polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

niedziela, 7 lipca 2024

Kardiochirurg i reformator nowym prezydentem Iranu

Massoud Pezeshkian
- prezydent-elekt Iranu.
Fot. Wikipedia
Reformator Massoud Pezeshkian został wybrany nowym prezydentem Iranu, pokonując swojego radykalnego konserwatystę Saeeda Dżaliliego.


Massoud Pezeshkian zdobył 53,3% z ponad 30 milionów policzonych głosów.Saeed Dżalili  zdobył 44,3%.

Do drugiej tury wyborów doszło po tym, jak żaden z kandydatów nie uzyskał większości w pierwszej turze wyborów 28 czerwca, w której frekwencja wyniosła historycznie najniższą 40%.
Wybory ogłoszono po tym, jak poprzedni prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w maju w katastrofie helikoptera , w której zginęło siedem innych osób.


Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników przez irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zwolennicy dr. Pezeshkiana wyszli na ulice Teheranu i wielu innych miast, aby świętować. Filmy publikowane w mediach społecznościowych pokazują głównie młodych ludzi tańczących i machających zieloną flagą, będącą symbolem jego kampanii

Dr Pezeshkian, były kardiochirurg, krytycznie wypowiada się o niesławnej irańskiej policji moralności i wywołał poruszenie obiecując „jedność i spójność”, a także zakończenie „izolacji” Iranu od świata.

Wezwał również do „konstruktywnych negocjacji” z mocarstwami zachodnimi w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Iran zgodził się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za złagodzenie zachodnich sankcji.
Frekwencja w ostatniej turze głosowania wyniosła ok. 50% - była wyższa niż w pierwszej turze w zeszłym tygodniu, kiedy to frekwencja była najniższa od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., a towarzyszyło temu powszechne niezadowolenie, jednak nadal niska.Powszechne niezadowolenie sprawiło, że miliony ludzi zbojkotowały wybory.  Dominacja radykalnych islamistów i niemożność dokonania prawdziwych zmian, dopóki najwyższy przywódca ściśle kontroluje politykę, potęgowały frustrację.

Część osób, które nie głosowały w pierwszej turze, tym razem dała się namówić na oddanie głosu na dr Pezeshkiana, aby uniemożliwić Dżaliliemu zostanie prezydentem.

Obawiali się, że zwycięstwo Dżaliliego doprowadzi do zaostrzenia się konfrontacji Iranu że światem zewnętrznym, a on sam nie przyniesie Iranowi niczego poza kolejnymi sankcjami i izolacją.
Aby wziąć udział w wyborach, obaj kandydaci musieli przejść proces weryfikacji prowadzony przez Radę Strażników, organ składający się z 12 duchownych i prawników sprawujących znaczącą władzę w Iranie.

W wyniku tego procesu weryfikacji odmówiono rejestracji i możliwości startu w wyborach wobec 74 innych kandydatów w tym kilku kobiet
Pezeshkian był jedynym kandydatem w tym roku, który nie pochodził z konserwatywnych lub radykalnych frakcji – w 2021 roku został zdyskwalifikowany z ubiegania się o urząd prezydenta przez Radę Strażników.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy