polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

sobota, 9 października 2021

Wspomnienie o śp. Zdzislawie Andrzeju Derwińskim

Dr Zdzisław Derwiński (1956 - 2021)
Fot. M.Kwiatkowska
Z ogromnym żalem, smutkiem i poczuciem nieodwracalnej straty  przyjmujemy wiadomość o nagłej śmierci dr Zdzisława Derwińskiego, cenionego historyka, założyciela i prezesa Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, aktywnego działacza polonijnego w Australii, wielkiego przyjaciela Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Żonie Krystynie, Matce Melanii i Synowi Krzysztofowi składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia.

Łączymy się w smutku i bólu z całą Rodziną Zdzisława, Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.

Ś.P. Zdzisław Derwiński był historykiem, wychowankiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadał ogromną wiedzę historyczną i wysoką kulturę osobistą, to nimi ważył każde napisane bądź wypowiedziane słowo. W pracy społecznej niestrudzony i wrażliwy na innych. Uważał, i stosował to w praktyce, że wszelkie różnice zdań i poglądów należy konfrontować w drodze dialogu. Podejmował się wielu zadań i wywiązywał się z nich zawsze. Jako taki właśnie, Zdzisław cieszył się niebywałym szacunkiem i zaufaniem Polonii.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, Zdzisław przeniósł się na miesiąc z Melbourne do Sydney, gdzie w Klubie Polskim w Ashfield przygotowywał kolejne wydania „Tygodnika Polskiego”, opracowując i wydając jednocześnie, wspólnie z Markiem Weissem, „Gazetę Olimpijską”. W ciągu trzech tygodni wydano 8 numerów gazety. To tylko jeden przykład w jakim stylu i z jakim wysiłkiem zwykł pracować.

Uczestniczył w wielu Zjazdach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Delegaci powierzali mu wielokrotnie trudną funkcję przewodniczącego Zjazdu. Brał udział w wielu pracach na rzecz RNPA, by wymienić przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, czy poradnictwo i przygotowanie materiałów do Kalendarium 70-lecia RNPA. Był konsultantem Prezydium RNPA, czerpaliśmy z tego garściami.

„Czuję niedosyt...”. Tymi słowy Zdzisław zakończył wypowiedź, jakiej udzielił 18 września br. dla „Portal Polonii w Wiktorii”. Te słowa wybrzmiewać będą ilekroć wspomnimy Zdzisława w dziele którego dokonał, jak i w dziele którego dokończyć nie zdążył. Jest zatem naszym wspólnym obowiązkiem zadbać o świadectwo jego pracy i dokonań, jak i o Jego testament. Śmierć śp. Zdzisława Derwińskiego to ogromna strata dla zorganizowanej Polonii w Australii. 

W imieniu Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz wszystkich organizacji członkowskich Rady,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes RNPA
* * *


W czerwcu 2018 r Dr Zdzisław Derwiński przemawiał na otwarciu wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” w nieistniejącym juz budynku Klubu Polskiego w Ashfield. Był koordynatorem i  odpowiedzialnym za stronę merytoryczną historycznej prezentacji.
 Przypominamy  nagranie Bumeranga Polskiego z otwarcia wystawy i historyczny rys w ujęciu Zmarłego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy