polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

piątek, 17 września 2021

AUKUS - nowy sojusz militarny. Chiny: Mentalność zimnej wojny

Moment ogłoszenia utworzenia paktu AUKUS
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili nowe partnerstwo w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa - AUKUS.

Pierwszą inicjatywą w ramach strategicznego sojuszu w regionie Indo-Pacyfiku będzie budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla australijskiej marynarki wojennej.
- Australia otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach sojuszu obronnego AUKUS, poinformował premier Scott Morrison.
W ramach AUKUS trzy kraje skupią się natychmiastowym wyznaczeniu optymalnej drogi dostarczenia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii – głosi oświadczenie na stronie australijskiego premiera.

Wcześniej kanał telewizyjny ABC podał, że Canberra zdecydowała się na budowę floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym i rezygnację z kontraktu o wartości 90 mld AUD (dolarów australijskich - red.) z francuską Naval Group na rzecz wspólnego projektu z USA i Wielką Brytanią. Jak zaznaczyła spółka, oferowała ona Australii konwencjonalny okręt podwodny o wyjątkowej jakości. W 2017 roku rząd australijski ogłosił, że Naval Group wybrano do realizacji największego w kraju projektu rozwoju obronności, polegającego na budowie konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej w sprawie okrętów podwodnych ciosem w plecy, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.
To naprawdę jest cios w plecy. Nawiązaliśmy z Australią stosunki oparte na zaufaniu. To zaufanie zostało nadszarpnięte. I dziś jestem wściekły z powodu zerwania tego kontraktu - powiedział Le Drian w radiu France Info.
Minister podkreślił, że oczekuje na wyjaśnienia ze strony Australii i USA.
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący francuskiego Senatu Gérard Larcher, który komentując działania Australii, powiedział, że jest zszokowany decyzją o anulowaniu kontraktu na budowę okrętów podwodnych i apeluje o znalezienie rozwiązania.
Władze Australii tłumaczyły swoją decyzję zmianami w bezpieczeństwie regionalnym. Chińska ambasada w Waszyngtonie, w odpowiedzi na utworzenie partnerstwa obronnego między USA, Wielką Brytanią i Australią, wezwała już kraje do porzucenia zimnowojennej mentalności i nietworzenia sojuszy przeciwko komukolwiek.
Nowa Zelandia już zapowiedziała, że zasada wprowadzona w 1984 roku o strefie wolnej od broni atomowej będzie nadal obowiązywać bez względu na powstanie nowego sojuszu.
Utworzenie nowego partnerstwa AUKUS w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zagraża pokojowi i stabilności w regionie, a także prowokuje wyścig zbrojeń - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian podczas czwartkowego briefingu.
Zhao Lijian oświadczył, że współpraca USA, Wielkiej Brytanii i Australii w sferze atomowych okrętów podwodnych „poważnie podważa regionalny pokój i stabilność, nasila wyścig zbrojeń i szkodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz nieproliferacji”.
Po raz kolejny dowodzi to, że kraje te wykorzystują eksport nuklearny jako narzędzie do gier geopolitycznych – dodał rzecznik chińskiego resortu polityki zagranicznej.
Jak podkreślił, „żaden mechanizm regionalny nie powinien szkodzić interesom podmiotów trzecich”.

Sputnik PolskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy