polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

wtorek, 7 listopada 2023

„Sztuka kochania” wg. Labijaka i Górnego

 „Mój obraz ma więcej niż jedno okno…” – czytamy w książce-katalogu „Sztuka kochania – malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego”. Otwieramy wydawnictwo. Wertujemy myśli i strony. Finał bardzo śpiewny – płyta CD. Słyszymy na żywo podczas wernisażu – 26 października br. w Akademii Lubrańskiego. Goście z Polski i zagranicy. Udajemy się do Muzeum Narodowego Oddział w Poznaniu, gdzie do powrotu na wystawę zachęca dedykowana ulotka…

 

„Wystawa składa się z zestawu kilkunastu obrazów oraz szkiców. Dopełnia ją poezja Dominika Górnego. Jego wiersze znajdują się w katalogu i ulotce wystawy (…) Współpraca twórców ma charakter dialogu; na skutek bezpośredniego kontaktu z obrazami, poeta z własnej inicjatywy rozpoczął proces pisania, a w następstwie jego wiersze zaczęły także inspirować malarskie projekty Labijaka. Wybrane obrazy, wraz z tytułami, przypisane są do konkretnych wierszy” – dowiadujemy się ze wstępu autorstwa Anny Kołackiej.

Dialog sztuki malarskiej i poetyckiej dopełnia muzyka Artura Banaszkiewicza, który skomponował trzy pieśni: „Królestwo echa”, „Biblia otwiera okno”, „Wschód o zachodzie”. Wykonują je: Julia Ziembińska (harfa) i Dionizy Wincenty Płaczkowski (tenor).

Projekt uzyskał patronat honorowy Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”, którego ambasadorem jest m.in.: jeden z członków Królewskiej Rodziny Chorwackiej i Brytyjskiej.

Wernisaż "Sztuka Kochania" w Poznaniu. Fot. R.Galowski 

Obrazy na wernisażu. Fot. R.Woźniak

Dominik Górny i Rafał Labijak. Fot. R.Woźniak


 Dyr. Muzuem Narodowego w Poznaniu, dyr. Akademii
Lubrańskiego, Artyści: D.Górny i  R.Labijak. Fot. R.Woźniak

Na uniwersalny charakter przekazu wystawy wpływa ścieżka twórcza artystów, by przypomnieć – Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz. Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Swoją uwagę skupia także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Z kolei twórczość Dominika Górnego znamy z tłumaczenia na 19 języków i 12 autorskich książek. Artur Banaszkiewicz to wirtuoz skrzypiec i jako kompozytor nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Grand Prize w Atlancie w USA. Julia Ziembińska zagrała na najnowszej płycie jazzmana Piotra Wojtasika, występowała cyklicznie dla szejków arabskich a Dionizy Wincenty Płaczkowski wygrał telewizyjną Bitwę Tenorów na Różę, współpracuje z filharmoniami w całej Europie. „Różnorodność ich twórczego podejścia wpisuje się w oczekiwania współczesnego odbiorcy” – usłyszeliśmy podczas wernisażu.


Wszyscy artysci wernisażu. Fot. R.Galowski


Dlaczego „Sztuka kochania”? – odpowiedź jest prosta – jak mówią barwy obrazów i jeden z wierszy: Kochanie morałem sztuki / Sztuka poprzedza intencję kochania / Powołanie odkrywa / w tym nasz dar języków”.

Wystawa jest dostępna dla publiczności od 27 października do 21 grudnia br.

 

(inf. prasowa opracował Dominik Górny)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy