polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Sewastopol na Krymie w Rosji stał się w niedzielę celem zmasowanego ukraińskiego ataku rakietowego. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony siły Kijowa użyły w ataku kilku amerykańskich ATACMS wyposażonych w głowice kasetowe. Większość pocisków została zestrzelona przez rosyjską obronę przeciwlotniczą, ale jeden, który również został trafiony, zboczył z kursu i eksplodował nad miastem. W zdarzeniu zginęły co najmniej cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 120 cywilów, w tym 27 dzieci, zostało rannych. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

środa, 14 września 2022

Papież Franciszek w Kazachstanie jako posłaniec pokoju i jedności

Powitanie Papieża Franciszka w Nur-Sultan
Fot. printscreen YT
Ojciec Święty przyjeżdża do Kazachstanu w imię Chrystusa, jako posłaniec jedności i pokoju. Wizyta papieska jest wydarzeniem historycznym, tym bardziej w kraju, w którym katolicy stanowią jedynie około 1 proc. całego społeczeństwa. Dla nas jest to wydarzenie niezwykle ważne – mówi abp Tomasz Peta, metropolita archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie (Nur-Sułtanie) w Kazachstanie. Ojciec Święty Franciszek odwiedza Kazachstan w dniach 13-15 września. Jest to druga wizyta papieska w historii Kazachstanu i Azji Centralnej.


Zapytany o oczekiwania związane z przyjazdem Papieża, kazachski arcybiskup powiedział: „Sytuacja światowa w kontekście wojny na Ukrainie jest tragiczna. Wydaje się, że po ludzku nie ma rozwiązania. Ojciec Święty przyjeżdża do Kazachstanu w imię Chrystusa, jako posłaniec jedności i pokoju. Nie liczymy na rozwiązania polityczne, ale wierzymy w cud, bo siła Boża jest inna niż siły ludzkie”.

W największym w całości położonym w Azji Centralnej kraju o powierzchni niemal 2 725 000 km² mieszka mniej niż 200 000 katolików, co stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich obywateli. Mimo to, jak podkreśla abp Peta kazachski Kościół jest bardzo żywy. „Kazachowie są otwarci na życie, dlatego kościoły wypełnione są dziećmi i młodzieżą. Jeżeli są dzieci, to jest przyszłość. My tę przyszłość widzimy w Kazachstanie i w Kościele” – zaznaczył abp Peta. 

Arcybiskup Peta z prezydentem Kassym-Yomartem Tokayevem

Kazachstan zamieszkują osoby pochodzące ze 130 krajów, tę różnorodność widać także w duszpasterstwie wśród księży i sióstr posługujących w Kościele. Największą grupę stanowią jednak duchowni i świeccy pochodzący z Polski. Posługują w kazachskim Kościele ewangelizując, przygotowując dzieci i młodzież do sakramentów oraz prowadząc świetlice przykościelne. „Wkład Kościoła polskiego jest tutaj bardzo widoczny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim diecezjom, zakonom, wspólnotom i misjonarzom świeckim za włączenie się w budowę naszego Kościoła. Są powołania lokalne, które bardzo nas cieszą, ale Kazachstan jeszcze długo będzie potrzebował pomocy duszpasterskiej z zagranicy” – podkreślił arcybiskup Nur-Sułtanu. 

Pielgrzymka papieska jest wydarzeniem historycznym zarówno dla Kościoła jak i państwa. W środę, 14 września Ojciec Święty weźmie udział w VII Kongresie Religii Światowych i Tradycyjnych. Spotkania te są owocem pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kazachstanu w 2001 r. Pierwszy Kongres odbył się w 2003 r. w Astanie (dzisiejszy Nur-Sułtan), a jego inicjatorem był ówczesny prezydent Nursułtan Nazarbajew. W Pałacu Niepodległości spotka się 100 delegacji z 60 krajów. W Kongresie wezmą udział również przedstawiciele Polski m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Kongres będzie transmitowany przez telewizję publiczną.

Wizyta papieża Jana Pawła II w Kazachstanie w 2001 roku.
Jan Paweł II, były prezydent Kazachstanu Nursultan
Nazarbayev, abp Peta
Od strony duszpasterskiej przewidziane są dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie otwarta dla wszystkich wiernych Msza Święta, 14 września. „Następnego dnia, w czwartek 15 września, w katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nur-Sułtanie będzie miało miejsce spotkanie Ojca Świętego z duchowieństwem – biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i przedstawicielami świeckich. Ojciec Święty wygłosi przemówienie i zawierzy Kościół w Kazachstanie i całej Azji Centralnej Matce Bożej. Na koniec Papież Franciszek poświęci ikonę Matki Wielkiego Stepu – tryptyk przedstawiający Matkę Bożą o twarzy Kazaszki z Dzieciątkiem. „Ikona ta w przyszłości trafi do Sanktuarium w Oziornoje, gdzie Matka Boża jest czczona jako Królowa Pokoju, patronka Azji Centralnej” – powiedział w rozmowie z CNA abp Tomasz Peta.

Papież Franciszek odwiedza Kazachstan w dniach 13-15 września. Jest to 38. podróż zagraniczna papieża Franciszka. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Posłańcy pokoju i jedności”. Wizyta papieska w Kazachstanie jest drugą w historii Azji Centralnej. Jako pierwszy przybył tu św. Jan Paweł II w 2001 r. Papież odwiedził wówczas Kazachstan i Armenię.

Family News Service
zdjęcia; archiwum prywatne abp. Tomasza Pety

* * * 

Transmisja z podróży apostolskiej papieża Franciszka do Kazachstanu (EWTN -YT):

VII Kongres Religii Światowych i Tradycyjnych

OTWARCIE I SESJA PLENARNA VII KONGRESU
LIDERÓW RELIGII ŚWIATOWYCH I TRADYCYJNYCH

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO


Msza Św. w Nur-Sultan na Ground Expo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy