polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

wtorek, 7 listopada 2023

„Sztuka kochania” wg. Labijaka i Górnego

 „Mój obraz ma więcej niż jedno okno…” – czytamy w książce-katalogu „Sztuka kochania – malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego”. Otwieramy wydawnictwo. Wertujemy myśli i strony. Finał bardzo śpiewny – płyta CD. Słyszymy na żywo podczas wernisażu – 26 października br. w Akademii Lubrańskiego. Goście z Polski i zagranicy. Udajemy się do Muzeum Narodowego Oddział w Poznaniu, gdzie do powrotu na wystawę zachęca dedykowana ulotka…

 

„Wystawa składa się z zestawu kilkunastu obrazów oraz szkiców. Dopełnia ją poezja Dominika Górnego. Jego wiersze znajdują się w katalogu i ulotce wystawy (…) Współpraca twórców ma charakter dialogu; na skutek bezpośredniego kontaktu z obrazami, poeta z własnej inicjatywy rozpoczął proces pisania, a w następstwie jego wiersze zaczęły także inspirować malarskie projekty Labijaka. Wybrane obrazy, wraz z tytułami, przypisane są do konkretnych wierszy” – dowiadujemy się ze wstępu autorstwa Anny Kołackiej.

Dialog sztuki malarskiej i poetyckiej dopełnia muzyka Artura Banaszkiewicza, który skomponował trzy pieśni: „Królestwo echa”, „Biblia otwiera okno”, „Wschód o zachodzie”. Wykonują je: Julia Ziembińska (harfa) i Dionizy Wincenty Płaczkowski (tenor).

Projekt uzyskał patronat honorowy Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”, którego ambasadorem jest m.in.: jeden z członków Królewskiej Rodziny Chorwackiej i Brytyjskiej.

Wernisaż "Sztuka Kochania" w Poznaniu. Fot. R.Galowski 

Obrazy na wernisażu. Fot. R.Woźniak

Dominik Górny i Rafał Labijak. Fot. R.Woźniak


 Dyr. Muzuem Narodowego w Poznaniu, dyr. Akademii
Lubrańskiego, Artyści: D.Górny i  R.Labijak. Fot. R.Woźniak

Na uniwersalny charakter przekazu wystawy wpływa ścieżka twórcza artystów, by przypomnieć – Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz. Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Swoją uwagę skupia także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Z kolei twórczość Dominika Górnego znamy z tłumaczenia na 19 języków i 12 autorskich książek. Artur Banaszkiewicz to wirtuoz skrzypiec i jako kompozytor nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Grand Prize w Atlancie w USA. Julia Ziembińska zagrała na najnowszej płycie jazzmana Piotra Wojtasika, występowała cyklicznie dla szejków arabskich a Dionizy Wincenty Płaczkowski wygrał telewizyjną Bitwę Tenorów na Różę, współpracuje z filharmoniami w całej Europie. „Różnorodność ich twórczego podejścia wpisuje się w oczekiwania współczesnego odbiorcy” – usłyszeliśmy podczas wernisażu.


Wszyscy artysci wernisażu. Fot. R.Galowski


Dlaczego „Sztuka kochania”? – odpowiedź jest prosta – jak mówią barwy obrazów i jeden z wierszy: Kochanie morałem sztuki / Sztuka poprzedza intencję kochania / Powołanie odkrywa / w tym nasz dar języków”.

Wystawa jest dostępna dla publiczności od 27 października do 21 grudnia br.

 

(inf. prasowa opracował Dominik Górny)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy