polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi w związku z sprzeciwem wobec polityki polskich władz. Na portalu Telegrm napisał: Z powodu niezgody na politykę i działania władz zostałem zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i obecnie przebywam na Białorusi. Byłem prześladowany i zastraszany za swoją niezależną postawę polityczną. Wyrażam swój protest władzom Polski, które pod wpływem USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kraj do wojny. Naród Polski opowiada się za pokojem i dobrosąsiedzkimi stosunkami z Białorusią i Rosją. Dlatego jestem w Mińsku i jestem gotów powiedzieć prawdę. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Chiński prezydent Xi Jinping po pięciu latach wraca do Europy. Europejską wizytę Xi rozpoczyna od Francji, potem odwiedzi Serbię i Węgry. Chiny, Francja i UE muszą wspólnie przeciwdziałać eskalacji konfliktu na Ukrainie i stworzyć warunki do rozmów pokojowych, oświadczył Xi Jinping w Paryżu. * Na Kremlu odbyla się po raz piąty inauguracja prezydentury Władimira Putina. Putin będzie rzadził Federacją Rosyjską do 2030 roku. * Moskwa odpowie na wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę atakiem nuklearnym na Waszyngton, Paryż i Londyn – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji. Ostrzegł, że zachodnie elity nie będą miały drogi ucieczki przed reakcją Rosji na Kapitolu, Pałacu Elizejskim i Downing Street. "Kennedy i Chruszczow byli w stanie to zrozumieć ponad 60 lat temu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 1 marca 2024

VII edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918 w Melbourne

Uczestnicy Biegu na starcie. Fot. A.Kowalski
W niedzielę 25 lutego br. na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Albion odbyło się 54. Święto Sportowe. Oprócz wielu konkurencji lekkoatletycznych i turniejów piłki nożnej, bilarda oraz tenisa stołowego przeprowadzony został Polonijny Bieg Niepodległości. Był to pierwszy Bieg w 2024 roku rozpoczynający VII edycję tegorocznego wydarzenia na świecie.

 Inicjatorami Polonijnego Biegu Niepodległości, mającego swoją tradycję od 2018 roku, gdy Polska obchodziła stulecie odzyskania niepodległości, są Polski Komitet Olimpijski i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

 Bieg jest słowem umownym. Można przejść trasę 1918 metrów spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu, które wzmacnia poczucie wspólnoty i jedności, i jest jednocześnie wyrazem więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorami Biegu w Melbourne byli Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA), Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Klub Sportowy w Albion.

 Przed startem wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom. W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły: Grażyna Sobania (złoto), Aniela Rawdanowicz (srebro) i Klara Rawdanowicz (brąz).

Uczestnicy przed Biegiem (foto Beata Rawdanowicz)


 Paweł Gospodarczyk i Klara Rawdanowicz (foto Andrzej Kowalski)

 A. Biziuk, M. Kwiatkowska E. Dziedzic  wraz z medalistami: A. Rawdanowicz, G. Sobania, K. Rawdanowicz,  (foto Beata Rawdanowicz)

 A. Biziuk, E.Dziedzic wraz z medalistkami:  M. Holona, H. Sherwood, A. Rawdanowicz. (foto Beata Rawdanowicz)


Zdjęcie grupowe podczas otwarcia: ZPiT „Polonez”, organizatorzy i goście (foto Beata Rawdanowicz)

 W kategorii mężczyzn na podium stanęli Harry Sherwood (złoto), Marek Holona (srebro) i Albert Rawdanowicz (brąz).

 Pragnę nadmienić, że Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego. Miało to miejsce na VIII Igrzyskach w Paryżu 7 lipca 1924 roku. Tego dnia najpierw medal srebrny zdobyła drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, a potem brąz wywalczył jeździec Adam Królikiewicz w konkursie skoków. Natomiast pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła cztery lata później Halina Konopacka w rzucie dyskiem w 1928 roku.

 Tegorocznym Biegiem pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej” Polonia australijska rozpoczęła obchody Roku Polskich Olimpijczyków. 

Małgorzata Kwiatkowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy