polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana. * Ukraińskie Siły Zbrojne straciły ponad 370 żołnierzy i osiem pojazdów opancerzonych, w tym czołg, w regionie Kurska w ciągu minionej doby, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W sumie ukraińskie siły zbrojne straciły ponad 18 130 żołnierzy podczas walk w regionie Kurska.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

piątek, 1 marca 2024

VII edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918 w Melbourne

Uczestnicy Biegu na starcie. Fot. A.Kowalski
W niedzielę 25 lutego br. na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Albion odbyło się 54. Święto Sportowe. Oprócz wielu konkurencji lekkoatletycznych i turniejów piłki nożnej, bilarda oraz tenisa stołowego przeprowadzony został Polonijny Bieg Niepodległości. Był to pierwszy Bieg w 2024 roku rozpoczynający VII edycję tegorocznego wydarzenia na świecie.

 Inicjatorami Polonijnego Biegu Niepodległości, mającego swoją tradycję od 2018 roku, gdy Polska obchodziła stulecie odzyskania niepodległości, są Polski Komitet Olimpijski i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

 Bieg jest słowem umownym. Można przejść trasę 1918 metrów spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu, które wzmacnia poczucie wspólnoty i jedności, i jest jednocześnie wyrazem więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorami Biegu w Melbourne byli Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA), Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Klub Sportowy w Albion.

 Przed startem wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom. W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły: Grażyna Sobania (złoto), Aniela Rawdanowicz (srebro) i Klara Rawdanowicz (brąz).

Uczestnicy przed Biegiem (foto Beata Rawdanowicz)


 Paweł Gospodarczyk i Klara Rawdanowicz (foto Andrzej Kowalski)

 A. Biziuk, M. Kwiatkowska E. Dziedzic  wraz z medalistami: A. Rawdanowicz, G. Sobania, K. Rawdanowicz,  (foto Beata Rawdanowicz)

 A. Biziuk, E.Dziedzic wraz z medalistkami:  M. Holona, H. Sherwood, A. Rawdanowicz. (foto Beata Rawdanowicz)


Zdjęcie grupowe podczas otwarcia: ZPiT „Polonez”, organizatorzy i goście (foto Beata Rawdanowicz)

 W kategorii mężczyzn na podium stanęli Harry Sherwood (złoto), Marek Holona (srebro) i Albert Rawdanowicz (brąz).

 Pragnę nadmienić, że Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego. Miało to miejsce na VIII Igrzyskach w Paryżu 7 lipca 1924 roku. Tego dnia najpierw medal srebrny zdobyła drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, a potem brąz wywalczył jeździec Adam Królikiewicz w konkursie skoków. Natomiast pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła cztery lata później Halina Konopacka w rzucie dyskiem w 1928 roku.

 Tegorocznym Biegiem pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej” Polonia australijska rozpoczęła obchody Roku Polskich Olimpijczyków. 

Małgorzata Kwiatkowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy