polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie trwa Marsz Miliona Serc organizowany przez Koalicję Obywatelską. Tłum zapełnił centrum stolicy. 55 proc. badanych przypuszcza, że 15 października wybory do Sejmu wygra raczej PiS, w przypadku Senatu respondenci spodziewają się równowagi między PiS i jego koalicjantami a prawdopodobną koalicją partii opozycyjnych - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

wtorek, 17 listopada 2020

Światowy wyścig po szczepionkę na COVID-19

Obraz Pete Linforth z Pixabay 
Naukowcy na całym świecie pracują nieustannie każego dnia przez całą dobę, aby znaleźć szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu pandemię COVID-19. Herkulesowy wysiłek oznacza, że ​​przyspieszona szczepionka może wejść na rynek w dowolnym miejscu globu od  końca 2020 r.  do połowy  2021 r .

 Do tej pory zatwierdzono w świecie tylko dwie szczepionki przeciwko koronawirusowi  . Sputnik V - wcześniej znany jako Gam-COVID-Vac i opracowany przez Gamaleya Research Institute w Moskwie - został zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej 11 sierpnia. Druga rosyjska szczepionka  -  EpiVacCorona, również uzyskała zezwolenie regulacyjne i  jest drugą licencjonowaną szczepionką do użytku  na terenie Rosji.

Regulatory Affairs Professionals Society  (RAPS)  - największa globalna organizacja zajmująca się regulacją opieki zdrowotnej i  wyrobów medycznych w tym  farmaceutyków, leków biologicznych i produktów odżywczych  uważnie monitoruje rozwój epidemii koronawirusa  COVID-19.  Organizacja opublikowała Vaccine Tracker czyli narzędzie do śledzenia  na całym świecie postępu w badaniach nad szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.  


Tracker ten zawiera listę kandydatów na szczepionki COVID-19, które są obecnie w fazie 1-3 badań klinicznych , a także głównych kandydatów na przedklinicznych etapach rozwoju i badań.

Na czele  listy jest 10 najbardziej zaawansowanych  szczepionek, które wchodza w fazę trzecią badań. Wśrod nich znajdują się:

 BNT162 opracowywana  przez wiele ośrodków badawczych w Europie i Ameryce Północnej i  sponsorowana przez firmy Pfizer i BioNTech,

 Ad5-nCoV -chińskiej firmy CanSino Biologics ,

 AZD1222 – brytyjskiej firmy AstraZeneca i Oxford Vaccine Group z Uniwersytetu Oksfordzkiego,

CoronaVac – chinskiej firmy Sinovac,

Covaxin – firmy Bharat Biotech współpracej z indyjskim Narodowym Instytutem Wirusologii,

 JNJ-78436735 opracowywana przez firmę Johnson & Johnson ,

mRNA-1273 – amerykanskiej firmy Moderna i National Institutes of Health (NIH)

NVX-CoV2373 – osrodka badawczego Novavax z Maryland (USA),

Sputnik V - Instytutu Badawczy Gamaleya w Moskwie wspieranego przez Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej

i nienazwana dotąd szczepionka opracowywana przez  naukowców z Sinopharm i Wuhan Institute of Virology przy Chińskiej Akademii Nauk.

Ze szczegółowymi informacjami o każdym kandydacie mozna zapoznać się , wybierając  przycisk „Szczegóły”  lub zielony przycisk plusa obok każdego zgłoszenia na stronie: Regulatory Focus – Vaccine Tracker (COVID-19). Informacje są aktualizowane co tydzień.

Cały świat z niecierpliwością śledzi postępy w badaniach tych najbardziej obiecyjacych szczepionek  a rządy poszczególnych państw zapisują sie do kolejki na ich zakup.

W poniedziałek firma Moderna ogłosiła, że pośrednie wyniki trzeciej fazy badań jej szczepionki przeciwko koronawirusowi wykazały skuteczność na poziomie 94,5%, a UE i Wielka Brytania już negocjują możliwość zakupu amerykańskiej szczepionki.

11 listopada Komisja Europejska zatwierdziła zakup szczepionki na koronawirusa opracowywanej przez niemieckie i amerykańskie firmy BioNTech i Pfizer. Kontrakt przewiduje zakup do 300 milionów dawek. Firma BioNTech poinformowała, że opracowana przez nią i firmę Pfizer szczepionka wykazała w badaniach ponad 90% skuteczności w zapobieganiu infekcji COVID-19. Gdy tylko szczepionka będzie dostępna, zacznie się jej równomierna dystrybucja w krajach Unii Europejskiej.

Niedawno opublikowano wstępne wyniki trzeciej fazy testów pierwszej w świecie zarejestrowanej rosyjskiej szczepionki  Sputnik  V. Wynika z nich, że skuteczność „Sputnika V” wynosi 92 proc. Pierwszą dawkę leku otrzymało ponad 20 tysięcy ochotników, ponad 16 tysięcy zaszczepiono pierwszą i drugą dawką. Łącznie w badaniach porejestracyjnych uczestniczy 40 tys. osób. Pierwsze dostawy rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi „Sputnik V” trafią na Węgry. Prowadzone są tam przygotowania miejsca wspólnej produkcji. W ten sposób Węgry będą mogły zostać pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym zostanie zorganizowana produkcja rosyjskiej szczepionki.

Warto dodać, że ponad 30 krajów wykazuje zainteresowanie rosyjską szczepionką „Sputnik V”. Ludność tych krajów stanowi ponad 50% światowej populacji.

Tymczasem szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oswiadczyl wczoraj, że sama szczepionka na koronawirusa nie jest w stanie powstrzymać pandemii

„Od początku pandemii COVID-19 wiedzieliśmy, że szczepionka będzie potrzebna do opanowania pandemii. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że uzupełni ona pozostałe narzędzia, a nie je zastąpi” - napisał Gebreyesus. Dodał, że na początku dostęp do szczepionek będzie ograniczony, więc priorytetowo w ich uzyskaniu będą obsługiwani lekarze, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi.

- Mam nadzieję, że zmniejszy to liczbę zgonów i pozwoli systemowi opieki zdrowotnej sobie poradzić, ale wirus będzie nadal mógł się rozprzestrzemiać - ostrzegł szef WHO.

Pandemia koronawirusa ogarnęła prawie cały świat. W sumie zarażonych są ponad 54 miliony ludzi, z czego ponad 1,3 miliona zmarło. Większość przypadków infekcji odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Brazylii.

na podst. Regulatory Focus, Sputnik Polska


Zobacz też: Szczepionka na koronawirusa dla Polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy