polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 17 października 2022

Wydarzenie ważniejsze niż prezydenckie wybory w USA

 W dniu wczorajszym rozpoczęły się obrady XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Jego rezultaty wyznaczą na kilkadziesiąt lat nie tylko przyszłość Chin i Azji, ale także będą mieć wielki wpływ na polityczny i gospodarczy rozwój świata.

Cała uwaga jest dziś skierowana na pierwszy dzień XX Zjazdu Partii Komunistycznej: jednak skład zaktualizowanego Biura Politycznego KC partii, zmiany w statucie będą znane dopiero pod koniec tygodnia.

Dziś tylko sterylna oficjalność – partia komunistyczna nadaje sygnał „wszystko idzie zgodnie z planem”.Wystąpienie Xi Jinpinga na otwarcia zjazdu nie zawiera jasnych sygnałów, jakich zwykle oczekują zachodni obserwatorzy.

Po Xi Jinpingu, wystąpił były sekretarz generalny i były pierwszy sekretarz Komsomołu, Hu Jintao, który przez lata znacznie się postarzał; jest jawna demonstracją ciągłości. Nie ma sekretarza generalnego „Szanghaju” Jiang Zemina i jego premiera Zhu Rongji, tak jak i nie było ich w setną rocznicę powstania Partii Komunistycznej.

Wszystko dobrze – ze zjazdu emitowany jest sygnał „stabilność systemu”. Ale co tak naprawdę się dzieje i co się stanie – dowiemy się dopiero po kilku dniach.


Xi Jinping w swoim przemówieniu na otwarciu XX Zjazdu Partii Komunistycznej:

Chiny uzyskały całkowitą kontrolę nad Hongkongiem, zmieniając sytuację z „chaosu na kontrolę”, Chiny aktywnie walczą również z tajwańskim separatyzmem, z pełną gotowością przeciwstawiania się niepodległości wyspy.

Rozwiązanie problemu Tajwanu zależy od Chińczyków, a Chiny nigdy nie zrezygnują z prawa do użycia siły, ale będą dążyć do pokojowego rozwiązania problemu.

ChRL wzmocni strategiczne zdolności swoich sił zbrojnych do ochrony suwerenności. Chiny zrealizują 100-letni plan kompleksowej modernizacji Narodowo-Wyzwoleńczej Armii Chin i przyspieszenia przekształcenia swoich sił zbrojnych w światowej klasy wojsko do 2027 roku.

Chiny będą bezwarunkowo wspierać prywatny sektor gospodarki i pozwolą rynkowi odgrywać decydującą rolę w alokacji zasobów.


Xu Bu, prezes Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych i sekretarz generalny Centrum Studiów nad Ideami Xi Jinpinga w dziedzinie dyplomacji:

Obecnie pandemia jest nadal problemem, sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego jest w niespokojnym stanie.

Ożywienie światowej gospodarki jest obarczone ryzykiem, jest wiele kryzysów.

Świat wkracza w okres głębokich i złożonych przemian, a droga do wypełnienia misji wielkiego odrodzenia narodu chińskiego napotkała na nowe wyzwania.

Głównym zewnętrznym wyzwaniem dla Chin jest przerywanie celu wielkiego odrodzenia narodu chińskiego, spowodowane polityką hegemonii i siły, ale hegemoniczna jednostronna strategia Stanów Zjednoczonych zagraża nie tylko Chinom, ale całemu światu.

Stany Zjednoczone nadal podsycają „płomień kryzysu ukraińskiego” w Europie, który był spowodowany głównie ekspansją kierowanego przez USA NATO, a kontynent ten stoi obecnie w obliczu najniebezpieczniejszej sytuacji od czasów zimnej wojny.

 Ze względu na jednostronne antyrosyjskie sankcje stosowane przez Stany Zjednoczone, globalne łańcuchy dostaw zostały poważnie zakłócone, a wiele krajów cierpi z powodu rzadko spotykanej wysokiej inflacji.

Zjazd będzie wydarzeniem o znaczeniu historycznym.

Zjazd przyjmie plany rozwoju partii i kraju na najbliższe pięć lat i dłuższy okres. Czasy globalne


Na Tajwanie po słowach Xi Jinpinga wykluczono zrzeczenie się suwerenności

Tajwan nie zrezygnuje ze swojej suwerenności i nie pójdzie na kompromis w kwestiach wolności i demokracji, ludność wyspy jest zdecydowanie przeciwna idei „jednego kraju, dwóch systemów” – pisze Reuters, powołując się na oświadczenie z kancelarii prezydenta. .

Tajwan ogłosił niepodległość w 1949 roku. Pekin nie uznaje suwerenności Tajwanu i uważa go za jedną z chińskich prowincji.

Podczas ceremonii otwarcia 20. Zjazdu Komunistycznej Partii Chin 16 października prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że Pekin sprzeciwi się separatyzmowi na Tajwanie i ingerencji w sprawy wyspy przez siły zewnętrzne. Według przywódcy republiki chińskie kierownictwo dąży do „pokojowego zjednoczenia” z Tajwanem, ale nie wyklucza użycia siły.

Xi Jinping podkreślił również potrzebę przekształcenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w armię „światowej klasy” do 2027 r., kiedy to według CIA Pekin poinstruował wojsko, aby przygotowało się do przejęcia kontroli wojskowej nad Tajwanem.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedział 10 października, że Tajpej nie rozważa konfliktu zbrojnego z Chinami i uważa, że „absolutnie nie jest to opcja dla obu stron”.

Stany Zjednoczone podkreślają gotowość do odpowiedzi militarnej na użycie siły przez Pekin przeciwko Tajwanowi. Amerykańska „Taiwan Relations Act” przewiduje pomoc wojskową ze strony Waszyngtonu w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa wyspy, choć formalnie Stany Zjednoczone wyznają zasadę „jednych Chin”.

stasnislav

NEon24


* * * 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy