polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

sobota, 6 listopada 2010

Wielka inauguracja Centrum Nauki Kopernik

Na warszawskim Powiślu zakończył się "Wielki Wybuch", widowisko towarzyszące otwarciu Centrum Nauki Kopernik. Po spektaklu drzwi do centrum symbolicznie otworzyli dyrektor placówki Robert Firmhofer oraz przedstawiciele rządu z premierem Donaldem Tuskiem i  wladz stolicy z prezydentem Warszawy Hanną Gronkiewicz-Walz.

Pierwsi goście centrum mogli przeprowadzić eksperymenty na 350 eksponatach udostępnionych w ramach pięciu wystaw stałych Kopernika: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko"
i galerii dla dzieci "Bzzz! Centrum było w piątek otwarte do godz. 2.00 w nocy.

Donald Tusk powiedział, że dzień otwarcia Centrum Nauki Kopernik jest świętem polskiej nauki. - Jestem wzruszony, bo jak wszystkie duże dzieci, a wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi, marzyliśmy o takim obiekcie, o takim miejscu gdzie nauka zamienia się w bajkę, a marzenia zamieniają się w naukę. - mówił. Dodał, nawiązując do tytułu spektaklu, który towarzyszy otwarciu centrum: - Aby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom na świecie.

- Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco - mówiła z kolei prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.

- Centrum Nauki Kopernik jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody. Dzieciom pozwala lepiej zrozumieć świat, a dorosłym - rozbudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata - mówił dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

"Wielki Wybuch" to opowieść o początku Wszechświata spisana na podstawie siedmiu mitów, pochodzących m.in. z Grecji, Chin i Ameryki Południowej. W drugiej części spektaklu zaprezentowana została - poprzez sylwetki naukowców i myślicieli - historia nauki. Atrakcją widowiska jest udział 250 polskich tancerzy. W spektaklu wykorzystane zostały efekty świetlne, projekcje, animacje oraz elementy filmu.

Centrum Nauki Kopernik powstało z inicjatywy środowisk naukowych, by stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy. Jako pierwsi z taką ideą wyszli w 1997 roku przedstawiciele Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki, prof. Magdalena Fiskus i prof. Łukasz Turski. W 2004 roku porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber i minister nauki Krystyna Łybacka. - Wówczas była to idea ponad podziałami partyjnymi i politycznymi – mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Rozpoczęcie budowy siedziby Centrum nastąpiło w sierpniu 2008 roku.

Więcej: Wirtualna Polska


Premier przemawia  na otwarciu Centrum Nauki Kopernik


"Wielki Wybuch" na otwarcie Centrum Nauki Kopernik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy