polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef W Warszawie odbył się marsz przeciwko zaangażowaniu Polski w działania wojenne na Ukrainie; uczestnicy domagali się także zaprzestania dostaw broni do Kijowa. * Prezydent Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego Jerzemu Maksymiukowi oraz Jadwidze Puzyninie. Jerzy Maksymiuk otrzymał Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej, szczególnie w dziedzinie dyrygentury i sztuki kompozytorskiej. Z kolei profesor Jadwiga Puzynina otrzymała go w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w działalności naukowo–badawczej i dydaktycznej w dziedzinie językoznawstwa oraz popularyzowanie dziedzictwa polskiej literatury. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło Wołodymyra Zełenskiego na liście osób poszukiwanych. Również były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został umieszczony na rosyjskiej liście poszukiwanych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Otwarcie wystawy poświęconej Pawłowi E. Strzeleckiemu w Adelajdzie

Na tle mapy opracowanej przez P.E. Strzeleckiego 
odtworzonej przez E.Dudzińskiego. Od lewej: John Gardner MP,
 Marysia Thiele, Emily Fairfield, Małgorzata Kwiatkowska,
 John Fullbrook MP, Łukasz Graban I sekretarz Ambasady RP
w Canberze, Edward Dudziński

 Paweł Edmund Strzelecki: australijski odkrywca i irlandzki humanitarysta (Wystawa, Adelajda, 19.05.2023)

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego odkrywcy, naukowca, geologa i filantropa, aby upamiętnić 150. rocznicę jego śmierci. P. E. Strzelecki był pierwszym Polakiem, który z własnej inicjatywy opłynął kulę ziemską w celach naukowych.

Polish Hill River Church Museum (PHRCM) zorganizowało wystawę pod tytułem „Sir Paul Edmund Strzelecki: Australian Explorer and Irish Humanitarian”, którą oficjalnie otwarto w piątek, 19 maja 2023 roku w Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie.

Wystawę merytorycznie i logistycznie przygotowali Marysia Thiele, dziennikarka i pisarka z Adelajdy, i Ted Dudzinski, kurator PHRCM. To specjalne wydarzenie, będące częścią obchodów Roku Strzeleckiego w Australii, prowadziła Ania Althoff.  W uroczystym otwarciu brali udział honorowi goście: John Fullbrook MP, poseł do Parlamentu dla okręgu Playfort, John Gardner, MP, minister ds. edukacji i szkolenia w gabinecie cieni, Elizabeth Ho przewodnicząca History Trust SA,  Łukasz Graban, I sekretarz Ambasady RP w Canberze, oraz Małgorzata Kwiatkowska, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Licznie przybyli również prezesi i działacze polonijni z Australii Południowej.

 Marysia Thiele, ekspert ds. P.E. Strzeleckiego

 

Jako pierwszy przemawiał prezes PHRCM, Jerzy Mrotek, który zwrócił uwagę na historyczny aspekt PHRCM w życiu Polonii australijskiej, oraz przypomniał poprzednie wystawy historyczne opracowane przez PHRCM.


Marysia Thiele przybliżyła postać Pawła Edmunda Strzeleckiego, naukowca, badacza, romantyka, filantropa i człowieka obdarzonego ogromnym urokiem osobistym.

Przedstawiciele Parlamentu Australii Południowej, podkreślili znaczenie eksploracji i odkryć dokonanych przez P. E. Strzeleckiego dla rozwoju gospodarczego Australii. W swoich wypowiedziach wykazali się znajomością odkryć Strzeleckiego nie tylko w Australii, ale i w innych regionach świata oraz jego pracy na rzecz głodującej Irlandii. Wyrazili zadowolenie ze współpracy z Polonią w ramach wielokulturowej Australii.

Małgorzata Kwiatkowska skoncentrowała się na dokonaniach Strzeleckiego podczas pobytu w Australii w latach 1839-43 i spuściźnie, jaką pozostawił Australijczykom. Wspomniała m.in. o odkryciu w 1840 roku najwyższego szczytu kontynentu australijskiego, który nazwał Górą Kościuszki na cześć polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, generała brygady Tadeusza Kościuszki.


Plansze z serii „Australian Explorer”

Park Narodowy Kościuszki z dumnie sięgającą nieba Górą Kościuszki pośrodku nabierają szczególnego znaczenia dla Polaków i Polonii mieszkającej w Australii i są wyjątkowym symbolem w historii stosunków polsko-australijskich. Park Narodowy Kościuszki jest również uznawany za część dziedzictwa kulturowego Aborygenów i jako taki staje się częścią australijskiej tożsamości narodowej.

Łukasz Graban, w imieniu Ambasady RP podziękował wszystkim mówcom za przedstawienie zasług Strzeleckiego. Podkreślił, że maj został uznany Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, z uwagi na szereg kluczowych wydarzeń historycznych, mających ogromne znaczenie dla Polaków na całym świecie. Ucieszyło go, że ta wystawa wplotła się właśnie w Miesiąc Dziedzictwa Polskiego i jednocześnie znalazła się w programie History Festiwal SA, który również ma miejsce w maju. Wspomniał, że na początku maja, ambasada RP w Canberze była otwarta dla publiczności, a oprowadzanie rozpoczynało się od tablic z Góry Kościuszki, przypominając, że jej odkrywcą był P. E. Strzelecki.

Po wystąpieniach I sekretarz Ambasady oficjalnie otworzył wystawę.

Ekspozycja została opracowana w języku angielskim i polskim, i łącznie obejmuje 21 plansz formatu A0 oraz mapę Australii.


Pierwsza część wystawy pt. ‘Australian Explorer’ (11 plansz) obejmuje okres odkryć Strzeleckiego w Nowej Południowej Walii, część terenów obecnej Wiktorii oraz na Tasmanii, oraz przedstawia kopię mapy geologicznej i geograficznej sporządzonej przez Strzeleckiego. Mapa ta została opracowana przez Strzeleckiego w latach 1840-1842 podczas pobytu na Tasmanii. Była to jedna z pierwszych kolorowych map na świecie – imponujących wymiarów (na kanwie o formacie 7,6 m na 1,5 m) – i zrobiła ogromne wrażenie podczas prezentacji w Royal Geographic Society w Londynie w 1845 roku. Mapa została proporcjonalnie zmniejszona i włączona do książki autorstwa P. E. Strzeleckiego pt. Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena (Physical Description of New South Wales and Van Diemen's Land). I to z tej właśnie małej mapy książkowej, Ted Dudziński przywrócił oryginalne wymiary na użytek wystawy, prezentowanej w skali 1:1, pierwszy raz od ponad 160 lat!


Koperty z wizerunkiem P.E. Strzeleckiego wydane w 1973 roku z okazji 100-lecia śmierci polskiego odkrywcy

Druga część wystawy ‘Irish Humanitarian’ (10 plansz) obrazuje pracę filantropijną Strzeleckiego na rzecz Irlandczyków w czasie Wielkiego Głodu (Great Famine) w Irlandii w latach 1845-1849, spowodowanego masowymi stratami w uprawach ziemniaków ogarniętych zarazą. Dzięki specjalnemu programowi dożywiania dzieci w szkołach, Strzelecki jest odpowiedzialny za uratowanie ponad 200 000 dzieci i nieznanej liczby dorosłych. Brał również udział w organizacji wyjazdów Irlandczyków do Australii.

Plansze wystawowe będą wkrótce dostępne do pobrania z witryny RNPA; planowana jest wędrówka wystawy po Australii.

Na wystawie, oprócz plansz, znajdowały się gabloty z książkami biograficznymi o  Pawle Edmundzie Strzeleckim napisanymi przez kilku autorów, słynna książka autorstwa Strzeleckiego pt. Physical Description of New South Wales and Van Diemen's Land wydana w 1845 roku, dwie monety dwuzłotowe wybite w Polsce w 1997 roku z okazji 200-lecia urodzin Strzeleckiego, koperty ze stemplem Strzeleckiego wydane z inicjatywy Związku Filatelistów Polskich w Australii w 1973 roku z okazji 100-lecia śmierci naszego wybitnego Polaka oraz inne cenne eksponaty.

Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej ważnej, niezwykle interesującej wystawy, a w szczególności naszemu polonijnemu miłośnikowi i ekspertowi ds. Strzeleckiego, Marysi Thiele i niestrudzonemu kustoszowi PHRCM, Edwardowi Dudzińskiemu.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, kiedy będzie dostępna w poszczególnych stanach Australii, a zwłaszcza zaproszenia na nią Australijczyków, przyjaciół, sąsiadów. Jubileuszowe obchody Roku Strzeleckiego są doskonałą okazją, aby przybliżyć osiągnięcia naszego wybitnego rodaka i odkrywcy oraz utrwalić wizerunek Polonii jako wspólnoty, która dumnie dzieli się wspólną historią, doświadczeniami i wkładem Polaków w budowę wielokulturowej Australii.

Opracowanie:

Małgorzata Kwiatkowska, prezes RNPA

Ita Szymańska, członek prezydium RNPA

zdjęcia: Ayeden i Emerson Althoff


Wystawa pt. P.E. Strzelecki: Australian Explorer – Irish Humanitarian w Adelajdzie jest jednym z wydarzeń  znajdujących się w kalendarzu świetowania Roku Strzeleckiego 2023, opublikowanym przez Kosciuszko Heritage Inc. (https://kosciuszkoheritage.com/150/o-roku-strzeleckiego/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy