polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

środa, 8 czerwca 2022

Polonia w Argentynie: Dzisiaj Dzień Polaka

8 czerwca Argentynie celebrowany jest Dzień Osadnika Polskiego zwany potocznie Dniem Polaka. Día del Colono Polaco upamiętnia przybycie Polaków do Argentyny w czerwcu 1897 roku.

Dzień Osadnika Polskiego ma święta narodowego Argentyny od 1995 roku. Z tej okazji w Buenos Aires, pod auspicjami Ambasady Polski, Związku Polaków, organizacji: la Asociación Cultural Argentino Polaca oraz la Fundación Argentina, odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.

Początek obecności Polaków na ziemi argentyńskiej datujemy na pierwsze dekady XIX wieku. Byli uczestnicy wojen napoleońskich, którzy w Ameryce włączyli się w walki wyzwoleńcze. Żołnierze polscy walczyli też w wojnie Argentyny z Paragwajem. Jednak początek masowej emigracji ludności polskiej na te ziemie nastąpił dopiero w ostatniej dekadzie stulecia. 8 czerwca 1897 r czternaście polskich rodzin wpłynęło na statku do portu w Buenos Aires. Był to początek masowej emigracji chłopskiej, której potomkowie stanowią dziś trzon argentyńskiej Polonii.

Obecnie w Argentynie liczbę osób przyznających się do polskich korzeni szacuje się na 150-450 tys.

Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy