polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

sobota, 27 sierpnia 2022

Wędrówki po Polsce: Piastowski Stęszew

Stęszew - historyczny układ urbanistyczny mający
poczatek w XIV w. Fot. T.Stachowiak -Wikimedia commons
 W dalszym ciągu  zwiedzamy  Wielkopolskę  w ramach cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce.  Dziś odwiedzamy podpoznański Stęszew.

Stęszew, którego niemiecka nazwa brzmi Stenschewo, to niewielkie miasto usytuowane w województwie wielkopolskim, które położone jest około 25 km na południowy zachód od Poznania.

 Decyzja Kazimierza Wielkiego

W 1370 roku, ostatni z panującej dynastii Piastów król Kazimierz Wielki, nadał Stęszewowi prawa miejskie. W 1458 roku, miasto to jako jedno z bogatszych na Wielkopolsce, wystawiło 6 żołnierzy na wyprawę zbrojną na Malbork, podczas trwającej trzynaście lat wojny z Krzyżakami, tak zwanej wojny trzynastoletniej.

Już w szesnastym wieku

Przed wiekami miasto szlacheckie Stęszew, było własnością prywatną. W XVI stuleciu, miejscowość ta należała do rodziny Jeziorkowskich, którzy tu mieli swoje gniazdo rodowe. Przez 200 lat dobra jezioreckie były własnością zakonu jezuitów. Zarządca tych dóbr, zakonnik sprawujący najwyższą władzę kapłańską, miał swą rezydencję w Stęszewie. Jezuici wybudowali w Stęszewie, kaplicę pod wezwaniem świętego Izydora patrona rolników. Niestety została ona doszczętnie zniszczona w 1862 roku. Podobno w tej kaplicy Polacy modlili się o odzyskanie niepodległości, zatem Prusacy postanowili podpalić miejsce masowych spotkań polskich patriotów. O tej kaplicy pozostała jedynie wzmianka, zapisana w dokumencie przedstawiającym jej patrona wspomnianego Izydora. 

Osiemnasty wiek

Po kasacie zakonu jezuitów, co nastąpiło w roku 1773, właścicielem Stęszewa  był Michał Małachowski pułkownik wojsk koronnych, pieczętujący się herbem Nałęcz. Spadkobierca tej rodziny Maciej Małachowski, gospodarzył w Stęszewie do roku 1820. Podobno zajmował się on kulturą celtycką, a w szczególności ich kultem do otaczającej człowieka matki Natury. W parku stęszewskim, potrafił on przesiadywać długie godziny, by wpatrywać się w słońce, któremu podobnie jak Celtowie oddawał pokłon. Celtowie wiedzieli, że właśnie słońce wpływa na zasobność i urodzajność ich pól, zatem regularnie oddawali mu cześć poprzez kłanianie się mu. Tak samo zachowywał się posiadacz miejscowości Stęszew.

Rozwój Stęszewa

Pierwsza miejska szkoła parafialna, powstała w Stęszewie w roku 1460, którą powołał do istnienia Mikołaj ze Stęszewa. W mieście doskonale rozwijał się handel i rzemiosło. Według dokumentów podatkowych z 1580 roku, mieszkańcy płacili tu ogromne podatki, które wspierały w należyty sposób rozwój miasta.

Okres potopu szwedzkiego

Najazd szwedzki, znacząco nadwątił wygląd miasta. Liczne podpalenia i grabieże Szewdów, zubożyły Stęszew.

Proces o czary

W 1645 roku, spalono żywcem na stosie w Poznaniu Reginę Boroszkę ze Stęszewa. Według zeznań wymuszonych na szeregu tortur, była ona czarownicą mającą spółkę z diabłem Pacholicą. Do dnia dzisiejszego trwają wyprawy turystyczne w nocy do Stęszewa, gdzie można zobaczyć ducha wspomnianej Reginy, który chodzi po stęszewskich ulicach i smętnie zawodzi.

Panowanie pruskie

W 1793 roku, miasto dostało się pod panowanie pruskie. W 1799 roku Dorota Jabłonowska, posiadaczka Stęszewa sprzedała miasto księciu Wilhelmowi Orańskiemu, przyszłemu królowi zjednoczonej Holandii i Belgii. Podobno przyszły król, nigdy nie interesował się mieszkającymi w Stęszewie ludźmi.

W powiecie poznańskim

Od 1922 roku, Stęszew należał do powiatu poznańskiego. W okresie okupacji hitlerowskiej, stęszewską ludność masowo wywożono na roboty przymusowe do rzeszy Niemieckiej oraz do obozów koncentracyjnych. Wyzwolenie Stęszewa i okolic, nastąpiło w styczniu 1945 roku. Po wojnie znów pisał się w historii Stęszewa, jego sukcesywny rozwój.

Ewa Michałowska- Walkiewicz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy