą i aranżerem pokazu laserowego był Arkadiusz Buczek – młody akusyk- elektronik, od zaledwie siedmiu miesięcy mieszkajacy w Australii. W Polsce wytwarzał coś niezwykłego jak na europejski kraj -  aborygeńskie digeridoo. Jest też twórcą nowego instrumentu: cyfrowego digeridoo. W ten sposób dokonał transformacji  prehistorycznego instrumentu muzycznego australijskich Aborygenów  w najnowocześniejszy generator dźwięków na miarę trzeciego tysiąclecia naszej ery.

Tu w Sydney zajął się pokazami laserowymi.  Do pokazu w Bankstown  wykorzystał 4 lasery o mocy 1,5 do 2 watt i poprzez specjalne sterowniki robił projekcję sekwencji, które narysował w oprogramowaniu do tworzenia animacji laserowych. Wszystkie urządzenia i instrumenty które wykorzystuje podczas swoich show są ze sobą połączone i zsynchronizowane tak, że  dźwięki  instrumentów wydobywane są  poprzez  grę światłem i animacją.

Podczas sobotniego pokazu do elektronicznych dwięków dochodziła z coraz to większym natężeniem muzyka zespolu Magiakons z dominującą , fenomenalną improwizacją gitarową Janisa Polkasa.

Zespól Miagiakos grał nie tylko podczas laserowego pokazu ale  zabawiał gości przez cały wieczór. Grupa powstała z inicjatywy Wiesława Paździora – sponsora imprezy i jednego z organizatorów Polish Christmas Festival 2012. Kierownikiem artystycznym jest Konstancja Kotowska, która skompletowała zespół i opracowala program muzyczny oraz aranżacje piosenek i utworów instrumentalnych. W większości znanych polskich przebojów. W skład grupy oprócz Konstancji (klawisze) wchodzą:  Agnieszka Rypel-Polkas (skrzypce), Janis Polkas (gitara), Sylwester Gladecki (gitara), Konrad Kuligowski ( perkusja) i Michał Macioch ( śpiew). Arkadiusz Buczek jest tez akustykiem zespołu. Wielkim atutem zespołu jest to, że gra  na żywo, bez żadnych playbacków. 

Podobna impreza z pokazem laserowym odbyła się miesiąc temu w Polskim Klubie w  Ashfield. Cel był tern sam: zbieranie pieniędzy na doroczną wielką ,  grudniową polską  niedzielę  w centrum Sydney.

Tekst, zdjęcia i video: Krzysztof Bajkowski




Magiakons


Michal Macioch

Sylwek Gladecki, Konstancja Kotowska, Michal Macioch


Janis Polkas
 

Wiesław Paździor (L) - sponsor i organizator imprezy
Loteria na organizacje  Polish Christmas

 

Arkadiusz Buczek - laserowy artysta



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy