polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie zmarł Stefan Bratkowski. Miał 86 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiego dziennikarstwa ostatnich kilku dekad. * * * AUSTRALIA: Rząd dokonał radykalnej zmiany we wdrożeniu szczepionki AstraZeneca po wielu śmiertelnych zakrzepach krwi w Europie. Premier Scott Morrison oglosił, że AstraZeneca może być podawana tylko osobom powyżej 50. roku życia w Australii. Młodsi będą szczepieni preparatem firmy Pfizer. * * * SWIAT: Książę Edynburga, który zmarł 9 kwietnia, został tymczasowo pochowany w sobotę w królewskim grobowcu w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Po śmierci Elżbiety II trumna z ciałem księcia Filipa zostanie przeniesiona do tej części krypty, w której spoczywają rodzice królowej - król Jerzy i królowa Elżbieta, a także jej młodsza siostra księżniczka Małgorzata. Spocznie tam też sama Elżbieta II.
POLONIA INFO: „Barwy z palety naszego życia”: Występ Kabaretu Vis-a-Vis - Klub Polski w Bankstown, 25.04, godz. 15:00; Sala JP2 przy Kościele Polskim w Marayong, 6.06, godz. 12:30

piątek, 2 kwietnia 2021

Triduum Paschalne: By zatriumfowało DOBRO

Wielki Czwartek..., rozpoczyna się Triduum Paschalne, dla luteran, jak ja - okres bardzo szczególny. W odróżnieniu o wyznania katolickiego, u ewangelików, najważniejszym świętem religijnym jest Wielki Piątek a u katolików - Niedziela Wielkanocna.

Po tych słowach, wywiązała się na Facebook krótka dyskusja:

Ona - Nieśmiało, ale powiem: a najważniejsze to, co łączy i nadaje sens celebracji, czy to w Czwartek bardziej, czy w Piątek czy w Niedzielę, pragnienie by zatriumfowały DOBRO i bezinteresowna miłość bliźniego, Jezus pokazał, że nie jest to niemożliwe.

Ja - Tak, to prawda, ale czasem te "wielkoczwartkowo-niedzielne" różnice teologiczne są istotne, kreują nasz stosunek do życia, odpowiadają za nasze poczucie odpowiedzialności za nie, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tylko ta świadomość pozwala ludziom żyć po chrześcijańsku, kierując się bezinteresowną miłością bliźniego i szacunkiem do natury.

Wspomniana celebracja Triduum Paschalnego, to tylko tradycyjne i historyczne przypomnienie istoty chrześcijaństwa, z różnie położonymi akcentami. Ma pomagać ludziom w refleksji nad sobą. Tej głębszej, a nie powierzchownej.

Wielkanoc to nie tylko sympatyczna tradycja rytuałów - palemek, święconki, cukrowego baranka, suto zastawionego stołu na niedzielnym obiedzie, "zajączków" dla dzieciarni i odwiedzaniu bliskich "od święta". Ale znakomita większość chrześcijan o tym zapomina. Są gesty, rytuały, celebracje. Świadomości istoty tych świąt - brak. A jak nie ma zrozumienia, to miano - chrześcijanin (katolik, ewangelik, luteranin, prawosławny) jest puste. Nic się za nim nie kryje.

Ona - Dokładnie, dlatego napisałam: istotą i sensem - pragnienie ... -, to wszystko dzieje się (jeśli) w każdym, kto nie jedynie poddaje się celebrowaniu, ale faktycznie wewnętrznie dokonuje "porządków" w swoim życiu. A od pragnienia do realizacji droga wcale niełatwa, przy czym, na pewno piękne jest, jeśli uda się pokonać siebie w sobie i otworzyć na bliźniego.


Zofia Babczyńska-Jelonek



***


W ten czas reflekcji dołączamy wyjątkowe nagranie Pasji Św. Jana J.S. Bacha - jednej z najbardziej genialnych kompozycji muzyki sakralnej.

Johann Sebastian Bach Johannes-Passion BWV 245 (St John Passion) English Baroque Soloists & Monteverdi Choir Sir John Eliot Gardiner, conductor

Mark Padmore, tenor, Evangelist; Peter Harvey, bass, Christus; Katherine Fuge, soprano; Robin Blaze, counter-tenor; Nicholas Mulroy, tenor; Jeremy Budd, tenor; Matthew Brook bass


Nagranie z kanałuTicketland You Tube

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja