polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z mocnym przemowieniem w Parlamencie Europejskim we wtorek rano podczas debaty zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego o nadrzedności prawa polskiego nad unijnym. Padło wiele ostrych słow po adresem rządu PiS. Liberalni i lewicowi europarlamentarzysci chcą natychmiastowego wstrzymania dofinansowania Polski i wprowadzenia sankcji. * * * AUSTRALIA: Mieszkańcy Melbourne zostali uwolnieni w czwartek o północy z najdłuższego na świecie lockdownu po 262 wyczerpujących dni życia z nakazem pozostania w domu, gdy nowa fala pandemii Covid ogarnęła Victorię. Premier Daniel Andrews zgodził się na zniesienie brutalnych restrykcji po osiągnieciu poziomy 70 proc. zaszczepionych dorosłych, co nastąpiło 21 października. * * * SWIAT: Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa o readmisji zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych. .
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (20.10.2021): USA - 80 tys./2008/56%; Indie - 12 tys./166/21%; Brazylia - 15 tys./401/50%; Rosja - 34 tys./1028/32%; Wielka Brytania - 48 tys./179/66%; Izrael - 1 tys./11/65%; Chiny: 24/0/72%; Australia - 2123/19/58%; Polska - 5558/75/52%; Świat - 455 tys./7 tys./36%

sobota, 9 października 2021

Wspomnienie o śp. Zdzislawie Andrzeju Derwińskim

Dr Zdzisław Derwiński (1956 - 2021)
Fot. M.Kwiatkowska
Z ogromnym żalem, smutkiem i poczuciem nieodwracalnej straty  przyjmujemy wiadomość o nagłej śmierci dr Zdzisława Derwińskiego, cenionego historyka, założyciela i prezesa Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, aktywnego działacza polonijnego w Australii, wielkiego przyjaciela Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Żonie Krystynie, Matce Melanii i Synowi Krzysztofowi składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia.

Łączymy się w smutku i bólu z całą Rodziną Zdzisława, Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.

Ś.P. Zdzisław Derwiński był historykiem, wychowankiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadał ogromną wiedzę historyczną i wysoką kulturę osobistą, to nimi ważył każde napisane bądź wypowiedziane słowo. W pracy społecznej niestrudzony i wrażliwy na innych. Uważał, i stosował to w praktyce, że wszelkie różnice zdań i poglądów należy konfrontować w drodze dialogu. Podejmował się wielu zadań i wywiązywał się z nich zawsze. Jako taki właśnie, Zdzisław cieszył się niebywałym szacunkiem i zaufaniem Polonii.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, Zdzisław przeniósł się na miesiąc z Melbourne do Sydney, gdzie w Klubie Polskim w Ashfield przygotowywał kolejne wydania „Tygodnika Polskiego”, opracowując i wydając jednocześnie, wspólnie z Markiem Weissem, „Gazetę Olimpijską”. W ciągu trzech tygodni wydano 8 numerów gazety. To tylko jeden przykład w jakim stylu i z jakim wysiłkiem zwykł pracować.

Uczestniczył w wielu Zjazdach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Delegaci powierzali mu wielokrotnie trudną funkcję przewodniczącego Zjazdu. Brał udział w wielu pracach na rzecz RNPA, by wymienić przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, czy poradnictwo i przygotowanie materiałów do Kalendarium 70-lecia RNPA. Był konsultantem Prezydium RNPA, czerpaliśmy z tego garściami.

„Czuję niedosyt...”. Tymi słowy Zdzisław zakończył wypowiedź, jakiej udzielił 18 września br. dla „Portal Polonii w Wiktorii”. Te słowa wybrzmiewać będą ilekroć wspomnimy Zdzisława w dziele którego dokonał, jak i w dziele którego dokończyć nie zdążył. Jest zatem naszym wspólnym obowiązkiem zadbać o świadectwo jego pracy i dokonań, jak i o Jego testament. Śmierć śp. Zdzisława Derwińskiego to ogromna strata dla zorganizowanej Polonii w Australii. 

W imieniu Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz wszystkich organizacji członkowskich Rady,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes RNPA
* * *


W czerwcu 2018 r Dr Zdzisław Derwiński przemawiał na otwarciu wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” w nieistniejącym juz budynku Klubu Polskiego w Ashfield. Był koordynatorem i  odpowiedzialnym za stronę merytoryczną historycznej prezentacji.
 Przypominamy  nagranie Bumeranga Polskiego z otwarcia wystawy i historyczny rys w ujęciu Zmarłego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja