polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

niedziela, 6 czerwca 2021

50 lat Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie

 Wydana przez Archiwum Państwowe w Koszalinie publikacja "Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią" to podsumowanie jednego z najstarszych i najbardziej znanych miejskich festiwali - Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych, który od 1990 roku organizuje Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„Jest na świecie takie miejsce, w którym wciąż możemy się cieszyć pięknem chóralnego śpiewu. Tym miejscem jest Koszalin” - mawiał Prof. Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Coroczne polonijne spotkania w Koszalinie to niewątpliwy ewenement na mapie międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. Zmieniały się czasy, obyczaje, a polonijne zloty przetrwały i polityczne zawirowania, i społeczne transformacje. Zachowały tez swój niepowtarzalny klimat, stając się w czasach wszechobecnej kultury masowej enklawa tradycji i pięknego chóralnego śpiewu. Do 1989 roku polonijne imprezy organizowane były przez Towarzystwo Łączności z Polonia Zagraniczna „Polonia”, a od roku 1990 idee towarzystwa kontynuował Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, kierowany przez Gabriele Cwojdzinska i – od 2003 do 2013 roku – przez Zbigniewa Ciechanowskiego. Od 2013 roku działalność adresowana do światowej Polonii realizuje Koło Terytorialne „Wspólnoty Polskiej” w Koszalinie, kierowane przez posła Piotra Zientarskiego i wspierane przez senator Grażynę Anne Sztark. W ciągu 50 lat w koszalińskich zlotach uczestniczyło ponad 25.000 rozśpiewanych rodaków z całego świata.

Jak czytamy we wstępie do publikacji: "Na kartach publikacji wydanej z okazji wielkiego jubileuszu 50-lecia koszalińskiej tradycji polonijnej przypomniane zostaną wydarzenia składające się na program polonijnych zlotów w latach 1970-2020. Powrócimy do przeszłości, kiedy to w latach 70. ubiegłego wieku powstawała polonijna tradycja, a w latach 90. z inicjatywy senator Gabrieli Cwojdzinskiej narodziło się coroczne, bardzo bogate programowo „Polonijne Lato”, obejmujące tak wartościowe inicjatywy jak Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych nazywane „bezcennym skarbem w sezamie polonijnej kultury” czy Polonijne Warsztaty Edukacyjno- Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży. Przybliżymy również współczesność koszalińskiej tradycji, prezentując powołana w 2014 roku Polonijna Akademie Chóralna."

Izabela Nowak, autorka publikacji, dziennikarka związana od kilkudziesięciu lat z festiwalem, opowiada w niej historię imprezy – od jej skromnych początków, aż po spektakularne koncerty galowe znane z ostatnich lat. Na książkę składają się m.in. wywiady z twórcami i uczestnikami inicjatyw polonijnych w Koszalinie, a także ogromna ilość zdjęć, afiszy i dokumentów, które zostały zabezpieczone w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dostępną w wersji PDF:

KOSZALIŃSKA TRADYCJA. 50 LAT Z ROZŚPIEWANĄ POLONIĄ


Rok 2021 to kolejny czas walki całego świata z pandemią koronawirusa. W tym roku Polonijna Akademia Chóralna w Koszalinie planuje zrealizować Akademię online. Żywimy jednak nadzieję, że ten trudny czas dla wszystkich wkrótce się zakończy i będziemy mogli spotkać się, aby wspólnie na żywo wyśpiewać Gaude Mater Polonia pod Pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą w Koszalinie.

Mamy propozycję, aby kontynuować tę wspaniałą ideę propagowania polskiej pieśni.

Chóry, które będą chciały wziąć udział w tej formie spotkania będą musiały przygotować utwory obowiązkowe oraz dodatkowo nagrać utwory z własnego repertuaru. Z całości zostanie przygotowany specjalny film, w którym oprócz chórów wystąpią m.in. dr hab. Piotr B. Zientarski - Prezes Koła Terenowego w Koszalinie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prof. Przemysław Pałka, prof. Elżbieta Wtorkowska - Rada Artystyczna.

Zespoły, które są chętne do wzięcia udziału w przedsięwzięciu proszone są o kontakt mailowy podany na stronie fb: Polonijna Akademia Choralna

PAI - "Wspólnota Polska"


Minione 50 lat przyniosło imponujący bilans – Koszalin odwiedziło prawie 25.000 polonijnych gości.  Koszalińską tradycję polonijną tworzy przede wszystkim:

– 16 światowych festiwali chórów polonijnych z udziałem około 9 tysięcy śpiewaków skupionych w 227 chórach

– 12 edycji polonijnych warsztatów chóralnych, w których uczestniczyło 129 chórów gromadzących ponad 3.000 chórzystów z 14 krajów – Anglii, z Belgii, z Białorusi, z Brazylii, z Czech, z Estonii, z Holandii, z Kanady, z Kazachstanu, z Litwy, z Łotwy, z Rosji, z Ukrainy i z USA

– 25 lat działalności pięcioletniego Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych. W tym czasie w dyrygenckiej edukacji uczestniczyło około 500 słuchaczy z 20 krajów Ameryki Północnej, Południowej, z Azji i z Europy

– 17 edycji Polonijnych Warsztatów Edukacyjno-Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży z udziałem ok. 2.000 najmłod[1]szych rodaków z dziesięciu krajów: z Austrii, z Białorusi, z Czech, z Litwy, z Łotwy, z Niemiec, z Rosji, z Ukrainy, z Węgier i z Włoch.

Polonijna tradycja w Koszalinie zamknięta została  w materialnych symbolach:

– Koszaliński Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego budowę zainicjowali polonijni śpiewacy z Niemiec, z Francji i z Czechosłowacji, uczestniczący w I Festiwalu Chórów Polonijnych w 1970 roku. Na bocznej ścianie amfiteatru umieszczono popiersie Ignacego Jana Paderewskiego – patrona amfiteatru i wielkiego patrioty, artysty i dyplomaty

– unikalny w skali świata monument – pomnik Więzi Polonii z Macierzą, uroczyście odsłonięty w 1976 roku

– Pomnik Rodła odsłonięty w 1982 roku z okazji 60. rocznicy Związku Polaków w Niemczech

– Pomnik generała Kazimierza Pułaskiego z dedykacją: „Bohaterowi Obojga Narodów” odsłonięty w 1994 roku w 218. rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki

– Od 2004 roku plac przed Koszalińską Biblioteką Publiczną, na którym stoi pomnik Więzi Polonii z Macierzą, nosi nazwę placu Polonii.

na podst. fragmentu publikacji "Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią".

* * * 

50 Światowe Spotkanie Chórów Polonijnych (Koszalin 2019):

Koszalin Polonijne Lato 2012 Koncert Galowy "To ostatnia niedziela":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy