polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 11 sierpnia 2012

Archiwiści: Pamiętników nie wyrzucać


Dr Hanna Krajewska prezentuje reprodukcje portretu
Marii Skłodowskiej-Curie namalowany w Jakucji
Czy spotkanie z ludźmi zajmującymi się archiwami może być ciekawe?
W powszechnej opinii  archiwiści to ludzie zajmujący sie numerowaniem stron, odkurzaniem starych domumentów, bardziej urzędnicy niz badacze, a ich zajęcie jest tak nudne, że większość prac podrzucają  praktykantom . Tymczasem  spotkanie z grupą archiwistów z Polski zorganizowane w minioną środę w konsulacie RP w Sydney odsłoniło zupelnie przeciwny wizerunek tego zawodu. Ci ludzie naprawdę nie są nudni i praca, która wykonują najwyraźniej  napełnia ich  pozytywną energią . Bo okazuje się , że  zawod ten pozwala na wyjątkowy dostęp do ciekawych rzeczy:  do materiałów  odsłaniających ludzkie oblicze historii, do spuścizn rodzin  i pojedynczych osób odzwierciedlających ich wpływ na  wielką politykę i na codzienne  życie zwyczajnych ludzi. Wreszcie pozwala na przywilej  bycia na kilkadziesiąt lat wcześniej    świadkiem intymnych chwil i momentów szczęścia autorów dokumentów, zanim wiedza ta  udostępniona zostanie szerokiej opinii publicznej.

Delegacja archiwistów z Polski. Od lewej: Maciej Jasiński, Wojciech Schaffer, Anita Kotkowska, Anna Tapalagos(6),
Hanna Krajewska(7), Julia Dziwoki(8)

Grupa polskich archiwistów pod przewodnictwem dr Hanny Krajewskiej, dyrektor Archiwum PAN w Warszawie, realizująca projekt pn. „Informator o Polonii w Australii i Nowej Zelandii” i  udająca się na rozpoczynający się za kilka dni w Brisbane  Światowy Kongres Archiwistyki, spotkała się z przedstawicielami Polonii sydejskiej. W programie spotkania były trzy bardzo ciekawe prelekcje. Pierwsza - dotycząca znaczenia spuścizn czyli osobistych , prywatnych archiwów dla   historii narodu przedstawiona przez dr Julię Dziwoki z Akademii Pedagogicznej w Częstochowie. Prelegentka zwrócia uwagę na dokumentację fotograficzną i na to,  jak ważne jest opisywanie zdjęć. Druga, to informacja dr Krajewskiej o archiwach polskich w kraju i za granicą  - m.in. o miejscach gdzie znajdują sie najcenniejsze dokumenty historii Polski takich jak  Konstytucja 3 Maja, druga po amerykańskiej konstytucja na świecie czy  Akt Konfederacji Warszawskiej swiadczący o tolerancji religijnej szlachty polskiej – dokument  wyróżniony na liście UNESCO . Trzecia, to niezwykle barwna opowieść mgr Macieja Jasińskiego – historyka-archiwisty z Archiwum urzędu m.Warszawy o swoich zawodowych przygodach podczas pobytu w Brazylii w odkrywaniu polonijnych skarbów, oczywiście archiwalistycznych .

Hanna Krajewska: najważniejsze zabezpieczyć dokumenty
Archiwiści też śpiewaja... Maciej Jasiński















 Na zakończenie prelakcji goście zaskoczyli zgromadzonych niespodzianką w postaci małego występu muzycznego. Popis Macieja Jasińskiego , który wykonał dwie arie z oper Moniuszki spotkał sie z natychmiastową reakcją jednego ze słuchaczy, że oto w jednej osobie mieliśmy mozliwość posluchania i Paprockiego i Ładysza. Każdy śpiewać może, ale jednocześnie być Paprockim i Ładyszem – wyczyn nie lada!
Potem odbyła się dyskusja, w której jedna z ciekawszych propozycji byl wysunięty przez Jerzego Krajewskiego, prezesa Federacji Polskich Organizacji w NPW pomysł zarchiwizowania cyfrowego dokumentacji Polonii  australijskiej. Dr Dziwoki potwierdziła, że istnieje możliwość wspólfinansowania takiego projektu ze strony Polski. Wszystko wskazuje na to, że archiwiści z Polski wrócą za jakiś czas aby archiwizować tutejszą Polonię.

Dr Krajewska zachęcała wszystkich do zbierania  pamiątek i dokumentów a szczególnie pamiętników, bo spojrzenie subiektywne, oczyma jednej osoby,  na otaczającą rzeczywistość utrwalone w takich pamiętnikach, jest znacznie ciekawsze  niż domumenty oficjalne.

Oto fragment VIDEO ze spotkania w konsulacie:




Wszyscy, którzy mają dokumenty,  mogące być ciekawym materialem dla archiwum, jak akta, fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe, kartografie, pieczęcie, plakaty, medale,  i bazy danych, oraz spuścizny osób ważnych dla Polonii mogą skontaktować się z dr Hanna Krajewską z Archiwum Polskiej Akademii Nauk na email: [email protected]

tekst, zdjęcia i video: Krzysztof Bajkowski

1 komentarz:

  1. Archiwista to ciekawy i interesujący zawód, szczególnie dla miłośników historii i pamiątek po jakieś epoce. Polecam tez lekturę tego tekstu: http://www.policealna.blog.gowork.pl/ksztalcenie-technika-archiwisty/

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy