polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W amerykańskich aktach sprawy Jeffreya Epsteina, których ostatnia transza została ujawniona na początku lutego, pojawiają się konkretne polskie nazwiska celebrytów oraz wątki gospodarcze. W odpowiedzi na te doniesienia premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu do zbadania sprawy. * Chiński gigant Sungrow ogłosił budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki w Wałbrzychu. Inwestycja o wartości 230 mln euro ma produkować inwertery i systemy magazynowania energii. * * * AUSTRALIA: Premier Australii Anthony Albanese przebywa obecnie (6 lutego 2026 r.) z oficjalną wizytą w Dżakarcie, gdzie wraz z prezydentem Indonezji Prabowo Subianto podpisał historyczny traktat o wspólnym bezpieczeństwie. Nowe porozumienie, określane jako "punkt zwrotny" w relacjach obu krajów * * * SWIAT: Amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował około 3 miliony stron akt Jeffreya Epsteina , tysiące nagrań wideo oraz 180 tysięcy zdjęć. Upublicznienie materiałów było wynikiem nacisków Kongresu i nowej ustawy o przejrzystości. Afera Epsteina to skandal dotyczący siatki przestępczej zajmującej się handlem nieletnimi, w którą uwikłane były elity polityczne, biznesowe i towarzyskie z całego świata. Epstein, amerykański finansista, zmarł w areszcie w 2019 roku (oficjalnie śmierć uznano za samobójstwo). * Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) wyraża solidarność i więź z Grenlandią i jej mieszkańcami – stwierdzili biskupi UE w oświadczeniu, wydanym w Brukseli. Również Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) skrytykowała wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa ws. Grenlandii.
POLONIA INFO:

sobota, 27 marca 2021

Polska Światu: Katarzyna Kędzierska

Prof. Katarzyna Kędzierska.
 Fot. Melbourne University
Katarzyna Kędzierska - immunolog, profesor w Katedrze Mikrobiologii i Immunologii na University of Melbourne. Rok temu zespół prof. Kędzierskiej zidentyfikował cztery typy komórek odpornościowych biorących udział w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Piąty odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem "Polska Światu". 

KATARZYNA KĘDZIERSKA

Ur. w 1972 r. w Kaliszu.

Od dziecka chce zostać lekarzem. Maturę pisze w kaliskim Liceum im. Adama Asnyka, a następnie, jako dziewiętnastolatka, wyjeżdża do Australii. Studiuje immunologię, czyli naukę o reakcjach odpornościowo-obronnych organizmu, na Monash University w Melbourne. W roku 2002 otrzymuje tytuł doktorski. Pracuje nad odpornością przy zakażeniach HIV. Sześć lat później zakłada laboratorium specjalizujące się w badaniach odporności immunologicznej do zakażeń wirusowych.

Od roku 2017 Katarzyna Kędzierska jest profesorem w Katedrze Mikrobiologii i Immunologii na University of Melbourne, a także w Doherty Institute of Infection and Immunity.

W roku 2018 przyjmuje odznaczenie Woodward Medal in Science and Technology. W uzasadnieniu czytamy: „Profesor Katherine Kedzierska (Department of Microbiology and Immunology in the Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences) zostaje nagrodzona w roku 2018 medalem Woodward Medal in Science and Technology za badania nad ptasią grypą. /…/ Jej cenne badania przynoszą nowy wgląd w kwestie terapii i szczepień w leczeniu tej groźnej choroby.”

W marcu 2020 zespół prof. Kędzierskiej identyfikuje cztery typy komórek odpornościowych biorących udział w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy analizują odpowiedź immunologiczną 47-letniej kobiety z Wuhan, czyli miasta uważanego za źródło pandemii. Zauważają, że na trzy dni przed poprawą stanu chorej, w jej krwi zaczęły się pojawiać charakterystyczne komórki. Okazują się tymi samymi, które walczą z wirusem grypy. To przełomowe odkrycie pozwala na podjęcie konkretnych kroków na drodze do wygaszenia epidemii. Kroki te to odpowiednie stosowanie leków, stworzenie szczepionki, a następnie monitorowania jej skuteczności.

Korzystano z: research.unimelb.edu.aubiomediclasciences.unimelb.edu.au    Foto: Melbourne University

Polska Światu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy