polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 9 grudnia 2021

30. rocznica upadku Związku Radzieckiego

Prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk (drugi z lewej siedzący),
 przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białoruś Stanisław
Szuszkiewicz (trzeci z lewej siedzący) i prezydent Rosji Borys Jelcyn
 (drugi z prawej siedzący) podczas ceremonii podpisania w celu
likwidacji ZSRR i ustanowienia Wspólnoty Niepodległych Państw. 
Fot. RIA Novosti , CC BY
Wyobraź sobie, że w 2023 roku, w czwartym roku pandemii, która zaostrzyła napięcia i zniszczyła gospodarkę, po miesiącach sporów o granice wewnętrzne i gwałtownym wzroście prestiżu premierów stanowych wobec premiera federalnego, szefowie rządów Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Południowej Australii spotykają się potajemnie i oświadczają, że Wspólnota Australii faktycznie przestała istnieć, a stany będą odtąd niepodległymi narodami.

(Australia Zachodnia, wyobraźmy sobie, już ogłosiła swoją niezależną suwerenność, a Tasmania i Queensland nie są daleko w tyle.) Podczas gdy ambasador USA ma wcześniejsze ostrzeżenie o posunięciu premierów, australijski premier nie. W ciągu kilku tygodni premier zostaje zmuszony do rezygnacji, a australijska flaga po raz ostatni zostaje opuszczona z masztu w Canberze.

Nie jest to dokładnie to, co wydarzyło się w Związku Radzieckim w wyniku porozumień w Biełowieży , podpisanych przez przywódców trzech republik sowieckich w państwowej daczy na Białorusi 8 grudnia 1991 r., ale wystarczająco blisko.

Minęło 30 lat od rozpadu Związku Radzieckiego w wyniku spartaczonych wysiłków reformatorskich radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa, wybranego na sekretarza generalnego sowieckiej partii komunistycznej w 1985 roku.

Kryzys sowiecki 1991 r.

Związek Radziecki, utworzony przez rewolucję bolszewicką w 1917 r., składał się z 16 republik składowych, nazwanych od ich większościowej narodowości (rosyjska, ukraińska, gruzińska itd.).

Pomimo kilku znanych epizodów represji, takich jak deportacja Czeczenów z Kaukazu podczas II wojny światowej, dyskryminacja etniczna była generalnie unikana.

Mimo całej osławionej centralizacji systemu sowieckiego – kierowanego z Moskwy przez Politbiuro jedynej partii politycznej kraju, Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, z oddziałami roboczymi w republikach – Moskwa w praktyce przekazała znaczne uprawnienia swoim mianowanym przywódcom republikańskim . Moskwa miała oczywiście możliwość strzelania, ale od lat 70. było to używane oszczędnie.

Kryzys sowiecki z 1991 r. został wywołany nie przez pandemię, ale przez „odgórną rewolucję” Gorbaczowa, która obiecywał demokratyczną otwartość (głasnost) i restrukturyzację gospodarczą (pierestrojka), aby pobudzić inicjatywę i uelastycznić odgórny system.

Niestety, Gorbaczow pozostawił gospodarkę jako ostatni priorytet i zaczął od demokratyzacji, która wywołała fale krytyki,  podkopała autorytet i zaufanie. Sprawy szybko posypaly się w kierunku  chaosu.

W połowie 1991 r., kiedy klej partii komunistycznej zaczął nie działać, większość przywódców republikańskich przestała słuchać Moskwy i zmieniła swój tytuł z pierwszego sekretarza partii na prezydenta republiki.

Państwa bałtyckie i Armenia już domagały się suwerenności, kiedy trzej prezydenci Rosji, Ukrainy i Białorusi spotkali się w Puszczy Białowieskiej (Gorbaczow nie był zaproszony) i zagłosowali za niepodległością i zakończeniem Unii. 25 grudnia Gorbaczow zrezygnował z  prezydentury, a nad Kremlem opadła sowiecka flaga.

Upadek „imperium”

Tylko trzy państwa bałtyckie, późne wcielenie do Związku Radzieckiego, nigdy w pełni nie zaakceptowane przez ludność, miały dobrze rozwinięte ruchy niepodległościowe, więc trzeba było pilnie nadrobić zaległości w nowych państwach-sukcesorach. Trzeba było podsycać ludowy nacjonalizm i pisać narodową historię, zwykle w kategoriach ucisku kolonialnego pod rządami sowieckimi (rosyjskimi).

Zachodni historycy, którzy wcześniej nie nazywali Związku Radzieckiego „imperium”, pospiesznie skorygowali swoją terminologię: jeśli wielonarodowe państwo rozpadło się na segmenty narodowe, czym innym może być niż bunt kolonii przeciwko władzy imperialnej?

Termin ten nie był nawet całkowicie nieprecyzyjny: Rosja była największą i najludniejszą republiką, Moskwa była stolicą ZSRR, a Rosja jej linguą franca.

W niektórych okresach sowieckiej historii przepływ zasobów („wyzysk gospodarczy”) odbywał się głównie z peryferii do centrum, choć w ostatnim okresie  częściej odwrotnie.

Jeśli jednak Związek Radziecki był imperium, to było to dziwne. Pomijając antyimperialną ideologię jej rewolucyjnych założycieli, było faktem, że obawiając się nadmiernej rosyjskiej dominacji, dali Republice Rosyjskiej mniej uprawnień i prerogatyw niż innym republikom i generalnie zniechęcali do rosyjskiego nacjonalizmu.

Republika Rosyjska

Dopóki sowiecki polityk Borys Jelcyn nie wpadł w konflikt z Gorbaczowem i zbudował bazę w partii moskiewskiej, republika rosyjska nigdy nie odgrywała znaczącej roli w sowieckiej naczelnej polityce.

Ale kiedy Jelcyn został wybrany na prezydenta Republiki Rosyjskiej, Moskwa stała się domem dla dwóch prezydentów, czyli o jeden za dużo. Gorbaczow przegrał konkurs, a upadek Związku Radzieckiego był prawie niezamierzonym produktem ubocznym.

Wymarsz republik ze Związku Radzieckiego nie był wynikiem niepokojów społecznych (bałtyckie są czymś szczególnym), ale decyzji podjętych przez przywódców republik (sowieckich) z Jelcynem, prezydentem domniemanego „imperium”  na czele.

Szok i zmartwienie

Gdyby mój wyimaginowany scenariusz miał kiedykolwiek miejsce w Australii, Australijczycy popadliby w stan szoku, zaskoczenia i zamieszania. Tak właśnie stało się z obywatelami sowieckimi, którzy do 1991 r. zakładali, że ZSRR jest, na dobre lub na złe, niezmiennym faktem życia.

Szok był kluczowym stanem  Rosji lat 90., któremu towarzyszyło rozczarowanie utratą statusu supermocarstwa i światowego szacunku. Jak powiedział Władimir Putin, każdy, kto nie żałował odejścia Związku Radzieckiego, „nie miał serca” (chociaż dodał, że ci, którzy starali się go wskrzesić, „nie mieli mózgu”) i oczywiście przez lata sondaże rosyjskie potwierdzały to.

Związek Radziecki, jego służby wojskowe i bezpieczeństwa nienaruszone do końca, wydawał się  odporny na zmiany, do znudzenia solidny. I dając ostatnie słowo Putinowi: „Kto mógł sobie wyobrazić, że po prostu się zawali?”


Profesor historii w Instytucie Nauk Humanistycznych i Społecznych Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego

Książka Sheili Fitzpatrick "The Shortest History of the Soviet Union" zostanie opublikowana przez Black, Inc w marcu 2022.

The Conversation



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy