polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

sobota, 9 października 2021

Wspomnienie o śp. Zdzislawie Andrzeju Derwińskim

Dr Zdzisław Derwiński (1956 - 2021)
Fot. M.Kwiatkowska
Z ogromnym żalem, smutkiem i poczuciem nieodwracalnej straty  przyjmujemy wiadomość o nagłej śmierci dr Zdzisława Derwińskiego, cenionego historyka, założyciela i prezesa Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, aktywnego działacza polonijnego w Australii, wielkiego przyjaciela Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Żonie Krystynie, Matce Melanii i Synowi Krzysztofowi składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia.

Łączymy się w smutku i bólu z całą Rodziną Zdzisława, Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.

Ś.P. Zdzisław Derwiński był historykiem, wychowankiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadał ogromną wiedzę historyczną i wysoką kulturę osobistą, to nimi ważył każde napisane bądź wypowiedziane słowo. W pracy społecznej niestrudzony i wrażliwy na innych. Uważał, i stosował to w praktyce, że wszelkie różnice zdań i poglądów należy konfrontować w drodze dialogu. Podejmował się wielu zadań i wywiązywał się z nich zawsze. Jako taki właśnie, Zdzisław cieszył się niebywałym szacunkiem i zaufaniem Polonii.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, Zdzisław przeniósł się na miesiąc z Melbourne do Sydney, gdzie w Klubie Polskim w Ashfield przygotowywał kolejne wydania „Tygodnika Polskiego”, opracowując i wydając jednocześnie, wspólnie z Markiem Weissem, „Gazetę Olimpijską”. W ciągu trzech tygodni wydano 8 numerów gazety. To tylko jeden przykład w jakim stylu i z jakim wysiłkiem zwykł pracować.

Uczestniczył w wielu Zjazdach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Delegaci powierzali mu wielokrotnie trudną funkcję przewodniczącego Zjazdu. Brał udział w wielu pracach na rzecz RNPA, by wymienić przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, czy poradnictwo i przygotowanie materiałów do Kalendarium 70-lecia RNPA. Był konsultantem Prezydium RNPA, czerpaliśmy z tego garściami.

„Czuję niedosyt...”. Tymi słowy Zdzisław zakończył wypowiedź, jakiej udzielił 18 września br. dla „Portal Polonii w Wiktorii”. Te słowa wybrzmiewać będą ilekroć wspomnimy Zdzisława w dziele którego dokonał, jak i w dziele którego dokończyć nie zdążył. Jest zatem naszym wspólnym obowiązkiem zadbać o świadectwo jego pracy i dokonań, jak i o Jego testament. Śmierć śp. Zdzisława Derwińskiego to ogromna strata dla zorganizowanej Polonii w Australii. 

W imieniu Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej oraz wszystkich organizacji członkowskich Rady,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes RNPA
* * *


W czerwcu 2018 r Dr Zdzisław Derwiński przemawiał na otwarciu wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” w nieistniejącym juz budynku Klubu Polskiego w Ashfield. Był koordynatorem i  odpowiedzialnym za stronę merytoryczną historycznej prezentacji.
 Przypominamy  nagranie Bumeranga Polskiego z otwarcia wystawy i historyczny rys w ujęciu Zmarłego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy