polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Bogdan Święczkowski to były prokurator krajowy i były szef ABW, a także współpracownik Zbigniewa Ziobry. * Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zwiększającą kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 11 listopada 2024

VII edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918 w Sydney

Niedziela 27 października 2024 roku była trzecim dniem obchodów 75-lecia założenia Klubu Sportowego Polonia w Plumpton. Główne wydarzenia tego dnia obejmowały Polonijny Bieg Niepodległości, Festiwal Polonijny i wystawę „Rok Polskich Olimpijczyków; Australia 2024”. 

W roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (2018), Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) zainicjowały światowe Polonijne Biegi Niepodległości. Jest to wyjątkowa impreza sportowa łącząca Polonię i Polaków na całym świecie. Z jednej strony zachęca do aktywnego spędzęnia wolnego czasu, a z drugiej, podtrzymując pamięć o kluczowym wydarzeniu w historii Polski, tworzy więzi z Ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

 Tegoroczne wydarzenie w Plumpton odbywało się pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej w Roku Polskich Olimpijczyków”. Więcej na temat historii i znaczenia tej inicjatywy można przeczytać na witrynie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pod linkiem http://www.wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8992

Rok 2024 jest szczególny, ponieważ w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego w Paryżu w 1924 roku, w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia osiągnięć polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniami w Australii upamiętniającymi Rok Polskich Olimpijczyków objął Polski Komitet Olimpijski w Warszawie.

W koleżeńskim nastroju uczestnicy pobiegli na symbolicznym dystansie 1918 metrów, roku w którym Polska odzyskała niezależność jako suwerenny kraj. Udział w tym wydarzeniu wzięło 50 osób. Każdy może pokonać te odległość w miarę swoich sportowych możliwości – biegnąc, maszerując lub spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu w intencji Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada.






W Biegu wzięli udział goście honorowi z Ambasady RP w Canberze – Pan Marcin Kawałowski, Charge d’Affaires oraz Pan Łukasz Graban, Radca i Konsul. Konsulat Generalny RP w Sydney reprezentował Pan Piotr Rakowski, Konsul Generalny.

Zarząd Klubu zadbał o przygotowanie boiska, oznaczenie trasy biegu oraz numery startowe. Przed rozpoczęciem Biegu wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Najszybciej Bieg ukończyli w kolejności zajętego miejsca: 1. Janusz Melaniuk (Lechia Gdańsk), 2. Roger Lawoński, 3. Eryk Lawonski, 4. Marcin Kawałowski (Charge d’affaires RP), 5. Vivian Button.

 Warto podkreślić, że dwóch uczestników – Marysia Nowak, przewodnicząca ZHP Okręg Australia i Adam Biziuk, prezes Klubu Sportowego Polonia w Plumpton – wzięli udział we wszystkich dotychczasowych siedmiu edycjach! Uroczystości jubileuszowe Klubu zaszczycił swą obecnością również Stephen Bali, MP (NSW Legislative Assembly), który uczestniczył w wydarzeniach oficjalnych w sobotę, a w niedzielę zwiedził wystawę Rok Polskich Olimpijczyków i oglądał występy na scenie Festiwalu. Dziękujemy Konsulatowi Generalnemu w Sydney za sponsorowanie pamiątkowych medali, a wszystkim uczestnikom za udział w Biegu. Do zobaczenia za rok! 

Małgorzata Kwiatkowska, wiceprezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

 Adam Biziuk, prezes Kluub Sportowego Polonia w Plumpton

Zdjęcia: Łukasz Graban i Małgorzata Kwiatkowska

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy