polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 3 września 2010

Dźwiękowe krajobrazy Stephena Vitiello

Od ponad 40 lat Kaldor Public Art Projects tworzą zapierające dech w piersiach artystyczne prezentacje w otwartych przestrzeniach Australii. W projektach tych uczestniczą międzynarodowi artyści, począwszy od słynnego Christo i jego opakowania fragmentu wybrzeża australijskiego, instalacji nazwanej „Wrapped Coast” po instalację Jeffa Koons’a - gigantycznego pudla z kwiatów „Puppy”, ustawionego przed budynkiem Museum of Contemporary Arts na Circular Quay w Sydney.


20. Kaldor Public Art Project w Sydney Park jest jedyną australijską prezentacją dwutygodniowych łowów dźwiękowych Amerykanina Stephena Vitiello w rejonie Kimberley w Zachodniej Australii. Nagrywając stamtąd dźwięki australijskiej przyrody, Vitiello stworzył unikalny mix artystyczny p.n. „ The Sound of Red Earth”.

Vitiello już w przeszłości zaslynął w prezentowaniu dźwiękowych instalacji w muzeach i w otwartych przestrzeniach. Nagrywa on niezwykle precyzyjnie odgłosy cywilizacji i przyrody, tworzac z nich dźwiękowe krajobrazy.

W pomieszczeniach starej cegielni w Sydney Park, w dzielnicy St.Peters do 12 wrzesnia można posłuchac - spacerujac po autentycznej czerwonej ziemi, czarnych kamieniach i pustynnym piasku - niezwykle precyzyjnie, wielokanałowo odtworzonej natury australijskiego outbacku: wiatru, wody i fauny. Wystarczy zamknąć oczy i poczuć się na chwile w świecie odległym setki a może tysiące kilkometrów od cywilizacji.

The Sydney Pulse

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy