polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

środa, 3 marca 2021

Australia zamknięta do czerwca. Opóźnienia w szczepieniach

Zakaz podróżowania. Australijski Qantas wznowi
loty międzynarodowe  dopiero w pażdzierniku.
Fot. Terence Ong (Wikimedia commons) 
Ci, którzy mają nadzieję wreszcie wyjechać na zagraniczne wakacje, otrzymali kolejny cios.  Australijski zakaz podróżowania będzie obowiązywał co najmniej do czerwca.

Międzynarodowe granice Australii pozostaną zamknięte po przedłużeniu przez rząd federalny zakazu podróżowania  do połowy czerwca.

Federalny minister zdrowia Greg Hunt ujawnił, że okres zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi został wydłużony „o dodatkowe trzy miesiące”, od 17 marca do 17 czerwca z powodu „niedopuszczalnego  poziomu ” stanu epidemii COVID w innych krajach.

 Kiedy pandemia COVID-19 rozpoczęła się na całym świecie, zakaz podróży zagranicznych został po raz pierwszy wprowadzony  w Australii 17 marca 2020 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie biologicznym z 2015 r.

Stan zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego ludzi miał wygasnąć w grudniu, ale został przedłużony o trzy miesiące i teraz po raz kolejny.

„Australijski Główny Komitet Ochrony Zdrowia poinformował rząd Australii, że sytuacja COVID-19 za granicą nadal stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Australii, w tym pojawienie się bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa” - powiedział Hunt.

 Dodal, że „przedłużenie okresu ograniczeń o kolejne trzy miesiące ma na celu złagodzenie tego ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich”. Do tego czasu Australijczycy nie będą mogli opuścić kraju, chyba że otrzymają  specjalne zezwolenie.

Przyloty międzynarodowe do Australii będą nadal ograniczone.  Podróżni będą musieli przejść  testy przed odlotem. W czasie lotu obowiązkowe maski. Podróżni przybywający do Australii  mogą być zmuszeni do poddania się zatwierdzonej przez rząd obowiązkowej kwarantannie przez 14 dni.

Ograniczenia handlowe w punktach sprzedaży detalicznej na lotniskach będą nadal obowiązywać.  Statki wycieczkowe nadal nie będą mogły przypływać w Australii.

W zeszłym tygodniu narodowy przewoźnik Australii - Qantas wyznaczył  październik 2021 jako miesiąc, kiedy to planuje wznowienie  lotów  międzynarodowych.


Szczepienia

Dziś poinformowano, że rząd Australii będzie starał się o wsparcie sił obronnych w akcji szczepień przeciwko COVID-19, chcąc przyspieszyć program szczepień, który przebiega z opóźnieniem.

 Australijskie Siły Obronne (ADF) mają zapewnić pomoc w dystrybucji  szczepionek mieszkańcom opieki w podeszłym wieku na obszarach wiejskich i regionalnych, które nie są łatwo dostępne dla innych dostawców usług medycznych, powiedziała p/o minister obrony Marise Payne.

Oczekuje się, że zespoły ADF rozpoczną pracę w przyszłym tygodniu i skoncentrują się na planowaniu, logistyce i wsparciu operacyjnym.

Australia rozpoczęła masową inokulację swojej 25-milionowej populacji 22 lutego, a pracownicy służby zdrowia i seniorzy otrzymali pierwsze zastrzyki. Program  strzepień uległ jednak  już na samym początku opoźnieniom. Tempo szczepień zwolniło po tym, jak dwóm  osobom z domu starców  w Queenslandii  podano  czterokrotność zalecanej dawki.  Pensjonariusze trafili pod opiekę medyków. Nie stwierdzono jednak skutków ubocznych, spowodowanych przedawkowaniem preparatu.

Jak wynika z danych rzadowych podano jedynie  34 000 dawek w  pierwszym tygodniu. Minister Hunt powiedział jednak, że plan szczepień w kraju jest na dobrej drodze tak aby wszyscy, ktorzy chcą byli zastrzepieni  do końca października. Rząd ma nadzieję, że więcej dawek dotrze do kraju bez opóźnień, a lokalna produkcja szczepionki rozpocznie się w ciągu kilku tygodni.

Z prawie 29000 przypadków COVID-19 i 909 zgonami Australia w dużej mierze uniknęła wysokiej liczby ofiar trwającej już od roku pandemii  w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi, dzięki ścisłym blokadom, szybkim systemom śledzenia zakarzeń  i  efektywnemu zamykaniu granic.

na podst. news.com.au, msn (AU), health.gov.au

Najnowsze informacje ze strony rządowej dla podróżnych:  Porady dotyczące koronawirusa (COVID-19) dla podróżujących z zagranicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy