polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 6 lutego 2021

The Lancet potwierdza skuteczność rosyjskiej szczepionki „Sputnik V”

Fot. Sputnik V (FB)
„Sputnik V” ("Gam-COVID-Vac" ) jest bezpieczny, skuteczny i zapewnia pełną ochronę przed ciężkimi przypadkami COVID-19 - to kluczowy wniosek z publikacji  w prestiżowym  brytyjskim czasopiśmie medycznym The Lancet. Ukończenie III fazy badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność na poziomie 91,6%, zajęły miesiące badań rosyjskim immunologom i 19 866 ochotnikom.

Innym ważnym odkryciem jest immunogenność rosyjskich szczepionek: 14 964 ochotników, którzy otrzymali szczepionkę „Sputnik V”, wytworzyło 1,3-1,5 razy więcej przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi niż ci, którzy wyleczyli się z COVID-19. Pozostałym 4902 uczestników w trakcie badania podawano placebo - tak jak wymagały tego reguły typowych badań klinicznych na dużą skalę.

Badanie objęło grupę ochotników w wieku od 60 do 87 lat, wykazując imponujące wyniki dla tej konkretnej grupy wiekowej. Co zaskakujące, skuteczność „Sputnika V” wśród osób starszych była porównywalna z grupą osób w wieku 18-60 lat (91,8%).


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Niezależny Komitet Monitorujący Dane potwierdził, że 94% wszystkich działań niepożądanych było łagodnych. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych ani alergii związanych z produktem, a większość łagodnych powikłań ograniczała się do objawów grypopodobnych lub bólów głowy.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) - państwowy fundusz inwestycyjny kraju, utworzony w celu współinwestowania kapitału, głównie w Rosji, wraz z międzynarodowymi inwestorami strategicznymi i finansowymi, ma obecnie za zadanie zwiększenie produkcji i międzynarodowej dystrybucji „Sputnika V”.

Dyrektor generalny RDIF Kiriłł Dmitrijew pochwalił publikację The Lancet, mówiąc, że „to wspaniały dzień w walce z pandemią COVID-19”:

„Dane opublikowane przez The Lancet dowodzą, że «Sputnik V» jest nie tylko pierwszą zarejestrowaną szczepionką na świecie, ale także jedną z najlepszych. W pełni chroni przed ciężkim COVID-19 zgodnie z danymi, które zostały niezależnie zebrane i sprawdzone przez naszych recenzentów, a następnie opublikowane w The Lancet. «Sputnik V» to jedna z zaledwie trzech szczepionek na świecie o skuteczności ponad 90%, ale przewyższa je pod względem bezpieczeństwa, łatwości transportu dzięki wymaganiom przechowywania w temperaturze od +2 do +8 stopni i bardziej przystępnej cenie. «Sputnik V» to szczepionka dla całej ludzkości”.


Jednak przewyższa inne szczepionki skutecznością ponad 90%, zapewniając łatwiejszą logistykę, niższą cenę i dłuższą odpowiedź immunologiczną osiągniętą dzięki tak zwanemu „heterogenicznemu wzmocnieniu”, czyli zastosowaniu dwóch różnych wektorów w dwóch oddzielnych zastrzykach.

RDIF wielokrotnie powtarzał, że „Sputnik V” jest gotowy pomóc w zwiększeniu skuteczności innych szczepionek ze wskaźnikiem skuteczności poniżej 90%, dostarczając jeden z zastrzyków „Sputnik V”. Już teraz współpracuje z AstraZeneca, aby zwiększyć jej skuteczność z 62,1% do wyższego poziomu, dodając zastrzyk „Sputnik V” do AstraZeneca.

„Łatwy w produkcji i wygodny w zastosowaniu”

Z krytyką zaledwie kilka miesięcy temu stopniowo znikającą w obliczu solidnych danych, wielu zachodnich naukowców również z zadowoleniem przyjęło nową publikację.

Opracowanie szczepionki «Sputnik V» było krytykowane za niestosowny pośpiech, pójście na skróty i brak przejrzystości. Ale przedstawione tutaj wyniki są jasne, a naukowa zasada szczepień wykazana, co oznacza, że kolejna szczepionka może teraz dołączyć do walki o zmniejszenie częstości występowania COVID-19

- twierdzą dr Ian Jones z Uniwersytetu of Reading i dr Polly Roy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, którzy nie brali udziału w recenzowaniu artykułu w The Lancet.

Dyrektor ds. badań w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych Francji Cecil Czerkinsky podkreśla zdecydowane zalety „Sputnika V” w zakresie logistyki, a także jego skład:

„Wstępne wyniki badań klinicznych III fazy adenowirusowej szczepionki wektorowej «Sputnik V» przeciwko COVID są imponujące. Wydaje się, że szczepionka jest wysoce skuteczna i immunogenna we wszystkich grupach wiekowych. Jest to oczywiście dobra wiadomość, ponieważ ta podwójna szczepionka jest stosunkowo łatwa do wyprodukowania i zastosowania w obliczu przewidywanego globalnego niedoboru szczepionek i problemów logistycznych z wprowadzaniem szczepionek wrażliwych na temperaturę, które niedawno zostały dopuszczone do użytku w sytuacjach nadzwyczajnych”.

 Na całym świecie tylko czterech twórców szczepionek, w tym Instytut im. Gamalei, opublikowało wyniki badań klinicznych III fazy w wiodących, recenzowanych czasopismach medycznych. „Sputnik V” to jedna z zaledwie trzech szczepionek na świecie o udowodnionej skuteczności powyżej 90%. Inne szczepionki wykazują niższą skuteczność, na przykład 62,1% w przypadku AstraZeneca, 50,4%, w przypadku Sinovac i 79,3% w przypadku Sinopharm.

W Argentynie - kraju, który już otrzymał dostawę rosyjskiej szczepionki i rozpoczął udaną kampanię szczepień, pracownicy służby zdrowia chwalili skuteczność produktu:

Artykuł opublikowany w The Lancet potwierdza pozytywne wyniki i dostarcza dodatkowych informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa tej szczepionki w różnych podgrupach

- mówi Omar Sued, prezes Argentyńskiego Stowarzyszenia Zakaźników.

„Z punktu widzenia zdrowia publicznego skuteczność szczepionki była bardzo wysoka. Profil bezpieczeństwa był bardzo dobry. Rozpowszechnianie tych informacji ma zasadnicze znaczenie dla informowania o zwiększaniu skali i wprowadzaniu tej szczepionki na całym świecie”.

„Obecnie świat potrzebuje wszystkich dobrych szczepionek, jakie może otrzymać przeciwko COVID-19” - mówi David Livermore, profesor mikrobiologii medycznej na brytyjskim Uniwersytecie Wschodniej Anglii.

„I to są imponujące wyniki: «Sputnik V» jest pierwszą szczepionką z wektorem adenowirusowym, która osiągnęła 90% skuteczność obserwowaną w przypadku dwóch szczepionek mRNA”.
W międzyczasie, w miarę wzrostu liczby osób, które otrzymały szczepionki przeciwko koronawirusowi, amerykańska naukowiec Hildegund C.J. Ertl z Centrum Szczepionek i Immunoterapii Instytutu Wistar podkreśla, że „Sputnik V” „jest w 100% skuteczny w zapobieganiu poważnym chorobom lub śmierci, co ostatecznie jest najważniejszym parametrem; wszyscy możemy sobie poradzić z katarem, o ile pozostajemy poza szpitalem lub cmentarzem”.

„Nawet po podaniu pojedynczej dawki ochrona przed chorobą wynosiła 87,6%. «Sputnik V» jest więc skuteczniejszy niż AZ czy J&J. «Sputnik V», który w przeciwieństwie do równie skutecznych szczepionek RNA firmy Pfizer i Moderna może być przechowywany w lodówce, będzie miał ogromną wartość w walce z globalną pandemią COVID-19”.

Rozszerzanie zasięgu

„Sputnik V” został opracowany w maju 2020 roku przez Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei. Szczepionka została zaprojektowana przy użyciu dobrze znanej i niezawodnej platformy ludzkich adenowirusów, a także jest jedną z najtańszych na świecie, z ceną 10 dolarów za zastrzyk. Pod koniec ubiegłego roku produkt uzyskał zgodę do użytku w ogólnokrajowej kampanii szczepień w Rosji, która rozpoczęła się w grudniu 2020 roku i jest całkowicie bezpłatna dla obywateli Rosji.

Według RDIF „Sputnik V” został zarejestrowany w 16 krajach. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni rosyjska szczepionka zostanie podana ludziom w Boliwii, Kazachstanie, Turkmenistanie, Palestynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Paragwaju, na Węgrzech, w Armenii, Algierii, Serbii, Wenezueli i Iranie.

Według dostawcy danych rynkowych i konsumenckich Statista, ponad 50 krajów złożyło zamówienia na Sputnik V. od partnerów RDIF w Indiach, Brazylii, Chinach, Korei Południowej i innych krajach przygotowujących się do produkcji szczepionki na światowy rynek. Rosja  złożyła wniosek o wstępną kwalifikację szczepionki w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uczynić ją łatwiej dostępną na całym świecie.‎  Węgry jako pierwsze państwo członkowskie Uni Europejskiej,  zatwierdziło  rosyjską szczepionkę‎ 21 stycznia.

Tymczasem w Polsce szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk odnosząc się do kwestii ewentualnego pozyskania przez Polskę rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi podkreślił, że rząd nie przewiduje takich zakupów.  Wcześniej wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz również pytany o sprowadzenie szczepionek z Rosji lub Chin, stwierdził, że "nie ma takiej potrzeby".


* * * 
Po trzecim etapie badań klinicznych potwierdzono, że rosyjska szczepionka Sputnik V przeciw covid-19 jest skuteczna w 91,6 proc. Oznacza to, że ma niemal równie wysoką skuteczność, jak najlepsze z zarejestrowanych dotąd szczepionek. Eksperci podkreślają, że jest ona znacznie tańsza. (Wideo: naTemat YT):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy