polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Na godz. 10:00 w poniedzialek zaplanowano w Sejmie przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. O 18:45 rozpocznie się głosowanie. Prawo i Sprawiedliwość, mimo wielu prób, nie znalazło koalicjanta. Jeśli nie zdarzy się polityczny cud, rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania. Wówczas inicjatywa wyboru premiera przechodzi na parlament. * * * AUSTRALIA: W sobotę w całym Sydney temperatura w niektórych obszarach przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Australię czeka brutalne lato z większą liczbą fal upałów, które trwają dłużej niż zwykle. Starszy klimatolog z Biura Meteorologii, Hugh McDowell, powiedział NCA NewsWire, że Australijczycy powinni już teraz rozpocząć przygotowania na ekstremalne upały, gdyż biuro spodziewa się większej liczby dni, w których temperatura osiągnie 40°C lub więcej. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 3 marca 2021

Australia zamknięta do czerwca. Opóźnienia w szczepieniach

Zakaz podróżowania. Australijski Qantas wznowi
loty międzynarodowe  dopiero w pażdzierniku.
Fot. Terence Ong (Wikimedia commons) 
Ci, którzy mają nadzieję wreszcie wyjechać na zagraniczne wakacje, otrzymali kolejny cios.  Australijski zakaz podróżowania będzie obowiązywał co najmniej do czerwca.

Międzynarodowe granice Australii pozostaną zamknięte po przedłużeniu przez rząd federalny zakazu podróżowania  do połowy czerwca.

Federalny minister zdrowia Greg Hunt ujawnił, że okres zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi został wydłużony „o dodatkowe trzy miesiące”, od 17 marca do 17 czerwca z powodu „niedopuszczalnego  poziomu ” stanu epidemii COVID w innych krajach.

 Kiedy pandemia COVID-19 rozpoczęła się na całym świecie, zakaz podróży zagranicznych został po raz pierwszy wprowadzony  w Australii 17 marca 2020 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie biologicznym z 2015 r.

Stan zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi miał wygasnąć w grudniu, ale został przedłużony o trzy miesiące i teraz po raz kolejny.

„Australijski Główny Komitet Ochrony Zdrowia poinformował rząd Australii, że sytuacja COVID-19 za granicą nadal stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Australii, w tym pojawienie się bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa” - powiedział Hunt.

 Dodal, że „przedłużenie okresu ograniczeń o kolejne trzy miesiące ma na celu złagodzenie tego ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich”. Do tego czasu Australijczycy nie będą mogli opuścić kraju, chyba że otrzymają  specjalne zezwolenie.

Przyloty międzynarodowe do Australii będą nadal ograniczone.  Podróżni będą musieli przejść  testy przed odlotem. W czasie lotu obowiązkowe maski. Podróżni przybywający do Australii  mogą być zmuszeni do poddania się zatwierdzonej przez rząd obowiązkowej kwarantannie przez 14 dni.

Ograniczenia handlowe w punktach sprzedaży detalicznej na lotniskach będą nadal obowiązywać.  Statki wycieczkowe nadal nie będą mogły przypływać w Australii.

W zeszłym tygodniu narodowy przewoźnik Australii - Qantas wyznaczył  październik 2021 jako miesiąc, kiedy to planuje wznowienie  lotów  międzynarodowych.


Szczepienia

Dziś poinformowano, że rząd Australii będzie starał się o wsparcie sił obronnych w akcji szczepień przeciwko COVID-19, chcąc przyspieszyć program szczepień, który przebiega z opóźnieniem.

 Australijskie Siły Obronne (ADF) mają zapewnić pomoc w dystrybucji  szczepionek mieszkańcom opieki w podeszłym wieku na obszarach wiejskich i regionalnych, które nie są łatwo dostępne dla innych dostawców usług medycznych, powiedziała p/o minister obrony Marise Payne.

Oczekuje się, że zespoły ADF rozpoczną pracę w przyszłym tygodniu i skoncentrują się na planowaniu, logistyce i wsparciu operacyjnym.

Australia rozpoczęła masową inokulację swojej 25-milionowej populacji 22 lutego, a pracownicy służby zdrowia i seniorzy otrzymali pierwsze zastrzyki. Program  strzepień uległ jednak  już na samym początku opoźnieniom. Tempo szczepień zwolniło po tym, jak dwóm  osobom z domu starców  w Queenslandii  podano  czterokrotność zalecanej dawki.  Pensjonariusze trafili pod opiekę medyków. Nie stwierdzono jednak skutków ubocznych, spowodowanych przedawkowaniem preparatu.

Jak wynika z danych rzadowych podano jedynie  34 000 dawek w  pierwszym tygodniu. Minister Hunt powiedział jednak, że plan szczepień w kraju jest na dobrej drodze tak aby wszyscy, ktorzy chcą byli zastrzepieni  do końca października. Rząd ma nadzieję, że więcej dawek dotrze do kraju bez opóźnień, a lokalna produkcja szczepionki rozpocznie się w ciągu kilku tygodni.

Z prawie 29000 przypadków COVID-19 i 909 zgonami Australia w dużej mierze uniknęła wysokiej liczby ofiar trwającej już od roku pandemii  w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi, dzięki ścisłym blokadom, szybkim systemom śledzenia zakarzeń  i  efektywnemu zamykaniu granic.

na podst. news.com.au, msn (AU), health.gov.au

Najnowsze informacje ze strony rządowej dla podróżnych:  Porady dotyczące koronawirusa (COVID-19) dla podróżujących z zagranicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy