polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska zabiega o więcej wojsk i podniesienie gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Polski The Times”. Błaszczak jest obecnie wicepremierem po rezygnacji z rzadu Jaroslawa Kaczynskiego - szefa rzadzącej partii. * * * AUSTRALIA: Niezaszczepieni nauczyciele mogą wrócić do pracy, a podróżni nie będą musieli nosić masek na lotniskach w ramach złagodzenia ograniczeń Covid w Wiktorii. Maski nadal będą musiały być noszone podczas lotów i wszystkich środków transportu publicznego. Obowiązkowa zasada trzech dawek szczepionek dla osób uczących się, zajmujących się dystrybucją żywności, przetwórstwem mięsa i owoców morza oraz miejscami kwarantanny również została skasowana. Pracownicy służby zdrowia w stacjonarnej opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, służbie zdrowia i służbach ratunkowych nadal będą musieli wykazać, że otrzymali trzy dawki. * * * SWIAT: Litwa zakazała transportu towarów z Rosji do Kaliningradu zarówno koleją, jak i drogą, mimo umowy z Moskwą, że korytarze transportowe muszą pozostać otwarte przez cały czas. Litwa twierdzi, że wypełniała tylko unijne sankcje wobec Rosji. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko potępił zablokowanie przez Litwę wszelkiej komunikacji naziemnej między Rosją a jej eksklawą Kaliningradem, nazywając to „de facto wypowiedzeniem wojny”.
POLONIA INFO: Spotkania Seniorów - Klub Polski w Bankstown - 20.06; 4.07; 18.07; 1.08; 15.08; 29.08, godz. 10:00 - 12:00 * * * Forum: Wspieramy dwujęzyczne wychowanie dzieci - Klub Polski w Bankstown, 9.07, godz. 13:00

środa, 3 marca 2021

Australia zamknięta do czerwca. Opóźnienia w szczepieniach

Zakaz podróżowania. Australijski Qantas wznowi
loty międzynarodowe  dopiero w pażdzierniku.
Fot. Terence Ong (Wikimedia commons) 
Ci, którzy mają nadzieję wreszcie wyjechać na zagraniczne wakacje, otrzymali kolejny cios.  Australijski zakaz podróżowania będzie obowiązywał co najmniej do czerwca.

Międzynarodowe granice Australii pozostaną zamknięte po przedłużeniu przez rząd federalny zakazu podróżowania  do połowy czerwca.

Federalny minister zdrowia Greg Hunt ujawnił, że okres zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi został wydłużony „o dodatkowe trzy miesiące”, od 17 marca do 17 czerwca z powodu „niedopuszczalnego  poziomu ” stanu epidemii COVID w innych krajach.

 Kiedy pandemia COVID-19 rozpoczęła się na całym świecie, zakaz podróży zagranicznych został po raz pierwszy wprowadzony  w Australii 17 marca 2020 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie biologicznym z 2015 r.

Stan zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi miał wygasnąć w grudniu, ale został przedłużony o trzy miesiące i teraz po raz kolejny.

„Australijski Główny Komitet Ochrony Zdrowia poinformował rząd Australii, że sytuacja COVID-19 za granicą nadal stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Australii, w tym pojawienie się bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa” - powiedział Hunt.

 Dodal, że „przedłużenie okresu ograniczeń o kolejne trzy miesiące ma na celu złagodzenie tego ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich”. Do tego czasu Australijczycy nie będą mogli opuścić kraju, chyba że otrzymają  specjalne zezwolenie.

Przyloty międzynarodowe do Australii będą nadal ograniczone.  Podróżni będą musieli przejść  testy przed odlotem. W czasie lotu obowiązkowe maski. Podróżni przybywający do Australii  mogą być zmuszeni do poddania się zatwierdzonej przez rząd obowiązkowej kwarantannie przez 14 dni.

Ograniczenia handlowe w punktach sprzedaży detalicznej na lotniskach będą nadal obowiązywać.  Statki wycieczkowe nadal nie będą mogły przypływać w Australii.

W zeszłym tygodniu narodowy przewoźnik Australii - Qantas wyznaczył  październik 2021 jako miesiąc, kiedy to planuje wznowienie  lotów  międzynarodowych.


Szczepienia

Dziś poinformowano, że rząd Australii będzie starał się o wsparcie sił obronnych w akcji szczepień przeciwko COVID-19, chcąc przyspieszyć program szczepień, który przebiega z opóźnieniem.

 Australijskie Siły Obronne (ADF) mają zapewnić pomoc w dystrybucji  szczepionek mieszkańcom opieki w podeszłym wieku na obszarach wiejskich i regionalnych, które nie są łatwo dostępne dla innych dostawców usług medycznych, powiedziała p/o minister obrony Marise Payne.

Oczekuje się, że zespoły ADF rozpoczną pracę w przyszłym tygodniu i skoncentrują się na planowaniu, logistyce i wsparciu operacyjnym.

Australia rozpoczęła masową inokulację swojej 25-milionowej populacji 22 lutego, a pracownicy służby zdrowia i seniorzy otrzymali pierwsze zastrzyki. Program  strzepień uległ jednak  już na samym początku opoźnieniom. Tempo szczepień zwolniło po tym, jak dwóm  osobom z domu starców  w Queenslandii  podano  czterokrotność zalecanej dawki.  Pensjonariusze trafili pod opiekę medyków. Nie stwierdzono jednak skutków ubocznych, spowodowanych przedawkowaniem preparatu.

Jak wynika z danych rzadowych podano jedynie  34 000 dawek w  pierwszym tygodniu. Minister Hunt powiedział jednak, że plan szczepień w kraju jest na dobrej drodze tak aby wszyscy, ktorzy chcą byli zastrzepieni  do końca października. Rząd ma nadzieję, że więcej dawek dotrze do kraju bez opóźnień, a lokalna produkcja szczepionki rozpocznie się w ciągu kilku tygodni.

Z prawie 29000 przypadków COVID-19 i 909 zgonami Australia w dużej mierze uniknęła wysokiej liczby ofiar trwającej już od roku pandemii  w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi, dzięki ścisłym blokadom, szybkim systemom śledzenia zakarzeń  i  efektywnemu zamykaniu granic.

na podst. news.com.au, msn (AU), health.gov.au

Najnowsze informacje ze strony rządowej dla podróżnych:  Porady dotyczące koronawirusa (COVID-19) dla podróżujących z zagranicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy