polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

czwartek, 11 sierpnia 2022

Wędrówki po Polsce: Winna Góra - miejsce winnic

Pałac w Winnej Górze. Fot Wikipedia / Cronwood

Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  zwiedzamy tym razem Wielkopolskę.  Dziś odwiedzamy Winną Górę w okolicach Środy Wlkp. 

Winna Góra, to wieś polska usytuowana w województwie wielkopolskim, a dokładnie w powiecie średzkim. Nazwa pochodzi od powszechnych w tej okolicy średniowiecznych winnic, które uprawiano tu do końca XIX wieku.

Wieś poznańskiego biskupstwa

Wieś ta była zwana powszechnie uważana za „wieś duchowną”, a to z tego względu, iż stanowiła ona własność biskupstwa poznańskiego. Pod koniec XVI stulecia, leżała ona w powiecie pyzdrskim, które należało do województwa kaliskiego.

Vineus Mons

Pierwsza wzmianka o Winnej Górze, która zapisana była w języku łacińskim, a sama nazwa tej miejscowości zanotowana została jako Vineus Mons, pochodzi z roku 1250. Wtedy to książę Bolesław Pobożny, nadał tę wieś biskupowi poznańskiemu. Pod koniec XIII wieku we wsi znajdował się dwór biskupa poznańskiego, niejakiego  „Jana od różańców”. Znany był on w całej okolicy z tego, że rozdawał on biednym i bogatym przez siebie zakupione podczas różnych pielgrzymek różańce, aby zachęcić parafian do tej właśnie modlitwy.

 Andrzej herbu Zaremba

W roku 1305, biskup poznański Andrzej z Czermina, który pieczętował się herbem Zaremba, założył nowy kościół parafialny w Winnej Górze. Wieś w roku 1331, została spustoszona przez zakon krzyżacki. W Winnej Górze funkcjonował też szpital, założony przez biskupów poznańskich, ale już w roku 1737 kiedy to odczytywano zapiski w dokładniejszych księgach majątkowych Winnej Góry, szpital ten został zlikwidowany, a budynek z niewiadomych przyczyn rozebrany.

Pomysł Napoleona

W posiadaniu biskupów, Winna Góra pozostawała do roku 1796, kiedy to rząd pruski  zarządził kasację majątków kościelnych. W roku 1807, cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte, nadał Winną Górę generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Jan Dąbrowski spędził w Winnej Górze ostatnie lata swojego życia. Zawsze pisał on w swojej korespondencji, że miejsce to daje mu upragniony spokój i odpoczynek. Po Janie Dąbrowskim, majątek ten odziedziczył jego syn Bronisław, a po nim córka, Bogusława z Dąbrowskich Mańkowska.

 

Do wybuchu wojny

W rękach Mańkowskich, Winna Góra pozostawała do roku 1939. Od roku 1963 pałac i park były własnością poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin, który do dzisiaj posiada we wsi Polową Stację Doświadczalną.

 

Winnogórskie muzeum

 We wnętrzach rezydencji winnogórskiej, znajdują się pamiątki po twórcy Legionów Polskich we Włoszech, czyli po Janie Henryku Dąbrowskim. Stanowi on wiodącą w znajdującym się tutaj muzeum postać. Planowane jest tutaj również otwarcie wystawy poświęconej najbardziej zasłużonym Wielkopolanom. Muzeum będzie przybliżać również kolejną postać związaną z czynem legionowym. A jest to twórca „Mazurka Dąbrowskiego” Józef Wybicki. Nie brakuje tutaj także historii właścicieli dóbr w Winnej Górze, rzecz jasna, że chodzi tutaj o państwie Mańkowskich. Warto jest tu wspomnieć o pani Klementynie Mańkowskiej, która jako szpieg pracowała dla Polski w okresie II wojny światowej.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy