polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trumna z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, wiceszefem KE Fransem Timmermansem i działaczką ekologiczną Gretą Thunberg pojawiła się na proteście górników w Warszawie. Na skrzyni obok fotografii przyczepiono symboliczny napis "Polskie górnictwo". Zdaniem protestujących górników, dyrektywa metanowa jest wyrokiem śmierci i ostatecznie pogrzebie przemysł wydobywczy. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia mediów, że na Ukrainę trafiły 18 czołgów Leopard 2 A6, a także części zamienne i amunicja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy będzie legalnym celem dla Rosji. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że kraje NATO „igrają z ogniem” dostarczając broń Ukrainie. Ławrow dodał, że USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

środa, 14 września 2022

Papież Franciszek w Kazachstanie jako posłaniec pokoju i jedności

Powitanie Papieża Franciszka w Nur-Sultan
Fot. printscreen YT
Ojciec Święty przyjeżdża do Kazachstanu w imię Chrystusa, jako posłaniec jedności i pokoju. Wizyta papieska jest wydarzeniem historycznym, tym bardziej w kraju, w którym katolicy stanowią jedynie około 1 proc. całego społeczeństwa. Dla nas jest to wydarzenie niezwykle ważne – mówi abp Tomasz Peta, metropolita archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie (Nur-Sułtanie) w Kazachstanie. Ojciec Święty Franciszek odwiedza Kazachstan w dniach 13-15 września. Jest to druga wizyta papieska w historii Kazachstanu i Azji Centralnej.


Zapytany o oczekiwania związane z przyjazdem Papieża, kazachski arcybiskup powiedział: „Sytuacja światowa w kontekście wojny na Ukrainie jest tragiczna. Wydaje się, że po ludzku nie ma rozwiązania. Ojciec Święty przyjeżdża do Kazachstanu w imię Chrystusa, jako posłaniec jedności i pokoju. Nie liczymy na rozwiązania polityczne, ale wierzymy w cud, bo siła Boża jest inna niż siły ludzkie”.

W największym w całości położonym w Azji Centralnej kraju o powierzchni niemal 2 725 000 km² mieszka mniej niż 200 000 katolików, co stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich obywateli. Mimo to, jak podkreśla abp Peta kazachski Kościół jest bardzo żywy. „Kazachowie są otwarci na życie, dlatego kościoły wypełnione są dziećmi i młodzieżą. Jeżeli są dzieci, to jest przyszłość. My tę przyszłość widzimy w Kazachstanie i w Kościele” – zaznaczył abp Peta. 

Arcybiskup Peta z prezydentem Kassym-Yomartem Tokayevem

Kazachstan zamieszkują osoby pochodzące ze 130 krajów, tę różnorodność widać także w duszpasterstwie wśród księży i sióstr posługujących w Kościele. Największą grupę stanowią jednak duchowni i świeccy pochodzący z Polski. Posługują w kazachskim Kościele ewangelizując, przygotowując dzieci i młodzież do sakramentów oraz prowadząc świetlice przykościelne. „Wkład Kościoła polskiego jest tutaj bardzo widoczny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim diecezjom, zakonom, wspólnotom i misjonarzom świeckim za włączenie się w budowę naszego Kościoła. Są powołania lokalne, które bardzo nas cieszą, ale Kazachstan jeszcze długo będzie potrzebował pomocy duszpasterskiej z zagranicy” – podkreślił arcybiskup Nur-Sułtanu. 

Pielgrzymka papieska jest wydarzeniem historycznym zarówno dla Kościoła jak i państwa. W środę, 14 września Ojciec Święty weźmie udział w VII Kongresie Religii Światowych i Tradycyjnych. Spotkania te są owocem pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kazachstanu w 2001 r. Pierwszy Kongres odbył się w 2003 r. w Astanie (dzisiejszy Nur-Sułtan), a jego inicjatorem był ówczesny prezydent Nursułtan Nazarbajew. W Pałacu Niepodległości spotka się 100 delegacji z 60 krajów. W Kongresie wezmą udział również przedstawiciele Polski m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Kongres będzie transmitowany przez telewizję publiczną.

Wizyta papieża Jana Pawła II w Kazachstanie w 2001 roku.
Jan Paweł II, były prezydent Kazachstanu Nursultan
Nazarbayev, abp Peta
Od strony duszpasterskiej przewidziane są dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie otwarta dla wszystkich wiernych Msza Święta, 14 września. „Następnego dnia, w czwartek 15 września, w katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nur-Sułtanie będzie miało miejsce spotkanie Ojca Świętego z duchowieństwem – biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i przedstawicielami świeckich. Ojciec Święty wygłosi przemówienie i zawierzy Kościół w Kazachstanie i całej Azji Centralnej Matce Bożej. Na koniec Papież Franciszek poświęci ikonę Matki Wielkiego Stepu – tryptyk przedstawiający Matkę Bożą o twarzy Kazaszki z Dzieciątkiem. „Ikona ta w przyszłości trafi do Sanktuarium w Oziornoje, gdzie Matka Boża jest czczona jako Królowa Pokoju, patronka Azji Centralnej” – powiedział w rozmowie z CNA abp Tomasz Peta.

Papież Franciszek odwiedza Kazachstan w dniach 13-15 września. Jest to 38. podróż zagraniczna papieża Franciszka. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Posłańcy pokoju i jedności”. Wizyta papieska w Kazachstanie jest drugą w historii Azji Centralnej. Jako pierwszy przybył tu św. Jan Paweł II w 2001 r. Papież odwiedził wówczas Kazachstan i Armenię.

Family News Service
zdjęcia; archiwum prywatne abp. Tomasza Pety

* * * 

Transmisja z podróży apostolskiej papieża Franciszka do Kazachstanu (EWTN -YT):

VII Kongres Religii Światowych i Tradycyjnych

OTWARCIE I SESJA PLENARNA VII KONGRESU
LIDERÓW RELIGII ŚWIATOWYCH I TRADYCYJNYCH

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO


Msza Św. w Nur-Sultan na Ground Expo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy