polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Marsz Miliona (oficjalna nazwa - 1MillionMarch4Children) odbył się w największych miastach Kanady przeciwko wdrażaniu ideologii LGBT do szkół w tym kraju. Demonstranci domagali się pozostawienia dzieci w spokoju. Protestujący wzywali do usunięcia programu nauczania dotyczącego orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, zaimków, ideologii gender i mieszanych toalet w szkołach.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

piątek, 17 września 2021

AUKUS - nowy sojusz militarny. Chiny: Mentalność zimnej wojny

Moment ogłoszenia utworzenia paktu AUKUS
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili nowe partnerstwo w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa - AUKUS.

Pierwszą inicjatywą w ramach strategicznego sojuszu w regionie Indo-Pacyfiku będzie budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla australijskiej marynarki wojennej.
- Australia otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach sojuszu obronnego AUKUS, poinformował premier Scott Morrison.
W ramach AUKUS trzy kraje skupią się natychmiastowym wyznaczeniu optymalnej drogi dostarczenia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii – głosi oświadczenie na stronie australijskiego premiera.

Wcześniej kanał telewizyjny ABC podał, że Canberra zdecydowała się na budowę floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym i rezygnację z kontraktu o wartości 90 mld AUD (dolarów australijskich - red.) z francuską Naval Group na rzecz wspólnego projektu z USA i Wielką Brytanią. Jak zaznaczyła spółka, oferowała ona Australii konwencjonalny okręt podwodny o wyjątkowej jakości. W 2017 roku rząd australijski ogłosił, że Naval Group wybrano do realizacji największego w kraju projektu rozwoju obronności, polegającego na budowie konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej w sprawie okrętów podwodnych ciosem w plecy, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.
To naprawdę jest cios w plecy. Nawiązaliśmy z Australią stosunki oparte na zaufaniu. To zaufanie zostało nadszarpnięte. I dziś jestem wściekły z powodu zerwania tego kontraktu - powiedział Le Drian w radiu France Info.
Minister podkreślił, że oczekuje na wyjaśnienia ze strony Australii i USA.
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący francuskiego Senatu Gérard Larcher, który komentując działania Australii, powiedział, że jest zszokowany decyzją o anulowaniu kontraktu na budowę okrętów podwodnych i apeluje o znalezienie rozwiązania.
Władze Australii tłumaczyły swoją decyzję zmianami w bezpieczeństwie regionalnym. Chińska ambasada w Waszyngtonie, w odpowiedzi na utworzenie partnerstwa obronnego między USA, Wielką Brytanią i Australią, wezwała już kraje do porzucenia zimnowojennej mentalności i nietworzenia sojuszy przeciwko komukolwiek.
Nowa Zelandia już zapowiedziała, że zasada wprowadzona w 1984 roku o strefie wolnej od broni atomowej będzie nadal obowiązywać bez względu na powstanie nowego sojuszu.
Utworzenie nowego partnerstwa AUKUS w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zagraża pokojowi i stabilności w regionie, a także prowokuje wyścig zbrojeń - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian podczas czwartkowego briefingu.
Zhao Lijian oświadczył, że współpraca USA, Wielkiej Brytanii i Australii w sferze atomowych okrętów podwodnych „poważnie podważa regionalny pokój i stabilność, nasila wyścig zbrojeń i szkodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz nieproliferacji”.
Po raz kolejny dowodzi to, że kraje te wykorzystują eksport nuklearny jako narzędzie do gier geopolitycznych – dodał rzecznik chińskiego resortu polityki zagranicznej.
Jak podkreślił, „żaden mechanizm regionalny nie powinien szkodzić interesom podmiotów trzecich”.

Sputnik PolskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy