polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 17 września 2021

AUKUS - nowy sojusz militarny. Chiny: Mentalność zimnej wojny

Moment ogłoszenia utworzenia paktu AUKUS
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili nowe partnerstwo w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa - AUKUS.

Pierwszą inicjatywą w ramach strategicznego sojuszu w regionie Indo-Pacyfiku będzie budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla australijskiej marynarki wojennej.
- Australia otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach sojuszu obronnego AUKUS, poinformował premier Scott Morrison.
W ramach AUKUS trzy kraje skupią się natychmiastowym wyznaczeniu optymalnej drogi dostarczenia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii – głosi oświadczenie na stronie australijskiego premiera.

Wcześniej kanał telewizyjny ABC podał, że Canberra zdecydowała się na budowę floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym i rezygnację z kontraktu o wartości 90 mld AUD (dolarów australijskich - red.) z francuską Naval Group na rzecz wspólnego projektu z USA i Wielką Brytanią. Jak zaznaczyła spółka, oferowała ona Australii konwencjonalny okręt podwodny o wyjątkowej jakości. W 2017 roku rząd australijski ogłosił, że Naval Group wybrano do realizacji największego w kraju projektu rozwoju obronności, polegającego na budowie konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej w sprawie okrętów podwodnych ciosem w plecy, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.
To naprawdę jest cios w plecy. Nawiązaliśmy z Australią stosunki oparte na zaufaniu. To zaufanie zostało nadszarpnięte. I dziś jestem wściekły z powodu zerwania tego kontraktu - powiedział Le Drian w radiu France Info.
Minister podkreślił, że oczekuje na wyjaśnienia ze strony Australii i USA.
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący francuskiego Senatu Gérard Larcher, który komentując działania Australii, powiedział, że jest zszokowany decyzją o anulowaniu kontraktu na budowę okrętów podwodnych i apeluje o znalezienie rozwiązania.
Władze Australii tłumaczyły swoją decyzję zmianami w bezpieczeństwie regionalnym. Chińska ambasada w Waszyngtonie, w odpowiedzi na utworzenie partnerstwa obronnego między USA, Wielką Brytanią i Australią, wezwała już kraje do porzucenia zimnowojennej mentalności i nietworzenia sojuszy przeciwko komukolwiek.
Nowa Zelandia już zapowiedziała, że zasada wprowadzona w 1984 roku o strefie wolnej od broni atomowej będzie nadal obowiązywać bez względu na powstanie nowego sojuszu.
Utworzenie nowego partnerstwa AUKUS w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zagraża pokojowi i stabilności w regionie, a także prowokuje wyścig zbrojeń - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian podczas czwartkowego briefingu.
Zhao Lijian oświadczył, że współpraca USA, Wielkiej Brytanii i Australii w sferze atomowych okrętów podwodnych „poważnie podważa regionalny pokój i stabilność, nasila wyścig zbrojeń i szkodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz nieproliferacji”.
Po raz kolejny dowodzi to, że kraje te wykorzystują eksport nuklearny jako narzędzie do gier geopolitycznych – dodał rzecznik chińskiego resortu polityki zagranicznej.
Jak podkreślił, „żaden mechanizm regionalny nie powinien szkodzić interesom podmiotów trzecich”.

Sputnik PolskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy