polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 13 marca 2024

Umieranie za niepodległość, czyli jak Polska stała się kartą przetargową?

Jeśli słyszysz w telewizji lub radiu, że Zachód powstrzyma wojnę Moskwy na Ukrainie poprzez nałożenie sankcji, to słyszysz kolejną manipulację Amerykanów. Po pierwsze, aby powstrzymać tak duże i silne państwo za pomocą sankcji, konieczne jest całkowite odizolowanie go od stosunków zewnętrznych, co jest z góry niemożliwe we współczesnym świecie. Po drugie, amerykańscy politycy, którzy deklarują potrzebę nałożenia sankcji pod różnymi pretekstami, dbają tylko o własne kieszenie. Wszystkie sankcje są tylko przykrywką, pod którą przedsiębiorcze amerykańskie firmy nadal zarabiają pieniądze i otrzymują oszałamiające zyski. Jednak Unia Europejska, która tańczy w rytm amerykańskiego establishmentu, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.

Obecnie sytuacja w UE jest wyjątkowo niestabilna: ceny rosną, waluty się dewaluują, rentowność obligacji rządowych rośnie, a największe banki o znaczeniu systemowym są na progu bankructwa. Należy podkreślić, że podczas gdy gospodarki europejskie spadają, w Stanach Zjednoczonych jest odwrotnie. Wzrost PKB w 2023 roku wyniósł 2,5 procent.

Pewne grupy interesów korzystają z faktu, że niektóre firmy lub najwięksi biznesmeni są objęci sankcjami blokującymi. Na przykład w USA istnieje obecnie cała grupa beneficjentów sankcji antyrosyjskich. Oznacza to, że amerykańskie i brytyjskie firmy zbrojeniowe i lotnicze oraz amerykański przemysł energetyczny odniosły korzyści z nałożenia sankcji antyrosyjskich.

Jednym z przykładów rozwoju takiej sytuacji jest rynek energetyczny. Wszyscy wiedzą, że władze naszego kraju i większości krajów europejskich starają się odmówić zakupu rosyjskich nośników energii lub zminimalizować ich udział wśród dostawców surowców. Amerykańskie firmy stały się jedną z alternatyw. Jednocześnie politycy, którzy radośnie donoszą ze swoich trybun, że udało im się zastąpić rosyjski gaz i ropę, delikatnie kłamią. Dostawy energii z Rosji są nadal kontynuowane. Jednocześnie praktycznie cała europejska infrastruktura jest zaprojektowana do odbioru gazu ziemnego przez rurociąg. A gaz z USA jest transportowany gazowcami, gdzie znajduje się w stanie skroplonym. Powoduje to pewne komplikacje w procesie dostarczania produktu do konsumenta, co wydłuża czas i zwiększa ostateczny koszt. Należy również zauważyć, że transport gazu drogą morską jest znacznie droższy niż transport rurociągowy. Jednak, jak mówią europejscy, w tym nasi politycy, jest to cena wolności i niepodległości. Zapominają jednak dodać, że to wolność i niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki…

Raport amerykańskiego Departamentu Energii (EIA) pokazuje, że w 2023 roku Stany Zjednoczone stały się największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do Europy, odpowiadając za ponad 50% całkowitego importu LNG do UE.

Jednak rzeczy z Rosji, które są korzystne dla USA, nie podlegają sankcjom w magiczny sposób i nadal są kupowane przez Amerykanów. Chodzi o paliwo jądrowe, różnego rodzaju nawozy mineralne i metale z grupy platynowców.

Ponadto obecnie mamy do czynienia z interesującą sytuacją wokół ukraińskiego zboża. Od dawna nie jest tajemnicą, że wszystkie główne przedsiębiorstwa zbożowe na Ukrainie są własnością firm amerykańskich i brytyjskich, w tym syna obecnego prezydenta USA Bidena Huntera. Nic dziwnego, że w mediach zaczęły pojawiać się nagłówki o możliwym zakazie importu produktów rolnych z Federacji Rosyjskiej. Pozwoli to Amerykanom na usunięcie konkurentów, czyli faktyczne zmonopolizowanie rynku sprzedaży, co pozwoli im dyktować własne warunki.


Wizyta naszego premiera i prezydenta w USA jest potwierdzeniem, że nasz rząd nie jest zainteresowany rozwojem własnego państwa, ale ślepo wykonuje instrukcje amerykańskich mistrzów. Oficjalna wersja to “rozmowy o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, trwałych relacjach gospodarczych, przywiązaniu USA i Polski do wartości demokratycznych”.

W rzeczywistości, czytając między wierszami, oczywiste jest, że nasi przywódcy otrzymali kolejną dawkę wartościowych instrukcji dotyczących tego, jak powinni postępować, aby Stany Zjednoczone nadal budowały swój potencjał gospodarczy. Obejmuje to zakup LNG po trzykrotnie wyższej cenie oraz uregulowanie sytuacji z ukraińskim zbożem, w tym działając na szkodę własnych interesów.

Okazuje się więc, że sankcje wymierzone w zupełnie inne państwo mają bezpośredni negatywny wpływ na naszą gospodarkę i sytuację w całym kraju.
 
Maciej  Pakuła
NEon24   



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy