polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 1 stycznia 2021

Nowy Rok. Dlaczego obchodzimy go 1 stycznia?

Obraz M Harris z Pixabay
Skończył się rok 2020. Rok pandemi a  z nią związane ogólnoświatowe problemy  i chaos niemal w każdej dziedzinie życia: zdrowia, gospodarki, w życiu społecznym,  w edukacji, nauce i kulturze. Z niepewnością wchodzimy w Nowy Rok 2021 żegnajac ten fatalny, pierwszy, trzeciej dekady XXI wieku. Ale i z nadzieją na zmianę, na powodzenie naszych planów i realizacji marzeń. Dlaczego właśnie 1 stycznia jest co roku dniem, który stanowi  szczególny moment  w naszym życiowym kalenarzu?  

 1 stycznia jest inauguracją każdego kolejnego roku w kalendarzu gregoriańskim, który to został wprowadzony w 1582 roku na mocy bulli papieskiej „Inter gravissimas” Grzegorza XIII.  W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester .

W Polsce obrzędy sylwestrowe pojawiły się dopiero w XIX wieku. Przywędrowały do nas z Europy Zachodniej i były obchodzone głównie wśród arystokracji oraz innych zamożniejszych obywateli. Popularny zwyczaj przywitania Nowego Roku szampanem zrodził się w Polsce dopiero w okresie powojennym. Początkowo towarzyszyły mu wspomnienia, wróżby (lanie wosku) oraz inne lokalne zwyczaje.

Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych oraz najradośniejszych dni w kalendarzu, który poprzedza nadejście Nowego Roku. Z tej okazji urządzane są bale i imprezy sylwestrowe, którym towarzyszy lampka szampana i pokaz fajerwerków. Popularną tradycją jest wzajemne składanie bliskim noworocznych życzeń. W tym roku celebracje zakłócila pandemia koronawirusa. Świętowaliśmy domowo w małych gronach rodziny i przyjaciół. 

Początków inaugurowania Nowego Roku dniem 1 stycznia należy jednak  szukać dużo wcześniej, jeszcze przed reforma papieża Grzegorza XIII.  Jak to najczęściej bywa, genezy święta Nowego Roku możemy doszukac się  u starożytnych  Rzymian. Otóż  mieszkańcy starożytnego Rzymu  czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Zmiana rozpoczęcia roku z marca na styczeń została wprowadzona z doraźnych powodów urzędowych – po to, aby nowi konsulowie zdążyli zostać wybrani przed rozpoczęciem sezonu działań wojennych w Iberii.

 Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługujący się kalendarzem juliańskim[2] witają Nowy Rok 1/14 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego). Bawią się oni na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.

 W buddyzmie mahajana (praktykowanym w Chinach, Korei, Tybecie, Nepalu, Mongolii, Wietnamie i Japonii) Nowy Rok przypada po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Jednak w buddyzmie tybetańskim, który jest formą buddyzmu mahajany, Nowy Rok czyli Losar wypada dzień po nowiu księżyca następującym po wejściu Słońca w obszar Gwiazdozbioru Barana (np. w 2014 roku Losar przypadł na dzień 2 marca.

 Chiński Nowy Rok wyznaczany jest zgodnie z kalendarzem chińskim i wypada zwykle w drugi (co pewien czas w trzeci) nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym[6]. Podobnie Nowy Rok, czyli święto Tết w Wietnamie. Także w Korei jest to święto ruchome nazywające się Seollal i obchodzone zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym.

 W buddyzmie therawada i hinajana (w Tajlandii, Mjanmie, Sri Lance, Laosie, Kambodży), tradycyjnie Nowy Rok rozpoczynał się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę – rozpoczyna się 13 kwietnia.

Tradycyjnym irańskim świętem Nowego Roku jest Nouruz obchodzone w dniu równonocy wiosennej. Podobnie jak żydowski Nowy Rok  - święto „Rosz ha-Szana”.

 1 stycznia, a zatem Nowy Rok, w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego funkcjonuje jako święto nakazane. Wówczas obchodzona jest bowiem uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia na wiernych  spoczywa obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Według kościelnych prawideł, należy również powstrzymać się od wykonywania zajęć utrudniających oddawanie czci Bogu.

 Nowy Rok w Kościele katolickim to także okazja do uzyskania odpustu zupełnego, czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Wierni mogą wypełnić jego warunki, jeżeli publicznie odmówią hymn „Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator)”.

na podst. Onet.pl, Wikipedia

Hymn do Ducha Świętego: Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy