polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk podpisał w poniedziałek w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy. "Każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i z tych słów będą praktyczne konsekwencje" – stwierdził Tusk. Wice marszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * Zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Artysta od lat miał poważne problemy zdrowotne, walczył z nowotworem, przeszedł zawał. Stuhr zagrał w ponad 60 produkcjach. Wszyscy znają go m. in. z ról w "Wodzireju", "Seksmisji", "Kingsajzie", "Uprowadzeniu Agaty" czy "Kilerze". * * * AUSTRALIA: Muzumanska Senator pochodzenie afgańskiego, która uciekła od Talibów w 2003 roku Fatima Payman opuściła ALP w czwartek w związku z obawami dotyczącymi stanowiska partii w sprawie Palestyny. Nastąpiło to po tym jak propalestyńscy demonstranci wspięli się na dach budynku parlamentu w Canberze w geście poparcia dla Palestyny. Senator Payman odmówiła wykluczenia utworzenia nowej partii politycznej, która miałaby rywalizować o miejsca zajmowane przez Partię Pracy z dużą populacją muzułmańską. Ministrowie Partii Pracy obawiają się, że niezależna partia muzułmańska odbierze im do sześciu miejsc w zachodnim Sydney. * * * SWIAT: Partia Republikańska oficjalnie nominowała oficjalnie Donalda Trumpa na kandydata na prezydenta USA. Trump ogłosił, że nominował senatora z Ohio Jamesa Davida Vance'a na kandydata na wiceprezydenta USA. Byly prezydent i kandydat pojawił się na konwencji wyborczej po raz pierwszy od czasu próby zamachu na jego życie. * Viktor Orbán wysłał wiadomość do szefa Rady Europejskiej, wzywając go do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Rosją i rozpoczęcia negocjacji z Chinami w sprawie konferencji mającej na celu rozwiązanie konfliktu ukraińskiego, donosi "Bild". Wiadomość Orbána zawierała jego ocenę, że "intensywność konfliktu zbrojnego radykalnie wzrośnie w najbliższej przyszłości".
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

niedziela, 29 sierpnia 2021

Taliban i ISIS

 Walka o władzę toczy się zawsze i wszędzie, nawet w środowiskach związanych z religią. Nie ma znaczenia o jakie wyznanie chodzi, w tej wojnie o panowanie nad innymi, religia jest i tak tylko narzędziem.

W Afganistanie oprócz Talibów, są też ISIS. A dokładnie są to ISIS-K. K jak Kabul. 
 
  Kim są Talibowie to już mniej więcej wiadomo, są islamistycznym ruchem religijno-politycznym i organizacją wojskową w Afganistanie. Obecnie są jednym z dwóch podmiotów, które podają się za legalny rząd Afganistanu, obok uznanej na arenie międzynarodowej Islamskiej Republiki Afganistanu, której resztki bronią się w dolinie Panjshir, w dolinie Pięciu Lwów. 
 
Ideologia talibów została opisana jako łącząca „innowacyjną” formę islamskiego prawa szariatu, opartą na fundamentalizmie, wojującym islamizmie, w połączeniu  z pasztuńskimi normami społecznymi i kulturowymi znanymi jako Pashtunwali. 
 
Większość Talibów to plemiona Pasztunów, ale kim są tam ISIS-K?   Islam ma różne odłamy i barwy. Wiemy, że są szyici i sunici, ale w tych dwóch podziałach są jeszcze różne odcienie. 
 
W Arabii Saudyjskiej jest praktykowany wahhabizm.  Wahhabizm  jest islamskim ruchem i doktryną odrodzeniową, która rozpoczęła się w sunnickim islamie i jest związana z naukami Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Od ponad dwóch stuleci wahhabizm jest dominującą wiarą Arabii Saudyjskiej. Jest to surowa forma islamu, która kładzie nacisk na dosłowną interpretację Koranu. Surowi wahabici wierzą, że wszyscy, którzy nie praktykują swojej formy islamu, są poganami i wrogami.

Z  wahhabizmu wyłania się selafizm. Według  znawców tematu, Prorok Mahomet twierdził, że „najlepsi z mojej społeczności” lub „najlepsi ludzie”  to „moje pokolenie , a następnie ci, którzy za nimi podążają, a następnie ci, którzy za nimi podążają.
Na podstawie takich tekstów można by argumentować, że pierwsze trzy pokolenia islamu były najlepszymi, jakie religia kiedykolwiek widziała (i kiedykolwiek zobaczy). Te trzy pokolenia — czasami z dodatkami z późniejszych czasów — stały się znane wielu sunnickim muzułmanom jako „pobożni poprzednicy” (al-salaf al-ṣaliḥ). Definiując to, kim są współcześni salafici i za czym się opowiadają, moglibyśmy zatem powiedzieć, że salafizm, jako światowy trend XX wieku, reprezentuje tych sunnickich muzułmanów, którzy twierdzą, że naśladują „pobożnych poprzedników”  ściśle i w jak największej liczbie sfer życia. To oni są bazą dla polityki budowy  "czystego islamskiego państwa", czyli ISIS. 
 
Termin „salafizm” jest często kojarzony z terroryzmem i przemocą w dyskursie medialnym, zarówno na Zachodzie, jak i w świecie muzułmańskim. Jest to logiczne, kiedy wszyscy którzy nie podzielają tej samej ideologii, są wrogami.  „Salafi” uważają się za najlepsze pokolenia islamu, zyskali aurę religijnego autorytetu. Innymi słowy, jest to termin, który sprawia wrażenie czystości i autentyczności swoim posiadaczom, czyniąc go tym samym pożądaną etykietą do przypisania jej sobie.
   
Najpobożniejści z pobożnych islamistów zaplanowali załozyć państwo islamskie w środkowej Azji, tj. gdzieś na terenach Afganistanu i częśći Pakistanu. Im przypisuje się  zamachy jakie wystąpiły w Pakistanie w szkołach, czy nawet w szpitalach.
Szosa jaką zbudowali Chinczycy dla Pakistanu jest bez przerwy pilnowana przez wojsko, bo jest zagrożenie wybuchów. Chinczycy, którzy pracują w Pakistanie, też są ofiarami ich zamachów.
 
Taliban jest śmiertelnym wrogiem ISIS. Problem jednak nie jest taki prosty, bo u  Talibów też są zwolennicy  ideologii  „Salafi”. 
 
Może więc być tak, że Afganistan wojna świętych z bardziej świętymi może przerodzić się w tlącą się  wojnę domową  i Afganistan wraz z zamieszkującymi go ludźmi, dalej nie zazna tam spokoju. 

Anna PK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy