polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 1 marca 2024

VII edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918 w Melbourne

Uczestnicy Biegu na starcie. Fot. A.Kowalski
W niedzielę 25 lutego br. na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Albion odbyło się 54. Święto Sportowe. Oprócz wielu konkurencji lekkoatletycznych i turniejów piłki nożnej, bilarda oraz tenisa stołowego przeprowadzony został Polonijny Bieg Niepodległości. Był to pierwszy Bieg w 2024 roku rozpoczynający VII edycję tegorocznego wydarzenia na świecie.

 Inicjatorami Polonijnego Biegu Niepodległości, mającego swoją tradycję od 2018 roku, gdy Polska obchodziła stulecie odzyskania niepodległości, są Polski Komitet Olimpijski i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

 Bieg jest słowem umownym. Można przejść trasę 1918 metrów spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu, które wzmacnia poczucie wspólnoty i jedności, i jest jednocześnie wyrazem więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorami Biegu w Melbourne byli Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA), Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Klub Sportowy w Albion.

 Przed startem wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom. W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły: Grażyna Sobania (złoto), Aniela Rawdanowicz (srebro) i Klara Rawdanowicz (brąz).

Uczestnicy przed Biegiem (foto Beata Rawdanowicz)


 Paweł Gospodarczyk i Klara Rawdanowicz (foto Andrzej Kowalski)

 A. Biziuk, M. Kwiatkowska E. Dziedzic  wraz z medalistami: A. Rawdanowicz, G. Sobania, K. Rawdanowicz,  (foto Beata Rawdanowicz)

 A. Biziuk, E.Dziedzic wraz z medalistkami:  M. Holona, H. Sherwood, A. Rawdanowicz. (foto Beata Rawdanowicz)


Zdjęcie grupowe podczas otwarcia: ZPiT „Polonez”, organizatorzy i goście (foto Beata Rawdanowicz)

 W kategorii mężczyzn na podium stanęli Harry Sherwood (złoto), Marek Holona (srebro) i Albert Rawdanowicz (brąz).

 Pragnę nadmienić, że Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego. Miało to miejsce na VIII Igrzyskach w Paryżu 7 lipca 1924 roku. Tego dnia najpierw medal srebrny zdobyła drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, a potem brąz wywalczył jeździec Adam Królikiewicz w konkursie skoków. Natomiast pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła cztery lata później Halina Konopacka w rzucie dyskiem w 1928 roku.

 Tegorocznym Biegiem pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej” Polonia australijska rozpoczęła obchody Roku Polskich Olimpijczyków. 

Małgorzata KwiatkowskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy