polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 2 kwietnia 2021

Triduum Paschalne: By zatriumfowało DOBRO

Wielki Czwartek..., rozpoczyna się Triduum Paschalne, dla luteran, jak ja - okres bardzo szczególny. W odróżnieniu o wyznania katolickiego, u ewangelików, najważniejszym świętem religijnym jest Wielki Piątek a u katolików - Niedziela Wielkanocna.

Po tych słowach, wywiązała się na Facebook krótka dyskusja:

Ona - Nieśmiało, ale powiem: a najważniejsze to, co łączy i nadaje sens celebracji, czy to w Czwartek bardziej, czy w Piątek czy w Niedzielę, pragnienie by zatriumfowały DOBRO i bezinteresowna miłość bliźniego, Jezus pokazał, że nie jest to niemożliwe.

Ja - Tak, to prawda, ale czasem te "wielkoczwartkowo-niedzielne" różnice teologiczne są istotne, kreują nasz stosunek do życia, odpowiadają za nasze poczucie odpowiedzialności za nie, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tylko ta świadomość pozwala ludziom żyć po chrześcijańsku, kierując się bezinteresowną miłością bliźniego i szacunkiem do natury.

Wspomniana celebracja Triduum Paschalnego, to tylko tradycyjne i historyczne przypomnienie istoty chrześcijaństwa, z różnie położonymi akcentami. Ma pomagać ludziom w refleksji nad sobą. Tej głębszej, a nie powierzchownej.

Wielkanoc to nie tylko sympatyczna tradycja rytuałów - palemek, święconki, cukrowego baranka, suto zastawionego stołu na niedzielnym obiedzie, "zajączków" dla dzieciarni i odwiedzaniu bliskich "od święta". Ale znakomita większość chrześcijan o tym zapomina. Są gesty, rytuały, celebracje. Świadomości istoty tych świąt - brak. A jak nie ma zrozumienia, to miano - chrześcijanin (katolik, ewangelik, luteranin, prawosławny) jest puste. Nic się za nim nie kryje.

Ona - Dokładnie, dlatego napisałam: istotą i sensem - pragnienie ... -, to wszystko dzieje się (jeśli) w każdym, kto nie jedynie poddaje się celebrowaniu, ale faktycznie wewnętrznie dokonuje "porządków" w swoim życiu. A od pragnienia do realizacji droga wcale niełatwa, przy czym, na pewno piękne jest, jeśli uda się pokonać siebie w sobie i otworzyć na bliźniego.


Zofia Babczyńska-Jelonek



***


W ten czas reflekcji dołączamy wyjątkowe nagranie Pasji Św. Jana J.S. Bacha - jednej z najbardziej genialnych kompozycji muzyki sakralnej.

Johann Sebastian Bach Johannes-Passion BWV 245 (St John Passion) English Baroque Soloists & Monteverdi Choir Sir John Eliot Gardiner, conductor

Mark Padmore, tenor, Evangelist; Peter Harvey, bass, Christus; Katherine Fuge, soprano; Robin Blaze, counter-tenor; Nicholas Mulroy, tenor; Jeremy Budd, tenor; Matthew Brook bass


Nagranie z kanałuTicketland You Tube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy