polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie zmarł Stefan Bratkowski. Miał 86 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiego dziennikarstwa ostatnich kilku dekad. * * * AUSTRALIA: Rząd dokonał radykalnej zmiany we wdrożeniu szczepionki AstraZeneca po wielu śmiertelnych zakrzepach krwi w Europie. Premier Scott Morrison oglosił, że AstraZeneca może być podawana tylko osobom powyżej 50. roku życia w Australii. Młodsi będą szczepieni preparatem firmy Pfizer. * * * SWIAT: Książę Edynburga, który zmarł 9 kwietnia, został tymczasowo pochowany w sobotę w królewskim grobowcu w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Po śmierci Elżbiety II trumna z ciałem księcia Filipa zostanie przeniesiona do tej części krypty, w której spoczywają rodzice królowej - król Jerzy i królowa Elżbieta, a także jej młodsza siostra księżniczka Małgorzata. Spocznie tam też sama Elżbieta II.
POLONIA INFO: „Barwy z palety naszego życia”: Występ Kabaretu Vis-a-Vis - Klub Polski w Bankstown, 25.04, godz. 15:00; Sala JP2 przy Kościele Polskim w Marayong, 6.06, godz. 12:30

piątek, 5 lutego 2021

Polska Światu: Tadeusz Kościuszko

 Tadeusz Kościuszko - Inżynier wojskowy, przywódca insurekcji przeciw Rosji i Prusom z roku 1794, generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość USA, stronnik Indian w ich walce o równe prawa. Uznawany za bohatera narodowego Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Białorusi.

Wczoraj minęła  275 rocznica jego urodzin.  Czwarty odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem Polska Światu. 


TADEUSZ KOŚCIUSZKO

Ur. 04.02.1746 na Mereczowszczyźnie – zm. 15.10.1817 w Solothurn w Szwajcarii.

Polska – Francja

Pochodzi z rodziny szlacheckiej, jako dziecko uczy się w szkole pijarów w Lubieszowie. W wieku 14 lat zostaje sierotą i tylko dzięki wsparciu rodu Czartoryskich może kontynuować naukę w Szkole Rycerskiej. Otrzymuje królewskie stypendium na studia sztuk pięknych w Paryżu. We Francji chodzi też na prywatne lekcje inżynierii wojskowej.

Stany Zjednoczone

W 1775 roku powraca do Polski, nie może jednak znaleźć pracy. Spiera się z bratem, miłość do Ludwiki Sosnkowskiej nie zostaje odwzajemniona – w efekcie postanawia wyemigrować. W 1776 roku trafia do Stanów Zjednoczonych. Przez rok ubiega się o posadę w wojsku. Już jako pułkownik Armii Kontynentalnej planuje i przygotowuje umocnienia dla wojsk amerykańskich pod Saratogą, dzięki którym Amerykanie odnoszą sukces.

Później na rozkaz George’a Washingtona Tadeusz Kościuszko buduje forty w Filadelfii i West Point. Otrzymuje od prezydenta tytuł generała oraz symboliczną parę pistoletów i szablę z grawerem: „Ameryka i Washington przyjacielowi swemu, Tadeuszowi Kościuszce”.

W Stanach Zjednoczonych poznaje też przyszłego prezydenta Thomasa Jeffersona, którego próbuje przekonać do zdelegalizowania z niewolnictwa. Jefferson docenia jego idealizm, nazywa go godnym podziwu, sam jednak nie jest gotów zrezygnować z posiadania niewolników. Kościuszko walczy o prawa niewolników, a także Indian, głosząc, że zapis z Deklaracji Niepodległości, mówiący o równości wszystkich ludzi, odnosi się do nich w takim samym stopniu.

Polska

Po 1784 roku wraca do Polski, gdzie podejmuje walkę o prawa i wolność chłopów. Głośno mówi, że walczy wyłącznie za wolność całego narodu, nigdy tylko z myślą o szlachcie. W 1794 roku udaje mu się ogłosić Uniwersał połaniecki, poprawiający warunki życia chłopów. W tym samym czasie prowadzi też pertraktacje o całkowity rozdział państwa i Kościoła. Otwarcie krytykuje Kościół, mówi, że instytucja wykorzystuje ciemnotę ludu i stanowi najwyższe zagrożenie dla rozsądku. Apeluje o poszanowanie dla odmienności wyznań.

W wojnie w obronie Konstytucji 3 maja bierze udział jako dowódca, inżynier i fortyfikator. 24 maja 1794 roku wszczyna powstanie. Sprawdza się jako doskonały organizator i przywódca. Po raz pierwszy w historii udaje mu się zaangażować do walki znaczną część chłopstwa. W październiku trafia do niewoli do Petersburga. Po śmierci carycy Katarzyny II zostaje zwolniony przez cara Pawła. Postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby odzyskać zaległy żołd i posiadłość ziemską. Po wyleczeniu ran wraca do Europy, a dochód ze sprzedaży amerykańskiej posiadłości przekazuje Jeffersonowi na wykup i uwolnienie niewolników.

Szwajcaria

Pod koniec życia wyjeżdża do Szwajcarii. Umiera w 1817 roku. Jego serce spoczywa w Zamku Królewskim w Warszawie, a ciało w kryptach królewskich w Krakowie.

W 1823 roku w Krakowie powstaje Kopiec Kościuszki. Budowa trwa trzy lata.

Imię Kościuszki noszą m.in.: najwyższy szczyt Australii, hrabstwo w stanie Indiana, miasto w stanie Missisipi oraz wyspa na Alasce. Jego pomniki stoją w Chicago, w Waszyngtonie, w Detroit i w Filadelfii. W Filadelfii działa Thaddeus Kosciuszko National Memorial – muzeum pamięci.

Korzystano z: kopieckosciuszki.pl, natemat.pl 

Foto: commons.wikimedia.org

Polska Światu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja