polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 przyjął ustawę o "zaniechaniu ścigania" za łamanie prawa przy organizacji "wyborów kopertowych" w 2020 roku. Chodzi o przypadki przekroczenia uprawnień przez urzędników, którzy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Zgodnie z ustawą, nie będzie można wszczynać postępowań karnych w takich sprawach, a te, które już zostały wszczęte, mają zostać umorzone. * * * AUSTRALIA: Najnowsza fala COVID-19 nie wykazuje oznak końca, a cotygodniowe liczby przypadków rosną w każdej jurysdykcji i skaczą o 20 procent w NSW i Victorii. W tym tygodniu w NSW zdiagnozowano wirusa u 37 796 osób, o 6000 więcej niż w zeszłym tygodniu, podczas gdy tygodniowa liczba prawie 27 000 w Victorii była o 5000 wyższa niż w poprzednich siedmiu dniach. W NSW zmarły 32 osoby a w Victorii 52. * * * SWIAT: NATO powróciło do priorytetów zimnej wojny, chce trzymać Rosjan poza Europą, a Amerykanów w Europie – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W czwartek szef MSZ wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

sobota, 9 października 2021

Wspomnienie o śp. Zdzislawie Andrzeju Derwińskim

Dr Zdzisław Derwiński (1956 - 2021)
Fot. M.Kwiatkowska
Z ogromnym żalem, smutkiem i poczuciem nieodwracalnej straty  przyjmujemy wiadomość o nagłej śmierci dr Zdzisława Derwińskiego, cenionego historyka, założyciela i prezesa Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, aktywnego działacza polonijnego w Australii, wielkiego przyjaciela Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Żonie Krystynie, Matce Melanii i Synowi Krzysztofowi składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia.

Łączymy się w smutku i bólu z całą Rodziną Zdzisława, Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.

Ś.P. Zdzisław Derwiński był historykiem, wychowankiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadał ogromną wiedzę historyczną i wysoką kulturę osobistą, to nimi ważył każde napisane bądź wypowiedziane słowo. W pracy społecznej niestrudzony i wrażliwy na innych. Uważał, i stosował to w praktyce, że wszelkie różnice zdań i poglądów należy konfrontować w drodze dialogu. Podejmował się wielu zadań i wywiązywał się z nich zawsze. Jako taki właśnie, Zdzisław cieszył się niebywałym szacunkiem i zaufaniem Polonii.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, Zdzisław przeniósł się na miesiąc z Melbourne do Sydney, gdzie w Klubie Polskim w Ashfield przygotowywał kolejne wydania „Tygodnika Polskiego”, opracowując i wydając jednocześnie, wspólnie z Markiem Weissem, „Gazetę Olimpijską”. W ciągu trzech tygodni wydano 8 numerów gazety. To tylko jeden przykład w jakim stylu i z jakim wysiłkiem zwykł pracować.

Uczestniczył w wielu Zjazdach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Delegaci powierzali mu wielokrotnie trudną funkcję przewodniczącego Zjazdu. Brał udział w wielu pracach na rzecz RNPA, by wymienić przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, czy poradnictwo i przygotowanie materiałów do Kalendarium 70-lecia RNPA. Był konsultantem Prezydium RNPA, czerpaliśmy z tego garściami.

„Czuję niedosyt...”. Tymi słowy Zdzisław zakończył wypowiedź, jakiej udzielił 18 września br. dla „Portal Polonii w Wiktorii”. Te słowa wybrzmiewać będą ilekroć wspomnimy Zdzisława w dziele którego dokonał, jak i w dziele którego dokończyć nie zdążył. Jest zatem naszym wspólnym obowiązkiem zadbać o świadectwo jego pracy i dokonań, jak i o Jego testament. Śmierć śp. Zdzisława Derwińskiego to ogromna strata dla zorganizowanej Polonii w Australii. 

W imieniu Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz wszystkich organizacji członkowskich Rady,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes RNPA
* * *


W czerwcu 2018 r Dr Zdzisław Derwiński przemawiał na otwarciu wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” w nieistniejącym juz budynku Klubu Polskiego w Ashfield. Był koordynatorem i  odpowiedzialnym za stronę merytoryczną historycznej prezentacji.
 Przypominamy  nagranie Bumeranga Polskiego z otwarcia wystawy i historyczny rys w ujęciu Zmarłego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy